05:30 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Ameerika Ühendriigid alustasid ettevalmistusi sõjalaevade saatmiseks Mustale merele, illustreeriv foto

СNN: USA valmistub sõjalaevade saatmiseks Mustale merele

ВМС США
Välisuudised
lühendatud link
72 0 0

Jätkuks Kertši väina provokatsioonile, mille käigus Ukraina laevad Vene Föderatsiooni piiri rikkusid ja kinni peeti, alustasid Ameerika Ühendriigid ettevalmistusi sõjalaevade saatmiseks Mustale merele, teatab CNN oma allikatele viidates.

TALLINN, 6. detsember – Sputnik. Kolm allikat teatas telekanalile, et USA Kaitsejõud saatsid riigisekretärile taotluse Türgi teavitamiseks võimalikust plaanist sõjalaevad Mustale merele saata. Teavitajate andmeil on sellise sammu näol tegu "vastusega Ukraina kohtlemisele Venemaa poolt Kertši väina lähedal", vahendab RIA Novosti.

"Toit on laual": Trump "sööb" kõike, mis Kiiev talle ette annab >>

Nagu märkisid kanali kolmest allikast kaks, annab Türgi teavitamine USA sõjalaevadele loa väinade läbimiseks, kuid see ei tähenda tingimata võimaluse kasutamist.

"Korraldame regulaarselt operatsioone julgeoleku ja stabiilsuse tugevdamiseks kogu kuuenda USA laevastiku tegevusalal, sealhulgas Musta mere rahvusvahelistes vetes ja õhuruumis. Meil on õigus vabalt tegutseda, kooskõlas rahvusvaheliste seaduste ja normidega," ütles laevastiku ametlik esindaja.

Nagu teatas Venemaa president Vladimir Putin, oli juhtum Kertši väinas klassikaline provokatsioon ning Vene Föderatsiooni piiri rikkunud Ukraina laevade meeskonnaliikmete hulgas oli kaks Ukraina julgeolekutöötajat, kes kogu erioperatsiooni tegelikult juhtisid.

Samal ajal rõhutas Putin, et piirivalvurid täitsid oma kohust kaitsta Venemaa riigipiiri. Tema sõnul on provokatsioon Mustal merel seotud Ukraina presidendi madala reitinguga valimiste eelõhtul.

Kolm Ukraina mereväe laeva – "Berdjansk", "Nikopol" ja Janu Kapu" — rikkusid 25. novembril Venemaa piiri, sisenedes Vene Föderatsiooni territoriaalvete ajutiselt suletud piirkonda ja liikusid Mustalt merelt Kertši väina suunas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

USA võttis vastu Venemaa tegevust Kertši väinas hukka mõistva resolutsiooni >>

Nad manööverdasid ohtlikult, ignoreerides Venemaa võimude seadusikke nõudmisi. Ukraina laevad koos 24 mereväelasega kinni peeti. Pärast intsidenti algatati nende vastu riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest kriminaalmenetlus.

Tagid:
rikkumine, riigipiir, merevägi, Ukraina, Must meri, Venemaa, USA

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27