06:17 21. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB73.0040
Ukraina piirivalvur Venemaa piiril

Ukraina piiras Venemaalt pärit meeste sissesõitu

© REUTERS / VYACHESLAV MADIYEVSKY
Välisuudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (46)
20 0 0

Ukraina piirab riiki sissepääsu16- kuni 60-aastastele meestele Venemaalt.

TALLINN, 30. november — Sputnik. Ukraina piirab riiki sissepääsu16- kuni 60-aastastele meestele Venemaalt, teatatakse Ukraina presidendi Petro Porošenko Twitteri-kontol.

Porošenko põhjendas seda sammu sellega, et Kiiev tahab takistada Moskval "Ukrainas eraarmeeüksuste loomist ", et "mitte lasta venemaalastel teostada operatsioone, mida nad juba 2014. aastal plaanitsesid".

​Vastava ettepaneku esitas esmaspäeval Ukraina piirivalveteenistus. Keeld soovitati kehtestada sõjaseisukorra kehtimise ajaks.

Samuti saab alates 29. novembrist ületada Ukraina ja Krimmi vahelist piiri üksnes Ukraina dokumendi alusel.

Nagu teatas senaatore Frants Klintsevitš, ei tule Kiievil "oodata" vastuseks sissesõidukeeldu Ukraina kodanikele. Tema sõnul tehakse Venemaal põhimõtteliselt vahet ukrainlaste ametivõimudel ja rahval, kes ei tohi "selle valitsuse arutute tegude pärast kannatada."

Provokatsioonid Mustal merel>>

Ukraina mereväe provokatsioon Kerchi väinas

Sputnik Eesti teatas varem, et 25. novembri hommikul rikkusid Ukraina mereväe laevad "Berdjansk", "Nikopol" ja "Janõ Kapu" Venemaa riigipiiri, tungisid ajutiselt suletud Venemaa vetesse ning sooritasid mitu tundi ohtlikke manöövreid, reageerimata piirivalvurite korraldustele.

Kõigi kolm laeva peeti kinni umbes 20 kilomeetri kaugusel Venemaa rannikust ja Krimmi silla alusest tavapärasest laevasõiduteest 50 km edelas. Riigipiiri rikkumise kohta alustati kriminaalmenetlust. Teisipäeval võttis kohus 24-st Ukraina laevadel olnud meremeesest vahi alla 15.

Lavrov: USA ja rida lääneriike suurendavad pingeid meie piiride ääres >>

Välisminister Sergei Lavrov nimetas olukorra Kertši väinas ühemõtteliselt provokatsiooniks ja süüdistas Ukrainat rahvusvahelise õiguse rikkumises. Kreml rõhutas, et intsidendi ajal tegutses Venemaa pool kooskõlas rahvusvahelise ja siseriikliku õigusega.

Intsidendi taustal kiitis Ukraina Ülemraada heaks Porošenko dekreedi sõjaseisukorra kehtestamise kohta riigis. Samal ajal kinnitas Ukraina riigipea, et see samm ei ohusta valimiste läbiviimist.

Kremlis kommenteeriti sõjaseisukorra kehtestamist Ukrainas
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ametlikult algab presidendivalimiste kampaania Ukrainas detsembri lõpus. Porošenko ei ole teatanud kavatsusest kandideerida teiseks ametiajaks.

28. novembril kutsus Eesti Vabariigi Välisministeerium välja Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi, et väljendada oma nördimust Vene piirivalvurite käitumise üle Kertši väina lähedal piiri rikkunud Ukraina sõjalaevadega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris oma sotsiaalvõrgustiku lehel Venemaa suursaadiku väljakutsumist Eesti Vabariigi välisministeeriumisse seoses piiririkkumise intsidendiga Kertši väina lähistel.

Zahharova sõnul väärib uudis kohta rubriigis "Nuta või naera". "Ilmselt ei ole Eesti diplomaadid veel kursis, et nende riigil puudub juurdepääs Mustale merele ja tegu ei olnud nende laevadega," kirjutas ta mõningase irooniaga Facebookis.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (46)
Tagid:
sissesõit, mehed, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad