16:11 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
2010

Hiinas levib kiiresti uus väljapressimisviirus, mis kasutab paljunemiseks riigis populaarset sõnumivahetusprogrammi WeChat.

TALLINN, 6. detsember – Sputnik. Ohust teatab portaal 2SpyWar osundusega ettevõtte Velvet Security raportile, vahendab RIA Novosti.

Pahavara krüpteerib oma ohvrite failid ja nõuab lunaraha summas 110 jüaani (umbes 15 eurot). Lisaks sellele röövib šantažeerija seadme omaniku Alipay, NetEase, Baidu Cloud Disk, Jingdong, Taobao, Tmall, QQ и AliWangWang kasutajakontode paroolid.

Eesti serverid võivad olla Hiina kontrolli all >>

Väljapressimisviirus aktiviseerus 1. detsembril. Praeguseks on andmeturvajad registreerinud rohkem kui saja tuhande seadme nakatumise.

Velvet Security analüütikud väidavad, et neil õnnestus leida viiruse krüptirakenduses viga. Tänu sellele suutsid nad pakkuda kasutajatele vahendi andmete tasuta avamiseks.

Mõni aeg tagasi selgus, et küberjulgeoleku eksperdid avastasid Google Play poest 13 libaprogrammi, mis end originaalrakendustena esitasid. Kokku laaditi neid alla üle 560 tuhande korra.

Tuleb välja, et maailma suurima arvutidetailide tootja Ameerika firma Super Micro Computer elektroonikaplaadid olid varustatud hiina spioon-kiibiga, kirjutas uduisteportaali Sputnik Eesti autor oktoobris. Ka Eesti IT-ettevõtted võisid oma klientide, sealhulgas riigiasutuste arvutid "nakatada" Hiina kiipidega, mis on peidetud Ameerika Super Micro Computer Inc. elektronplaatidele.

Bloombergi artiklis räägitakse sellest, et Hiinlastel õnnestus sellisel viisil häkkida tuhandeid servereid, sealhulgas sõjaväe arvutisüsteeme. Niipalju kui portaal Sputnik Eesti välja selgitada suutis, ei taha Super Micro Computer Inc. Eesti partnerid rääkida isegi oma koostööst selle Ameerika firmaga.

Viiruserünnakud Facebookis: lihtsaid nõuandeid oma konto kaitseks >>

SuperMicro toodete turustajad ja kasutajad Eestis on nii Eesti ettevõtted kui ka rahvusvaheliste ettevõtete siinsed tütarettevõtted: Elko, Arrow ECS Baltic, Pedab ja Network Tomorrow.

Nad on tarninud tooteid ja teostanud töid (ja serverite installimist) sadadele kohalikele ettevõtetele ja valitsusasutustele, sealhulgas arvatavasti ka sõjaväe- ja luureasutustele.

Tagid:
väljapressimine, küberturvalisus, pahavara, viirus, oht, arvuti, Velvet Security, Hiina

Peamised teemad