09:13 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
3210

Kära hakkas just vaibuma - nüüd aga lisas NRC sellele uut hoogu. Sensatsioon ilmus pretensioonika pealkirja all "Venemaa saatkond Haagis osutus spionaaži ajukeskuseks".

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Artikli autorid, kellest üks on NRC Moskva korrespondent ja seega kindlasti kursis Venemaa välisministeeriumi kõigi selgitustega antud juhtumi kohta (seda tasub edaspidi meeles pidada), maalivad väidetust kohutava pildi.

Artikli kohaselt asub Haagi keskuses Vene saatkonna diplomaatiliste hoonete võrgustik, mida on raske jälgida ja kus töötab rohkesti vene "spioone" — ajakirjanikud lahterdasid luurajateks peaaegu kogu Venemaa esinduse diplomaatilise personali.

Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust >>

Ajaleht trükib sensatsiooni pähe diplomaatide nimed, mis on saatkonna ametlikul kodulehel avalikult kättesaadavad.

Ja mis kõige tähtsam, avaldatakse kohutav saladus: selgub, et "küberspioonidel" käis Schipholi lennujaamas vastas vene diplomaat, kes nad koheselt saatkonda toimetas.

Kõik, šahh ja matt! See ongi peamine tõendusmaterjal, et häkkerite rünnaku taga oli Moskva.

Meedia aga unustas mainida paari väikest, kuid olulist asjaolu. Juba ammu on ilmunud Venemaa diplomaatide ametlikud selgitused selle kohta, et neli eksperti saabusid täiesti seaduslikult ja avalikult Venemaa saatkonda, et sealselt küberjulgeoleku süsteemi uuendada ja häälestada.

Hollandi ajakirjanikud jätsid selle nüansi tagasihoidlikult mainimata. Samuti otsustasid nad mitte puudutada asjaolu, et nelja venelase sõidutamiseks renditud auto oli pargitud hotelli ette, kuhu saatkond regulaarselt oma "külalisi" majutab.

Jah, see hotell asub OPCW peakorteri lähedal. Ja just hotelli vastas asub Hollandi peaministri ametlik residents — kummaline on vaid, et NRC-l ei tulnud pähe selle põhjal Venemaad ka valitsusjuhi järel luuramises süüdistada.

Põhimõtteliselt luuakse täpselt niimoodi enamus russofoobsetest üllitistest — loomingulise lähenemise abil faktidele ja vältides kõike seda, mis "Vene ohu" kujundamist takistab.

Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud >>

Näiteks kirjutab Briti eruadmiral James Burnell-Nugent (kes on Briti mereväe endine ülemjuhataja) soliidses ajakirjas "The Spectator" artikli vajadusest valmistuda sõjaks Venemaa vastu (Viimasel ajal on Lääne ajakirjanduses ilmunud terve rida sarnaseid üleskutseid, mis on vormistatud täpselt ühtemoodi).

Mereväelane kiidab Bellingcati propagandamasinat: nad toovad"Venemaa ja Ukraina sündmuste kohta tõe kiiresti päevavalgele" — ajal, mil "ühendatud uurimisgrupil kulus neli aastat väitmaks, et MH17 lasti alla vene raketiga".

Seega teatab Briti admiral, et Donbassis allatulistatud "Boeingu" uurijad on juba tõestanud, kes lennuki alla lasi. Veider on vaid, et uurimine seni lõpule jõudnud pole.

Veelgi enam, lugejat ei pea vaevama ebameeldivate üksikasjadega selle kohta, et raketikorpus, mida eksperdid selle aasta kevadel demonstreerisid, kuulus Ukraina armeele, mida Venemaa kaitseministeerium septembris ka veenvalt tõestas.

Paariks loe: Ühendkuningriigis "avastati" tuhandeid "vene spioone" >>

Tõepoolest, tookord esitati maailmale otsesed ja selged tõendid raketi Ukraina päritolu kohta. Briti admiral aga teeb näo, et ta pole neist tõenditest midagi kuulnud — sest see võiks viia lugeja pakutavast ainuõigest stsenaariumist kõrvale ning segada poliitkorrektselt "ainuõige" versiooni kinnistumist tema mõttemaailmas.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Calmus

Mis seal admiralist rääkida! Vaid mõni kuu tagasi vaat et kogu maailma kuuldes raketi seerianumbri uurimist nõudnud hollandlased tegi äkitselt näo, nagu ei märganudki nad Venemaa kaitseministeeriumi pressikonverentsi.

Pole siis ime, et Venemaa suursaadik Hollandis Aleksandr Šulgin, keda NRC spioonvõrgu juhina esitab, väljendas hämmeldust, et "meie andmed jäävad ilma igasuguse tähelepanuta ja Bellingcati tuntud libateated saavad koheselt laia avalikkuse tähelepanu osaliseks".

Loomulikult on saadiku hämming retooriline. Venemaa (ja "vene propaganda") paljastajais põhjustab RT-kanali loosung "Küsi rohkem" lausa raevu, millest rääkisid otsesõnu hiljuti Albaanias toimunud rahvusvahelisel libauudistekonverentsil osalejad.

Just riskis lugejatele toimunust täielik ülevaade anda näevadki russofoobsed propagandistid enda poolt alustatud meediasõjas, millest nad kangekaelselt loobuda ei soovi, peamist ohtu.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
spionaaž, spioon, saatkond, Välisministeerium, Haag, Venemaa, Holland

Peamised teemad