17:59 20. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Ukraina president Petro Poršenko õnnitleb vastvalitud kirikupeaks piiskop Epifaniuse

Ukraina õigeusukiriku peaks valiti piiskop Epifanius

© REUTERS / GLEB GARANICH
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
3830

Kiievis laupäeval, 15. detsembril toimunud uue iseseisva ehk Moskvast sõltumatu Ukraina õigeusukiriku asutamise kongressil valiti kirikupeaks piiskop Epifanius.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Kiievis Püha Sofia kiriku esisel väljakul ootas kirikupea väljakuulutamist tuhandeid inimesi umbes kümme tundi, vahendab Ukraina väljaanne Hromadske, edastas ERR.

Piiskop Epifanius valiti Ukraina õigeusukirikute, Konstantinoopoli esindajate ja Ukraina presidendi Petro Porošenko juuresolekul.

Mäss vabaduse vastu: Kiiev näeb Ukraina kirikut Konstantinoopoli "provintsina">>

Armeenlaste katoolikos Garegin II tervitab usklikke
© Sputnik / Асатур Есаянц

"Ukraina ei joo enam Moskva tassist ega tantsi enam Moksva pilli järgi," kuulutas Porošenko.

Piiskop Epifanius on kiriku standardite järgi oma 39 eluaasta juures noor juht. Ta on pärit Odessa töölisklassi perekonnast ja õppis esmalt usuteadust Kiievi teoloogilises akadeemias, seejärel filosoofiat Ateena ülikoolis.

Sputnik Eesti teatas varem, et pärast seda, kui Kreeka ametlik kiriku-uudiste agentuur Romfea.gr avaldas 27.-29. novembrini toimunud Konstantinoopoli patriarhaadi Sinodi heaks kiidetud "Ukraina kiriku" põhikirja eelnõu esimese lehekülje, sai lõplikult selgeks, milleks ja kuidas "Ukraina ühtset õigeusku" peale suruti.

Alustuseks selgus, et mingist tõelisest autokefaalist (iseseisvusest — toim.) siin rääkida ei saa.

Kiriku tüli>>

Kiriku peaks ei saa põhikirja järgi mitte patriarh, vaid kõigest metropoliit. See võtab automaatselt maha autokefaali küsimuse, mis tõlkes tähendab "isejuhtimist" või "omavalitsust". See metropoliit hakkab kõikide kirikukaanonite kohaselt alluma Istanbuli poolt sealsamas Istanbulis "kanooniliselt valitud ja ordineeritud" ülemustele.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
õigeusukirik, Epifanius, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad