03:10 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Kiievi Petšerski suurklooster

SBU süüdistas Ukraina Õigeusu Kirikut usuvaenu õhutamises

© Sputnik / Сергей Пятаков
Välisuudised
lühendatud link
19 0 0

Ukraina Julgeolekuteenistus (SBU) süüdistas Ukraina Õigeusu Kirikut (UPTs) vaenu õhutavate materjalide levitamises, teatatakse ametkonna ametlikul veebilehel.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. "Läbiotsimiste tulemusena on konfiskeeritud rohkesti trükiseid, mille sisul on usulise ja konfessioonidevahelise vaenu õhutamise tunnuseid," öeldakse teadaandes, vahenas RIA Novosti.

Konstantinoopol loobus vene koguduste Lääne-Euroopa eksarhaadist >>

Erilist tähelepanu pöörati SBU-s brošüürile "Ukraina Õigeusu Kirik: suhted riigiga. Suhtumine ATO-sse ja kirikulõhesse. Küsimused ja vastused". Kahe päevaga konfiskeerisid julgeolekutöötajad 75 eksemplari.

Ametkonnast rõhutati, et selleks on olemas "vastav otsus eksperdilt", kes leidis brošüüris ususallimatuse propaganda ja usklike tunnete solvamise tunnuseid. Tekstinäiteid ei ole samas esile toodud.

Esmaspäeval teatas UPTs, et Žõtomõri oblastis on alanud ulatuslikud läbiotsimised katedraalides, kirikutes ja vaimulike kodudes. Läinud nädalal otsis SBU läbi Kiievi Petšerski suurkloostri ülema metropoliit Paveli kodu. Metropoliit teatas, et talle avaldatakse poliitilist survet.

Kohtumisele Porošenkoga tuli ainult kolm UÕK esindajat
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Varem on Ukraina võimud, sealhulgas president teatanud, et nad ei kavatse kiriku asjadesse sekkuda. Sellest hoolimata taotles nimelt Petro Porošenko Konstantinoopolilt Ukraina mittekanoonilise kiriku tunnustamist, millest algas kirikulõhe.

Vaidlus autokefaalia üle

Oktoobri keskel teatas Konstantinoopoli patriarhaat, et alustab Ukraina mittekanoonilisele kirikule autokefaalia omistamist. Eeskätt tühistas ta 1686. aasta akti Kiievi patriarhaadi üleandmise kohta Moskva patriarhaadi jurisdiktsiooni alla ning tühistas Venemaa õigeusu kiriku poolt isehakanud "Kiievi patriarhile" Filaretile ja Ukraina mittekanoonilise autokefaalse õigeusu kiriku juhile Makarile antud anateemi.

Kiriku tüli >>

Vene Õigeusu Kirikus Välismaal (RPTsZ) nimetati neid otsuseid kirikulõheks ja katkestati euharstiline suhtlus Konstantinoopoli patriarhiga kogu kanoonilisel territooriumil, kaas arvatud Ukraina ja Valgevene.

Tomose võib saada ainult kiriku eestseisja, kes tuleb valida "ühtsel kirikukogul", mille kuupäev on seni paika panemata.

Tagid:
läbiotsimine, usk, religioon, tülid, kirik, Kiievi Petšerski suurklooster, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad