17:45 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
5030

Ühendriikide senat teatas, et Türgi peab Venemaa õhutõrjekomplekside ostukavast loobuma.

TALLINN, 2. detsember – Sputnik. Türgi juhtkond peab otsustama, kellega ta soovib sõjalises valdkonnas koostööd teha – kas Venemaa või Läänega. Sellise avalduse tegi Senati relvajõudude komisjoni uus juht James Inhofe, vahendab RIA Novosti.

Senaator selgitas ultimaatumi vajadust Türgi soovimatusega Venemaa õhutõrjesüsteemi S-400 ostust loobuda.

"Kui Türgi soovib F-35 programmi jääda, peab ta keelduma Vene süsteemide omandamisest," teatas järjekordne Ameerika poliitiku sõnu.

Inhofe lisas, et USA ja NATO peavad Türgit väga oluliseks partneriks, mistõttu peab ta käituma nii, nagu tema "liitlased" eeldavad.

"Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku. Kui ta jätkab S-400 ostuprotsessi, kaasnevad sellega tagajärjed," ähvardas ta.

Mis juhtub, kui Türgi lahkub NATOst? >>

Venemaa ja Türgi allkirjastasid 2017. aasta detsembris S-400 õhutõrjesüsteemide tarne lepingu. Jutt on neljast S-400 divisjonist hinnaga 2,5 miljardit dollarit. Mõni aeg tagasi ütles Türgi kaitseminister Hulusi Akar, et komplekside saabumine on kavandatud 2019. aasta oktoobrisse. Hiljuti selgus, et maksmine toimub liirides ja rublades. 

Peaminister Narendra Modi ja president Vladimir Putin Usbekistanis
© Sputnik / Михаил Климентьев

Kommenteerides NATO peasekretär Jens Stoltenbergi väiteid, mille kohaselt S-400 ei sobi väidetavalt NATO kontseptsiooni, rõhutas Türgi president Recep Tayyip Erdogan, et riigil on Vene seniitkomplekse vaja, lisades, et sarnased seadmed on kasutusel ka mõnel teisel alliansi liikmel.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Washington korduvalt Ankara Venemaaga sõlmitud tehingut kritiseerinud. Nii kinnitas ka riigisekretäri abi Wess Mitchell, et S-400 ostmine võib Ameerika F-35 tarneid negatiivselt mõjutada.

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta >>

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu vastas Ameerika ähvardustele, et F-35 probleemide korral võib tema riik muretseda ka lennukeid kas Venemaalt või mõnelt teiselt NATO bloki liikmelt.

Samal teemal

Allikas kommenteeris Türgi Su-57 ostu plaane
Tagid:
USA senat, haavatavus, õhutõrjerakett, õhutõrjesüsteem, õhutõrjekompleks, õhutõrjeseade, S-400, õhutõrjerelv, F-35, õhutõrje, NATO, Wess Mitchell, James Inhofe, Recep Tayyip Erdogan, Mevlüt Çavuşoğlu, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad