21:57 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
9001

Isikud, keda kahtlustatakse ulatuslikes seksuaalkuritegudes alla-15-aastaste laste vastu Oulus, tulid Soome varjupaigataotlejaina mitmest eri riigist.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Kuritegudes on kokku kolm alla 15-aastast kannatanut ja kahtlusaluseid on praeguse seisuga üheksa. Neist kaheksa on vangistatud ja üks seoses eeluurimisega vahi all. Vanim neist on 38-aastane ja noorim 20-aastane, vahendab portaal Eestinen.

Mehi kahtlustatakse rasketes laste-vastastes seksuaalkuritegudes ja vägistamises. Kahtlusalused on mitmest eri rahvusest ja viibinud Soomes eri ajaperioodi vältel, ent siiski mitmeid aastaid. Kõik on tulnud Soome varjupaiga taotlejatena.

Kõik ohvrid on soomlased

Enamus kuritegudest on toime pandud ühe isiku peal mitmel pool Oulus. Neis kuritegudes kahtlustatavad seitse meest vangistati möödunud nädalal. Viimased kaks kuritegu pandi toime Tuira linnaosas ja seal on teised ohvrid.

Esimese kahtlusaluse puhul pandi kuriteod toime pikema ajaperioodi vältel, viimased kaks juhtumit olid ühel päeval.

Doktor: emad ei taha lapse seksuaalsest väärkohtlemisest midagi teada>>

Politsei info kohaselt on võimalik, et kahtlusaluseid tuleb asja uurimise käigus juurde. Seni pole rohkem inimesi kinni võetud.

Politsei avaldas teisipäeval, 4 detsembril teate, mille kohaselt hoiatatakse noori tüdrukuid ja nende vanemaid, et nad ei laseks end sotsiaalmeedia kaudu ära meelitada. See teadaanne on seotud selle juhtumiga.

Seksuaalkuritegude juhtumites on kasutatud ära sotsiaalmeediat ja teatud teenust, aga politsei ei avalikusta, millise foorumiga on tegu. See on aga üks neist, mida noored kõige rohkem kasutavad.

Juha Sipilä mõistis karmilt hukka

Soome peaminister Juha Sipila mõistis karmilt hukka Oulus avalikuks tulnud lapse grupivägistamise, milles kahtlustatakse kokku 9 isikut.

Kuriteo ohvri kannatusi pole võimalik millegagi korvata. Õigusriigis saavad isikud karistuse olenemata nende rahvusest. Oulu juhtumi puhul vastutab uurimise ja teavitamise eest politsei, otsuse määrab kohus.

Seksuaalkuritegude eest määratavad kariustused peavad vastama rahva õiglustundele. Valitsus on esitanud parlamendile eelnõu seksuaalkuritegude karmistamiseks.

Rootsis jõustus uus vägistamist puudutav seadus>>

Soome siseminister: migrantidega on probleem

Soome siseminister Kai Mykkänen tunnistas laste vägistamisjuhtumite valguses, et migrantidega on probleem ja seda ei saa summutada.

Esmaspäeval, 3. detsembril ütles Yle saates A-Studio esinedes Mykkänen, et migrantide hulgas on vägistamise juhtumeid tunduvalt rohkem.

Näiteks 2017. aastal registreeriti 693 soomlaste ja 286 välismaalaste põhjustatud vägistamise juhtumit. See näitab, et välismaalased panevad vägistamisi tunduvalt rohkem toime, kuna võrreldes soomlastega on neid rahvastikus 10 korda vähem, aga nende toime pandud vägistamisi on vaid poole vähem.

Sellist asja ei tohiks Soome juhtuda, kommenteeris Mykkänen vägistamisjuhtumeid Iltalehtile. Mykkänen rõhutas, et Soomes ühiskonnas peaks leitama võimalused, et selliseid asju ära hoida. Üks võimalus on seksuaalkuritegude karistuste karmistamine.

Soome parlamendis ongi praegu menetluse seadusemuudatused, millega karmistatakse seksuaalkuritegusid. Karistusseadustikku lisatakse lapsevägistamine, mille eest võidakse mõista 12 aasta pikkune vanglakaristus. Ka lapse seksuaalse ärakasutamise puhul on kavas karistust karmistada, maksimaalne karistus on senise 4 aasta asemel kuus aastat vanglat.

Lisaks jõustub aasta algusest seadusemuudatus, millega on seadust rikkunud migrandid Soomelt lihtsamalt välja saata.

Ministri väitel tuleb ka Soome elama tulijatele paremini selgeks teha, et soome reeglid tuginevad isikute puutumatusele ja sugupoolte võrdõiguslikkusele. Oulu sündmuste valguses ütles minister, et on lubamatu, et keegi arvab, et Soomes on võimalik midagi sellist korda saata.

Naabrid: kahtlusalused lapsevägistajad ei paistnud millegagi silma

Soome kahtlusalused lapsevägistajad olid naabrite sõnul rahulikud mehed ja ei paistnud millegi erilisega silma.

Oulus rasketes seksuaalkuritegudes kahtlustatavad 22-, 23- ja 33-aastased mehed elasid Oulus lähestikku ühes piirkonnas. Ühe kahtlusaluse aadress on Vantaal ja ühe Afganistanist saabunud mehe kohta pole üldse rahvastikuregistris andmeid, vahendab Ilta-Sanomat.

Ühe mehe kohta rääkisid naabrid, et on vaikne mees ja tervitab, kui temaga koos lifti sattuda. Elab tavalist elu. Naaber pole midagi erilist märganud.

Üks 25-aastane kahtlusalune mees elab üksi, räägib soome keelt ja tervitab naabreid soome keeles. Ka tema kohta pole naabrid midagi erakordset kuulnud.

Hommaforum.org veebis on toodud ka kohtust läbi käinud vangistatud kahtlusaluste nimed:

Rahmani Gheibali (vägistamine), Yosefi Shiraqa (lapose seksuaalne ärakasutamine), Mirzad Javad (lapse seksuaalne ärakasutamine), Barhum Abdullhadi (vägistamine), Mohamed Ali Osman (vägistamine), Humad Osman Ahmed Mohamed (lapse seksuaalne ärakasutamine), Ahmed Abdo Ibrahim (lapse seksuaalne ärakasutamine), Mohamed Hassan Mohamod (vägistamine).

Soomlanna: Miks te toote sisse mehi naistevaenulikest kultuuridest?

Soome naine küsib sotsiaalmeedias Oulu lapsevägistamise juhtumite taustal, miks tuuakse Soome sisse mehi naistevaenulikest kultuuridest.

"Kui te toote sisse naistevaenulikke uskumusi, naistevaenulikke kultuure ja naistevaenulikke tavasid, siis te saate naistevaenulikud teod. Kui toote sisse mehi, kelle kultuuris on naine alistuv, siis saate mehed, kes nii käituvad, et naine on alistuv. Kui te toote macho-kultuuri ja toksilist maskuliinsust, siis te saate seksuaalkuriteod ja grupivägistamised.

Naiste alandamine, ahistamine, grupivägistamised ja etniline vägivald tulevad meile üle piiri Helsingi-Vantaa rahvusvaheliselt poolelt. Kehval järjel riikidest ja primitiivsetest kultuuridest saabuvad inimesed ei muuda oma arusaamu ja käitumist teel siia. Konfliktid, probleemid ja arusaamad tulevad koos inimestega.

Siin ei aita haridus. Me ei saa päästa kogu maailma, aga me peame päästma oma inimesed.

Politsei otsib Tallinnas naisi rünnanud mehe ohvreid>>

Soome meest on haritud aastakümneid, ja ikka ei oska see olend minu arvates käituda. Mis imet te ootate neilt eri kultuuridest meestelt?

Olen üle 15 aasta küsinud, miks meid ei kaitsta. Miks lastakse sel sündida?

Kahjuks jõuan oma kogemuste põhjal järeldusele, et naised ise ei saa asjast piisavalt hästi aru. Kas te arvate, et Soome on tasuta? Miks te talute sellist ära andmist?

Käisin täna Tampere Koskikeskuses. Seal õppisin 90ndate aastate algul vältima teatud maadest tulnud meeste pilke. Nüüd olen keskealine.

See lisandub. Kogu aeg.

Turvalisus, rahu ja kindlus pole siin iseenesest. Need on saadud, võideldud välja aastakümnete jooksul. Naiste olukord Soomes on maailma parimaid. Meil on olnud hea olla.

See, et meil endal esineb seksuaalkuritegevust, ei muuda asja. See pole põhjus, et tuua Soome lisaks arengumaadest naistevaenulikku kultuuri.

Ma ei igatse täiendust feministlikele projektidele eha vihakõnepolitseinikele. Ma ei igatse naljatamise keeldu töökohtadel, ega akadeemilist meeste demoniseerimist.

Ma igatsen Soomet, kus tänaval on turvaline.

Eriti, ja kõige rohkem maailmas soovin maad, kus lapsed on turvatud."

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
vägistamine, politsei, tüdruk, migrant, Oulu, Soome

Peamised teemad