12:00 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Droon (39)
25 0 0

Soome kaitsevägi pöördus drooniomanike poole küsimusega, kas nad oleks huvitatud kaasa löömisest drooniüksuses. Eelduseks on armeeteenistuse läbimine.

TALLINN, 11. dets — Sputnik. Kaitsevägi on loomas uut sõjaaja üksust, mis kasutab droonide võimalusi, vahendab portaal Eestinen viitega väljaandele Ilta-Sanomat.

Soome kaitsejõud on pöördunud kirjaga nende kodanike poole, kes on seoses oma hobi või tööga taotlenud liiklusturvalisusametilt Trafi luba droonide lennutamiseks. Kirjas on seatud eelduseks armeeteenistuse läbimine ja asjaolu, et isik pole juba seotud politseis või päästekeskuses droonide lennutamisega.

Kas Tallinn on droonirünnakuks valmis >>

Isik peaks olema nõus osalema koolitustel ning kordusõppustel umbes korra aastas. Huvitatutel palutakse kaitsejõududega aasta lõpuks ühendust võtta.

Soome kaitsejõudude staabist öeldi, et kaitsejõud on küll kaalumas dooniüksuse moodustamist, aga vastavat otsust pole veel tehtud. Kaitsejõud jälgivad uue tehnoloogia arengut ning käivad ajaga kaasas. Mida täpselt tehakse, seda ei avalikustata.

Droone kasutatakse Soome kaitseväes iga aastaga üha rohkem, aga mingeid suuremaid muutusi see kaasa ei too. Kaitsejõud kasutavad juba praegu droone, mille abil koolitatakse ajateenijaid ning tehakse luuret.

Droonide kasutamine on viimastel aastatel plahvatuslikult kasvanud. Näiteks Soome vanglatesse on lennutatud droonide abil narkootikume. Kaitsejõud on samuti mures droonide pärast. President Sauli Niinistö kinnitas 5. detsembril seadusemuudatuse, mille kohaselt on võimalik kaitsejõududel droone alla tuua. Seadus jõustub aasta algusest.

FSB tõkestas droonidega kavandatud terrorirünnakud >>

Euroopa Parlamendi liikmed kiitsid suvel heaks uued droonide ohutuseeskirjad, mis hakkavad kehtima kõigis Euroopa Liidu riikides, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel 2017. aasta novembris saavutatud kokkuleppega kehtestatakse uued EL-i tasandi ohutuseeskirjad droonidele. Ennem on valdava osa droonide kohta kehtinud vaid riiklikud eeskirjad.

Uute eeskirjade kohaselt tuleb droonid projekteerida ja konstrueerida nii, et neid kasutades ei seata ohtu inimesi või teisi õhusõidukeid.

Venemaa Föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) tõkestas terroristide katsed kasutada jalgpalli maailmameistrivõistlustel terrorirünnakuteks droone. Sellest teatas FSB direktor Aleksandr Bortnikov eriteenistuste ja õiguskaitseorganite juhtide nõupidamist avades, vahendas novembris uudisteportaal Sputnik Eesti.

Üksikasju pole täpsustatud, on vaid teada, et selliseid katseid tehti mitte ainult maailmameistrivõistluste, vaid ka teiste "massiliste poliitiliste ja spordiürituste" ettevalmistamisel ja läbiviimisel.

Teema:
Droon (39)
Tagid:
ajateenistus, droon, drooniüksus, kaitsevägi, Soome

Peamised teemad