05:19 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Lockheed Martin F-35 Lightning II

F-35 võib USA ja Suurbritannia tülli ajada

© Flickr / US Air Force Follow
Välisuudised
lühendatud link
4710

Vaidlus uusimate hävituslennukite F-35 hankimise üle võib Londoni ja Washingtoni vahelisi suhteid kahjustada.

TALLINN, 3. detsember – Sputnik. Briti võimude soov sõjalennukite ostult pisut raha kokku hoida võib rikkuda suhted Ameerika partneritega, vahendab RIA Novosti Sky Newsi.

London kavatseb USA-lt osta 138 F-35-B-tüüpi laevadele paigutatavat hävitajat, kuid kuninglike õhujõudude juhtkond tahab osa neist A-tüüpi — maismaal paiknevate lennukitega asendada, kirjutas Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi allikas. 

Võib-olla üritab London raha säästa, sest F-35 mereväemudel maksab 90 miljonit naelsterlingit ja maismaaversioon vaid 70 miljonit.

Allika arvates kahjustab mereväehävitajate arvu muutmine Ühendkuningriigi laevastiku programmi, vähendades eskadrillide arvu, mis oleks võimelised "Kuninganna Elizabeth" ja "Prince of Wales" laevatekkidelt lahingoperatsioonide sooritamiseks lendu tõusma.

Su-57 maksab 2,5 korda vähem kui F-35 >>

Vaevalt et see kõik Washingtonile meeldib, sest Ameerika Ühendriigid arvestavad Briti mereväega, kui ainsa liitlaslaevastikuga, mis lennukikandjaid kasutada suudab.

Истребитель F-35A Lightning II ВВС США на авиабазе Эмари
© AFP 2018 / RAIGO PAJULA
Ämarit külastanud F-35

"Kui Britid ilmuvad lahinguväljale ilma tõhusa emalaevata, diskrediteerib see meie sõjalist võimekust täielikult. Kui lennuvägi saab F-35 A-versiooni, kahjustab see laevastiku võimekust ja näeb USA silmis välja reetmisena," teatas allikas.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kukkus septembrikuu lõpul Lõuna-Carolina osariigis alla viienda põlvkonna uus hävitaja F-35B, mis kuulus treeningeskadrilli.

Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud >>

Piloot katapulteerus. Tegu oli ajaloo esimese viienda põlvkonna lennukikatastroofiga. Intsidendi järel keelas Pentagon avastatud tehniliste probleemide tõttu ajutiselt igasugused F-35 lennud.

Samal teemal

National Interest hindas Su-35 võiduväljavaateid Ameerika varghävitajate vastu
Tagid:
reetmine, kokkuhoid, F-35-B, F-35-A, F-35, lennukikandja, Kuninglik ühuvägi, NATO, Ühendkuningriik, Suurbritannia, USA

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27