16:19 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
17420

Kõigepealt uudised. New York Times nendib, et USA-s on kujunemas uus religioon. Õigupoolest – uuendatud kujul vana usund – paganlus. Artikli autor, katoliiklane, loetleb end hästi tugevasti vaos hoides triviaalseid tõsiasju.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Esimene tõsiasi: kristlaste arvu silmanähtavalt dramaatiline langus kõige kristlikumas arenenud lääneriigis (see on tõsi: kõigest 14 aastaga on kristlastest rahvastiku osakaal USA-s langenud 83-lt 72 protsendini, teistel hinnangutel 69 protsendini).

Brežnev, Trump ja Putin: kuidas Lääne ajakirjanikud Venemaad ja selle meediat näevad >>

Teine tõsiasi: kristlusest lahti öelnud kodanikest ei saa reeglina tõelisi ateiste. Nad ise iseloomustavad end "hingestatute, aga mitte usklikena".

Niisiis, tegelikult mahub nende vaimuelu täielikult tavalise paganluse kirjelduse alla. Milles see siis seisneb? Paganad (nii endisaegsed kui ka tänapäevased) usuvad, et:

  1. Jumal ei ole maailmast eraldiseisev nähtus. Maailm ise on jumalik. Kõik ümberringi on jumal ja inimene on samuti osa jumalusest.
  2. Seega ei ole moraali ja "vaimsete praktikate" mõte mitte selles, et orienteeruda "sellele maailmale selja pööravale askeetliku moraali mõõdupuule", vaid selles, et leida harmoonia – iseendaga ja selle maailmaga.

Väljaande kirjutise autor arvab, et viimaseks sammuks, mis kümnetel miljonitel ameerika paganatel veel teha on jäänud, on luua "tõeline postkristlik Ameerika religioon" – ühendada oma loendamatud uskumused uue "linnakodanliku religiooniga", mis pakub paradiisi rajamist vahetult siinsamas, maa peal – ilma Jeesuse teist tulemist ootama jäämata.

2018.a. G-20 Buenos Aireses
© Sputnik / Михаил Климентьев

Mida "maapealset paradiisi rajava kodanikuusundi" all silmas peetaks? Siin on tarvis üht-teist selgitada. Autor kirjutab siiski USA edumeelses liberaalses ajalehes. Seega otsesõnu öelda, et jutt käib liberaalide võidukast võitlusest "vana Ameerika" vastu, ta ei saa.

Sisuliselt kirjeldatakse edumeelses ajalehes vaoshoitult neutraalsel toonil seda, mida teised USA meediaväljaanded lahtise tekstiga kirjeldavad. Ning nimelt – et praeguses "trumpistide" ja "antitrumpistide" vastasseisus kätkeb väga suur usulike tegur.

Trump sai avameelselt öeldes valitud valgete kristlaste poolt. See tähendab, et kahaneva kihi valgenahaliste kristlaste poolt, keda kunagi oli enamus. Nemad ongi loonud selle Ameerika, mis meid külmas sõjas võitis.

Need "valged kristlased" töötasid kui jumalasulased, kartes kommunismi kui jumalata ideoloogiat, mis keelustab usutunnistuse vabaduse, püüdlesid jõukuse poole otsekui tõenduna sellest, et nad töötavad tõepoolest ausasti, ja nii edasi.

Austria meedia: miks Putin on lääneriikides populaarne >>

Aga nende aeg on mööda saamas, Trump on viimaseks valge protestantliku enamuse presidendiks – kasvõi sellepärast, et nad ei ole enam enamuses (2003. aastal oli neid 50 protsenti ja 2017. aastal 45 protsenti).

Sellele kihile vastanduvad aga mitte niivõrd usulised vähemused, milliseid on üheskoos mõni protsent, kuivõrd edumeelsed "mittereligioossed hingestatud kodanikud". Need, kes leiavad eneseteostuse joogakursustel ja võitlevad loomaõiguste eest kalkunifarmides, on teadlikud keskkonnaohtudest ning mis peamine – nõuavad sotsiaalse õigluse jaluleseadmist rassiliste ja sooliste vähemuste, naiste ja sisserändajate suhtes.

Venemaa presdient Vladimir Putin Helsinkis
© Sputnik / Алексей Никольский

Ning sama soojaga tüsedate, närvihaigete ja ja narkomaanide suhtes – on ju nood samuti "stigmatiseeritud" ega suuda end seetõttu tolles ühiskonnas enese eest seista.

Läänes on kombeks nimetada sääraseid õiglussõdalasi vasakpoolseteks, aga see ei tohiks meid segadusse viia. Nõukogude sotsialistlikule moraalile, mis lugupidavalt kummardub loova töö ees teiste hüveks, om palju lähedasem "vana Ameerika" nüüdsel ajal põlualune religioon. On ju USA vasaktiiva edumeelsete kodanike hinges vaid veendumus, et maapealset paradiisi on tõesti võimalik rajada.

Rajamisviisid ja selle paradiisi olemus ise tekitanuks 1950.–1960. aastate nõukogude inimeses vastumeelsust ja kerget õudu. Sest teerada ei nähta mitte kõigi kodanike kaasamises normaalsesse ühiskonnaeprobleem pole llu, vaid vastupidi, seniste sotsiaalsete normide põlvilesurumises ja nende kohandamises kõikvõimalike nõudluste, väljamõeldiste ja lausa "eesrindlike inimeste" neuroosidega.

Ja tõesti, see edumeelne "kodanikureligioon" haakub orgaaniliselt sellega, mida lääne konservatiivid uueks paganluseks nimetavad. Seegi otsib ju paradiisi harmoonias maailmaga. Tõsiasi, et trumpistliku riigiametniku Breprobleem pole tt Kavanaugh" vastu suunatud #MeToo kampaania käigus mingisugused nõialoomusega feministid tõsimeeli tema vastu nõiasõnu laususid, ei üllatanud Ameerika Ühendriikides endastmõistetavalt enam kedagi.

Isegi hiinlased hääletaksid Putini poolt >>

Ja üldse, nagu isegi vähemuste esindajad ausalt tunnistavad, tähendab USA-s praegu konservatiiviks olla – tagakiusamist. Ja tagakiusajateks on nimelt edumeelse usundi kandjad.

...Muide, justnimelt USA-s käimasoleva "külma kodusõja" usulise iseloomuga on põhjendatav üks kummaline nähtus, mida sotsioloogid hakkasid täheldama juba mödunud aastal ja näevad jätkuvalt tänase päeani.

Nimelt: vabariiklaste hulgas kasvab järjepidevalt poolehoid Venemaa ja üldse V. V. Putini suhtes ennekõike – vaatamata ligi sajandivanusele harjumusele Nõukogude Venemaad karta ja vihata. Nii Ameerika Ühendriikide kui ka Venemaa edumeelses ajakirjanduses on kombeks võetud kirjeldada seda nähtust mõnitavas toonaalsuses. Et vaadake vaid, meie juhtkonnal on leidunud liitlasi – ameeriklaste tume tõprakari, alabamalaste Uurali vagunitehas ja kohalikud Hollywoodi hukutava mõjuga maadlejad.

Aga too "Tume tõprakari", olgu üle korratud, kujutab endast jäänuseid just sellest Ameerikast, kes omal ajal NSV Liidu üle võidu sai. Ja kui seda meenutada, siis tema poolehoid tänasele Venemaale ei paistagi enam niiväga naeruväärne. Näevad ju need inimesed nüüd, kuidas neid omakorda ründab nende endi maal mitte enam nõukogude "jumalatus", vaid märksa iidsem ajalooline kristluse vastane.problee

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

USA Esindajatekoda kiitis heaks Venemaa gaasijuhtme vastase resolutsiooni
Trump: Venemaa vajab USA majandusabi
Lavrov: "Kurja-Venemaa" kuvandi juurutamine USA-s
Tagid:
religioon, usk, poliitika, Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA

Peamised teemad