05:14 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
12721

Sõjaseisukord kehtib Ukrainas alles kaks nädalat, kuid hakkab juba ohustama Ukraina majandust, arvatakse Ülemraadas. Kogu selle aja on sõjakomissariaadid üritanud linnatänavatelt kinni püüda vajalikku hulka kodumaakaitsjaid ja tsiviilvõimud piiravad alkoholi müüki vormis inimestele.

TALLINN, 16. detsember - Sputnik. Sõjaseisukord kehtestati novembri lõpul kümnes Ukraina piirkonnas: Vinnitsa, Donetski, Zaporožje, Luhanski, Nikolajevi, Odessa, Sumõ, Harkovi, Hersoni ja Tšernigovi oblastis. Sellest, kuidas ukrainlaste elu sõjaseisukorras muutunud on - RIA Novosti artiklis.

"Vabatahtlike" otsingud

Kiiev rakendas erirežiimi pärast seda, kui Vene piirivalvurid pidasid Kertši väinas kinni kolm Ukraina mereväelaeva. Relvajõud on viidud lahinguvalmidusse, välja on kuulutatud reservõppekogunemised.

10. detsembril lubas Ukraina maaväe väejuhatus, et õppekogunemisele kutsutetele makstakse kuni 30 grivnat (ligi 1 euro – toim.) päevas. Õppekogunemisel osalejale säilitatakse keskmine palk töökohal.

Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni" >>

Kuigi Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak kinnitas, et Ukraina relvajõudude teenistusse astuda soovijate arv ületab vajadust mitu korda, peavad sõjaväekomissariaatide ja politseitöötajad "vabatahtlike" - nii reservväelaste kui ka ajateenijate leidmiseks reide tegema.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Sõjakomissariaadid kurdavad raskusi kutsete kättetoimetamisel. "Ühed on lahkunud töö otsinguil, teised peidavad end naise ja ema seljataha ega ava ust," rääkisid sõjakomissariaadi töötajad ühele Ukraina väljaandele.

Teises väljaandes tunnistasid kutsekomisjoni liikmed, et nad on sunnitud kavaldama – suurendama kunstlikult reservväelaste arvu, suunates samu inimesi õppekogunemistele mitu korda või siis võltsima teenistusse võetud reservväelaste arvu.

Selline praktika väeüksuste ülemaid ei kurvasta - nemad saavad sellevõrra rohkem varustust ja toitu.

Traditsiooniliselt nurjus Ukrainas sügisene kutse. 4. detsembril teatasid Tšerkassõ linna aktivistid, et rahvuskaart ja politsei peavad tänavatel kinni kõik noored mehed ja viivad nad selgitusteta sõjakomissariaati. Kiievist teatatakse samuti linnatänavatel kutsealuste "püüdmise" juhtumitest.

Novembris (ajateenistusse kutsumine algas enne sõjaseisukorra väljakuulutamist) teatas Kiievi sõjakomissar nurjunud kutsest ajateenistusse ja rääkis, et ajateenijaid tuli politsei abiga taga otsida ja kogunemispunktidesse tuua.

Kiiev avaldas seaduse Venemaaga sõlmitud sõpruslepingu ülesütlemise kohta >>

Väejuhatuse "Zapad" esindaja Anatoli Prošin kirjeldas olukorda Rovnos: "Seadust eiratakse massiliselt. Rakendame juba äärmuslikke meetmeid."

Kusjuures mõistliku tasu eest võivad sõjakomissariaadid mitteilmumise  peale ka silma kinni pigistada. Seda võimalust kasutavad mitte ainult kodanikud, vaid ka ettevõtted, kes ei taha oma töötajaid kaotada.

Näiteks Odessa oblastis nõudis linnaosa sõjaväekomissar eraettevõtte juhilt ja kahelt tema alluvalt "abi eest" mobilisatsioonist vabastamisel kuus tuhat dollarit. Altkäemaksu vastuvõtmisel pidasid Ukraina julgeolekuteenistuse operatiivtöötajad ta kinni.

Jelena Hersoni oblastist ütles agentuurile RIA Novosti: "Mehed hoiavad tõesti väeteenistusest kõrvale, kuni sinnamaani välja, et paljud lahkuvad oma töökohalt ja lihtsalt kaovad. Keegi ei taha sõjaväkke minna. Sõjaväekohuslasi püütakse tuua sõjakomissariaatidesse mistahes ettekäändel."

