11:19 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
35 0 0

Euroopa Liidu Kohus otsustas, et Suurbritannia võib peatada EL-ist lahkumise, taotlemata teiste liikmesriikide heakskiitu.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. "Ühendkuningriigil on õigus võtta ühepoolselt tagasi teade kavatsusest EL-ist lahkuda," otsustas kohus vastuseks rühma Šoti poliitikute hagile, vahendas Pealinn. "Tagasivõtmine, mis toimub vastavuses riigi põhiseadusega, tähendab, et Ühendkuningriik jääb EL-i ja tema liikmestaatuse tingimused ei muutu."

IMF: Londonit võib pärast Brexitit oodata must stsenaarium >>

Briti peaministri Theresa May valitsus on kinnitanud, et neil pole kavatsust protsessi peatada. Valitsus on jõudnud ülejäänud liikmesmaadega kokkuleppele lahkumislepingus, mis läheb teisipäeval hääletusele Briti alamkojas.

EL-i kohtu otsust tervitavad ilmselt uue referendumi korraldamise pooldajad, kuid May valitsus on öelnud, et ei kavatse kurssi muuta, milline kohtuotsus ka ei oleks.

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde hoiatas, et Ühendkuningriigi majandust võib tabada must stsenaarium, kui riik Euroopa Liidust lepingut sõlmimata lahkuma peaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tema sõnul prognoosis IMF pärast riigi majandusolukorra hindamist Londonile kolme arenguteed. Nende seas on põhiversioon, mille realiseerumisse usub enamus ja "must" variant, mille märke juba täheldada võib.

ELi nõukogu nimetas Brexiti lepingu eelnõu ausaks kompromissiks >>

"Must stsenaarium selgitas väga ilmekalt, millised võivad olla tagajärjed Brexiti-leppe puudumise korral," lisas Lagarde.

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019 isegi siis, kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada. 2016. aasta juunis peetud referendumil hääletas 52 protsenti Suurbritannia valijaist riigi EL-ist lahkumise poolt.

Suurem osa sakslasi, itaallasi ja britte arvavad, et lähiajal lahkub Euroopa Liidust veel mõni riik, selgus Prantsusmaa küsitlusfirma uuringust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Avaliku arvamuse uuringufirma Ifop selgitas Sputnik.Arvamused tellimusel, milliseid Brexiti järelmõjusid nelja suurema EL riigi elanikud ennustavad.

Selgus, et üle poole sakslastest (52%) ja itaallastest (57%), samuti kaks kolmandikku brittidest (64%) leiavad, et lähiajal lahkuvad Euroopa Liidust üks või mitu riiki. Kusjuures 55% britte, pooled itaallastest (50%), 42% prantslastest ja 39% sakslastest usub, et selliseid riike saab olema mitu.

Näiteks Poola on vastuolude tõttu Brüsseliga lähedal lahkumisele Euroopa Liidust (Polexit). Sellisel arvamusel on Briti ajalehe Express andmetel Euroopa Ülemkogu eesistuja, Poola poliitik Donald Tusk, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembris.

Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
© Sputnik /
Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
majandus, poliitika, lahkumine, Brexit, Euroopa Kohus, Theresa May, Suurbritannia

Peamised teemad