04:44 11. Detsember 2018
Kuula otse
 • USD1.1425
 • RUB75.8985
Presidendivalimised Gruusias

Saakašvili mõttekaaslane kaotas Gruusias presidendivalimistel

Sputnik
Välisuudised
lühendatud link
15 0 0

Gruusia presidendivalimistel saavutas võidu sõltumatu kandidaat Salomé Zurabišvili, tunnistavad riigi keskvalimiskomisjoni andmed.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Pärast 100% valimissedelite kokkulugemist oli Zurabišvili kogunud 59,52% häältest ja opositsiooni esindaja Grigol Vašadze 40,48%, vahendas RIA Novosti.

Саломе Зурабишвили
Sputnik
Gruusia presidendivalimistel saavutas võidu sõltumatu kandidaat Salomé Zurabišvili

Gruusia ekspresident Mihhail Saakašvili kutsus oma pooldajaid üles allumatusele, kuid valimistel kaotanud Grigol Vašadze nimetas seda üleskutset "ühe inimese arvamuseks".

Eile toimus teine valimisvoor. Zubarišvilit toetas üle 1,1 miljoni valija, Vašadzet 780 000 inimest.

Kaks riigikogu liiget vaatlevad Gruusia presidendivalimisi >>

Esialgsetel andmetel oli valimisaktiivsus 56,23 protsenti. Selle hulka ei kuulu valijad välismaal. Presidendi ametiajaks on kuus aastat. Need olid viimased otsevalimised, edaspidi hakkavad riigipead määrama 300 delegaati.

Zurabišvili on sündinud 18. märtsil 1952. aastal Pariisis gruusia poliitiliste emigrantide perekonnas. Üle 30 aasta töötas ta Prantsusmaa välisministeeriumi haldusalas. 200. aastast kuni 2005. aastani oli ta Gruusia välisministri ametikohal.

2005. aasta novembris asutas Zurabišvili opositsioonipartei Gruusia Tee, mis võttis aktiivselt osa 2007. ja 2009. aasta protestimeeleavaldustest. Viie aasta möödudes teatas ta Gruusia poliitikast lahkumisest.

2013. aastal kandideeris ta juba Gruusia presidendiks, kuid topeltkodakondsuse tõttu (Prantsusmaa ja Gruusia) keelduti teda registrerimast. Tänavu augustis loobus Zurabišvili riigipea valimistes osalemiseks Prantsusmaa kodakondsusest.

Gruusial seisab ees presidendivalimiste teine voor >>

Tagid:
poliitika, hääletamine, presidendivalimised, Salomé Zurabišvili, Grigol Vašadze, Gruusia

Peamised teemad

 • Briti peaminister Theresa May

  Briti peaminister Theresa May esines esmaspäeval parlamendis, kus teatas, et lükkab hääletuse Euroopa Liiduga saavutatud leppe üle edasi.

  16
 • Läänemere riigid: kella keeramine eeldab koostööd, illustreeriv foto

  Esmaspäeval Tallinnas kohtunud Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Poola esindajad tõdesid ühiselt, et kella keeramise lõpetamise kokkulepe Euroopa Liidus nõuab veel palju koostööd, hetkel ei ole liikmesriikide seas piisavat enamust kellakeeramisest kiirelt loobuda.

  16
 • Eesti konservatiivid põrnitsevad Venemaad hirmuärataval pilgul, illustreeriv foto

  Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindajad astusid taas välja Venemaaga piirilepete sõlmimise vastu. See on ka arusaadav – kui lepingud ratifitseeritakse, kaob põhjus vägevate avalduste tegemiseks ära.

  54