22:14 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
3410

Ühenkunungriigi soov USA F-35B mereväehävitajate ostult kokku hoida põhjustas Washingtoni tõsise pahameele. USA ei arendanud Briti lennukikandjaid mitte selleks – aga nad arendasid tõepoolest -, et britid nüüd tagasikäigu annaksid. Aga nad annavad, ironiseerib raadio Sputnik kolumnist.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Paistab, et Londoni ja Washingtoni vahelt jooksis must kass läbi. Ja see polnud May, nagu Trump mõelda võiks, kui ta sellises sõnastuses uudist kuuleks. Ja üldse mitte kass, vaid loojate poolt "Välguks" nimetatud vinge hävituslennuk F-35 Lightning II. Ja mitte ei jooksnud, vaid lendas. Kusjuures tema stealth vargomadusi arvestades, märkamatult. Selles asi ongi, et Ühendkuningriigis pandi lõpuks tähele, et selle tehnikaimega peavad lendama nemad ise.

F-35 võib USA ja Suurbritannia tülli ajada >>

Tegelikult, olidki nad kui "välgust" tabatud, mõistes, et head asja peaks olema vaid pisut. Aga nemad olid tellinud 138 lennukit, ja kõik tähisega "B", see tähendab, et laevastikuotstarbeline. Teeb 90 miljonit naelsterlingit tükist. Viskasid siis pilgu oma kreeditile ja deebetile peale ja mõtlesid klassikaliselt: two "В" or not two "В"? Otsustasid siis, et mitte ainult two, vaid hoopis rohkem hävitajaid tuleks ameeriklastega sõlmitud lepingus asendada tähisega "A".

Su-57 Võidupüha paraadil
© Sputnik / Илья Питалев

See tähendab, et osa mereväe vajadusteks tellitud F-35B tuleb asenda tavalennuväljadele mõeldud F-35A-ga. Telekanal Sky News seletas just nii kõige tõenäolisemat ülemineku põhjust merelt maale, millega saadakse hinnavõitu 20 miljonit lennuki kohta. Kuid ameeriklastele ei ole etteütlemist vaja. Nad oskavad ka ise raha lugeda.

Mõned peavad liitlaste sellist kavaldamist vaata et reetmiseks. Ega siis Ameerika Ühendriigid ei arendanud Briti lennukikandjaid — aga nad tõepoolest toetasid neid tugevalt pärast seda, kui Londoni 2010. aastal selle arvelt kokku hoida otsustas — et britid nüüd jälle tagasikäigu annaksid. Aga nad annavad, ja jälle selleks, et raha kokku hoida.

"Kui Royal Air Force saab omale F-35A hävitajad lennukikandjate arvelt, siis Ameerika Ühendriikidele on see reetmine," järeldas Sky Newsi allikas, nagu polekski see Ameerika Ühendriikide otsustada, kas Royal Air Force saab F-35A hävitajad või mitte.

USA õhujõudude hävitajad said kahjustusi loodusõnnetuste ja kummaliste rikete tõttu >>

Kuidas asjad ka poleks, ei varja Washington oma ärritust. Tema mätta otsast vaadatuna tähendab see, et Pentagon peab oma laevastiku avantüüride eest jälle üksinda vastust andma. Asi lõhnab suure skandaali järele – õelutseb Briti meedia ja et mitte kedagi solvata, püüavad nad mõista nii neid kui ka teisi.

Ameeriklastel tuleb selleks, et vähemalt osagi maailma kallima lennukite arendamiseks kulutatud raha tagasi teenida, neid muudkui müüa ja müüa, võimalikult suurtes kogustes ja tingimusel, et kaup ei kuulu ümbervahetamisele ega tagastamisele.

Ühendkuningriigil on ainult kaks lennukikandjat. Suurem — HMS Queen Elizabeth — ei mahuta isegi sõjaseisukorras rohkem kui 24 hävitajat. Tema standardlaskemoonakomplekt on kaks korda väiksem. Mis siin veel HMS Prince of Wales"ist rääkida. Isegi kui F-35 tiivad oleksid kokkupandavad, ei oleks kogu see "parv" sinna ära mahtunud.

Teine küsimus — miks London üldse sellise lepingu sõlmis? Aga tol ajal olid head ajad. Silmapiiril polnud mingit Trumpi tulemas. Ega Brexit'it. Nii otsustatigi vanemat venda aidata ja osta temalt "sõbramehe poolest" nii palju kahtlast "lennurauda" kui võimalik.

Aga nüüd tuleb Ühendkuningriigil maksta 40 miljardit ainult ELst lahkumise eest. Nii et ole kuidagi enam võimalik "heategevusega" tegelda. Ameeriklased võivad muidugi oma anglo-saksi vendadele vastu tulla. Kui neil pole oma lennukikandjaid piisavalt, saaks neile mõne enda oma müüa. Nagu Ukrainale – kasutatud kraami. See on ju odavam.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
hävituslennuk, poliitika, ost, hävitaja, F-35, Donald Trump, Theresa May, Suurbritannia, USA

Peamised teemad