Suhtuge olukorda mõistvalt

Aktiivsust on ilmutanud ka sõjaväekaugud ametnikud. Nii ilmus kohe pärast sõjaseisukorra väljakuulutamist muidu täiesti tsiviilisikust taristuminister Vladimir Omeljan koosolekule laigulises sõjaväe välivormis. Tõsi, kaitseministeeriumist tehti talle märkus ja paluti käia tavariietuses.

Hersoni oblasti Genitšeski linnaosavanem Aleksandr Vorobjov tänas Kiievit sõjaseisukorra kehtestamise eest ja lubas anda sõjaväelaste paigutamiseks puhkebaasid.  "Ma ei hakka kuulama asutuste juhtide hala, et nad on ruumid talveperioodiks juba sulgenud," ähvardas ta.

Odessa linnapea Gennadi Truhhanov andis korralduse mitte ainult võtta olulised objektid valve alla ja seada valmis avalikkuse teavitussüsteem, vaid otsustas kehtestada ka karmid sõjaaja piirangud. Ta soovitas kõigil ettevõtetel kehtestada alkoholi ja alkoholisisaldusega jookide müügikeeld sõjaväevormis isikutele.

Venemaa on valmis lõpetama raudteeliiklust Ukrainaga >>

Samasuguseid meetmeid rakendati kohaliku omavalitsuse korraldusega Tšernigovi oblasti Desna asulas. See oli tingitud asjaolust, et asula 10 000 elanikust 3000 on sõjaväelased. Desnas asub Ukraina maaväe väljaõppekeskus. Piirangute algatajaks oli sõjaväegarnisoni ülem.

Sumõs hoiatasid linnavõimud, et ühistranspordi töös võib esineda häireid. Bussid võidakse liinidelt maha võtta, et toimetada sõjaväelasi kogunemiskohtadesse. Elanikke paluti suhtuda olukorda mõistvalt.

"Petjaga ollakse juba harjunud"

Kuid tavalisi inimesi sõjaseisukord ei mõjuta, kinnitab Odessa ajakirjanik Leonil Dolivo vestluses RIA Novostiga: "See on tinglik. Kauplused ja ööklubid töötavad. Pole sellist muljet, et keegi kedagi ründaks."

Tema sõnul pani kodanike enamikku muretsema vaid grivna vahetuskursi muutumine dollari suhtes. Dolivo nõustub, et eriline õiguslik režiim on osa poliitilisest mängust: "Selle põhjus (Ukraina presidendi Petro Porošenko jaoks - toim.) on iga hinnaga võimul püsida. Siis algatab ta mingi provokatsiooni ja pikendab sõjaseisukorda."

Küsimusele rahva toetusest Porošenkole vastab Odessa elanik: "Enamik inimesi vihkab teda, kuid kardab, et mõni teine võib Petjast (presidendi hüüdnimi - toim.) veelgi hullem olla. Petjaga aga ollakse juba enam-vähem harjunud."

Olukorda Maidani-järgses valitsuses üldiselt ja sõjaseisukorras eriti iseloomustab bloger anekdoodiga: "Odessa tänaval sõitev tramm jääb äkki seisma. Trammi alt tuleb suitsu ja juht läheb vaatama, mis juhtus. Avanevast aknast hüütakse: "No mis on, kas "Au Ukrainale!" või sõidame edasi?"

Hersoni elanik Jelena ütles agentuurile RIA Novosti, et politsei hoiatas sõjaväevormis marodööride ilmumise eest. "Kuid need kuulujutud ei leidnud kinnitust, nagu ka kuulujutud vara võõrandamisest. Esimestel päevadel pärast sõjaseisukorra kehtestamist ilmnes mõningane toiduainete ostupaanika, kaupluseriiulitelt kadusid suhkur, jahu ja makaronid. Nüüd on see maha rahunenud."

Ülemraada endise saadiku Aleksei Žuravko sõnul on Hersoni oblastis, erinevalt oblastikeskusest "sõjaväelased hakanud omavolitsema, nad hirmutavad elanikkonda ja võtavad neilt alkoholi ära".

Mingis külas Krimmi piiril tehti tares "soomust" – võeti ära kümme liitrit puskarit, kolm hane, kümme purki konserve, viis liitrit veini, kaks madratsit, kaks patja, kaks ja pool tuhat grivnat. Muid üksikasju saadik ei esitanud.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)

Samal teemal

FSB avaldas Ukraina meremeeste kinnipidamise üksikasjad
Mida tunnistasid Ukraina sõjaväelased ülekuulamisel
Eesti valitsus toetab Ukraina provokatsiooni Mustal merel
Ukraina viis oma armee ja julgeolekutalituse täielikku lahinguvalmidusse
Tagid:
poliitika, ühiskond, majandus, sõjaseisukord, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad