20:29 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Välisuudised
lühendatud link
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
2910

USA president Donald Trump teatas neljapäeval, 29. novembril, et tühistab Argentinas G20 tippkohtumise kõrvalt toimuma pidanud kokkusaamise Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

TALLINN, 30. november — Sputnik. Varem oli Putini nõunik Juri Ušakov teatanud, et riigipeade kohtumine toimub,edastas ERR.

Trump kirjutas Twitteris, et kuna Venemaa pole Ukrainale tagastanud ei laevu ega nende meeskondi, on kõigile osapooltele parem, kui ta varem kokku lepitud kohtumise Putiniga tühistab.

​Kohtumiseks Buenos Airese hotellis Park Hyatt oli RIA Novosti teatel kavandatud vähemalt kaks tundi. Presidendid pidid Usakovi sõnul arutama kahepoolseid küsimusi, sealhulgas ka seda, kuidas tuua riikidevahelised suhted välja ummikseisust.

​G20 tippkohtumine kestab 30. novembrist 1. detsembrini.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul ei teavitatud Moskvat Trumpi otsusest ette, vaid otsusest saadi teada siis, kui Trump seda Twitteris ütles.

Peskov lisas, et Venemaa delegatsioon on juba teel Argentinasse G-20 tippkohtumisele, mille kõrvalt Trumpi ja Putini kohtumine toimuma pidi.

Otsus tähendab, et Putinil on "mõni tund rohkem… kasulikeks kohtumisteks" teiste G20 riikide liidritega.

Ukraina mereväe provokatsioon Kerchi väinas

Nagu teatas Sputnik Eesti varem rikkusid 25. novembri hommikul Ukraina mereväe laevad "Berdjansk", "Nikopol" ja "Janõ Kapu" Venemaa riigipiiri, tungisid ajutiselt suletud Venemaa vetesse ning sooritasid mitu tundi ohtlikke manöövreid, reageerimata piirivalvurite korraldustele.

Kõigi kolm laeva peeti kinni umbes 20 kilomeetri kaugusel Venemaa rannikust ja Krimmi silla alusest tavapärasest laevasõiduteest 50 km edelas. Riigipiiri rikkumise kohta alustati kriminaalmenetlust. Teisipäeval võttis kohus 24-st Ukraina laevadel olnud meremeesest vahi alla 15.

Lavrov: USA ja rida lääneriike suurendavad pingeid meie piiride ääres >>

Välisminister Sergei Lavrov nimetas olukorra Kertši väinas ühemõtteliselt provokatsiooniks ja süüdistas Ukrainat rahvusvahelise õiguse rikkumises. Kreml rõhutas, et intsidendi ajal tegutses Venemaa pool kooskõlas rahvusvahelise ja siseriikliku õigusega.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Максим Блинов

Intsidendi taustal kiitis Ukraina Ülemraada heaks Porošenko dekreedi sõjaseisukorra kehtestamise kohta riigis. Samal ajal kinnitas Ukraina riigipea, et see samm ei ohusta valimiste läbiviimist.

Ametlikult algab presidendivalimiste kampaania Ukrainas detsembri lõpus. Porošenko ei ole teatanud kavatsusest kandideerida teiseks ametiajaks.

28. novembril kutsus Eesti Vabariigi Välisministeerium välja Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi, et väljendada oma nördimust Vene piirivalvurite käitumise üle Kertši väina lähedal piiri rikkunud Ukraina sõjalaevadega, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris oma sotsiaalvõrgustiku lehel Venemaa suursaadiku väljakutsumist Eesti Vabariigi välisministeeriumisse seoses piiririkkumise intsidendiga Kertši väina lähistel.

Zahharova sõnul väärib uudis kohta rubriigis "Nuta või naera". "Ilmselt ei ole Eesti diplomaadid veel kursis, et nende riigil puudub juurdepääs Mustale merele ja tegu ei olnud nende laevadega," kirjutas ta mõningase irooniaga.

Teema:
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
Tagid:
G20 kohtumine, Donald Trump, Vladimir Putin, Argentina, USA, Venemaa

Peamised teemad