15:53 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
26 0 0

Kaks aastat tagasi lausus Venemaa suursaadik Türgis Andrei Karlov avasõnad Ankaras näituse avamisel. Tema selja taga seisnud noormees haaras järsku hüüatusega "Allah akbar!" püstoli ja tulistas teda selga.

TALLNIN, 19. detsember - Sputnik.  Karlov oli neljas Venemaa täievoliline esindaja, kes on oma ametikohal tapetud. Vastupidi üldlevinud ettekujutusele ei koosne diplomaadi elu furšettidest ja vastuvõttudest. Tegemist on raske ja ohtliku tööga.

Suursadiku lesk rääkis oma eluolust pärast tragöödiat

Suursaadik Andrei Karlovi lesk Marina Karlova rääkis RIA Novosti korrespondendile oma mehest ja sellest, kuidas ta pärast tema hukkumist elanud on.

"Andrei palus alati, et ma jõulupuu aegsasti ära ehiksin ja lastelastele kingitused valmis paneksin. 2016. aastal tegime me ettevalmistusi uusaastaks juba detsembri. Kuid pidupäeva tähistada ei saanudki," sõnas lesk.

Архивное фото посла России в Турции Андрея Карлова
© AFP 2019 / DEPO PHOTOS
Suursaadik Andrei Karlov

"Pärast tema hukkumist ei ole ma seniajani valmis jõulupuud püsti panema, aga loodan, et edaspidi suudan seda teha. Liatigi on mul vaja need kingid üle anda, mille mees meie lapselastele ostis," lisas ta.

"Mulle tundus alati, et abikaasal on väga arenenud intuitsioon. Kuidas muidu seletada juhtumit, mis leidis aset kaks nädalat enne tragöödiat. Sõitsime neljakesi (ämm, minu õde ja meie Andreiga) kaubanduskeskusse. Möödume lasteasjade kauplusest. Ja samas teeb Andrei ettepaneku sisse astuda ja lastele mänguasju osta, ütleb, et hiljem hakkame neid ühekaupa kinkima," meenutas Marina Karlova.

Türgis vahistati seoses Karlovi mõrvajuurdlusega endine politseinik >>

"Igaüks meist tassis siis kummaski käes nelja kotitäit. Mida kõike seal ei olnud: Barbied, raudtee, mänguautod, majakesed, nukunõud, nn arendavad mänguasjad. Aga seni ei ole ma neid veel ära kinkinud. Pisitüdruk on nelja-aastane, poiss kolmene – praegu nad veel ei mõista ega oska meeles pidada. Ootan, kuni nad veidike veel kasvavad. Siis ütlen neile, et see on neile vanaisa Andreilt. Ta hoolitses nende eest aegsasti ette," rääkis naine.

Viimasel ajal kordas ta abikaasale: "Marina, ära kunagi midagi edasi lükka. Sa ei tea, mis homme juhtub." Nähtavasti oli mingisugune hoiatav kõhutunne või eelaimus.

"Neli kuud enne hukkumist ütles ta, et juhul kui ta järsku mulle hüüab, et ma põrandale pikali heidaks, siis pean seda kiiresti tegema, ilma liigseid küsimusi esitamata. Mina küsisin, et mis temast saab. Andrei vastas: "Küll mina kuidagi enesega toime tulen." Mul tekkis tookord väga sant tunne, aga tema paistis rahulik," meenutas lesk.

Ekspert: Türgi teeb kõik, et siluda suhteid Venemaaga

Andrei Karlovi mõrvajuhtumi erapooletust uurimisest rääkis Venemaa kaasaegse riigiarengu instituudi direktor Dmitri Solonnikov.

Eksperdi hinnangul püüab Türgi muuta juurdluse võimalikult avatuks, et selle tulemusi rahvusvahelise üldsuse ja ennekõike Venemaa poolt tunnustataks.

Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis >>

"Türgi käitub küllaltki korrektselt ja mitte keegi ei hakka Türgi võime selles süüdistama, et nad üritavad mõrvarile katet pakkuda," ütles ta intervjuus raadiole Sputnik.

Teisest küljest, leiab Solonnikov, kasutab Türgi antud vahejuhtumit ilmselt ära sisepoliitilises võitluses opositsiooniga – sellest annab tunnistust Venemaa diplomaadi mõrvamises süüdistatavate ja sellega seotute hulk. "Ma usun, et samaaegselt lahendatakse mõlemat ülesannet," lausus ekspert.

Andrei Karlovi tapmisasjas vahistati Türgi kirjastaja
© Sputnik / Илья Питалев

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas, lasti Venemaa suursaadik Andrei Karlov maha 19. detsembril 2016. aastal Ankaras fotonäituse "Venemaa Kaliningradist Kamtšatkani rännumehe silmade läbi". Ründe sooritas politseinik Mevlüt Altıntaş, kes sündmuskohal tapeti.

15. novembril jõudis Karlovi mõrvajuurdlus lõpule, süüdistuskokkuvõte saadeti prokuratuuri. Ühtekokku on selle kaasusega seoses vahistatud kaheksa inimest, kellest neli on endised politseinikud.

Kinnipeetute seas on ka meediagrupi Guru juht Hayreddin Aydinbash ja Venemaa suursaadiku mõrvapaigaks osutunud näituse korraldaja Mustafa Timur Ozkan.

Türgi võimud asetavad vastutuse selle kuriteo eest opositsioonilise islamijutlustaja Fethullah Güleni organisatsioonile, keda süüdistatakse ühtlasi 2016. aasta suvel Türgis toimunud riigipöördekatses. Gülen ise, kes viibib praegu USA-s, eitab kõiki süüdistusi.

Teema:
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
Tagid:
aastapäev, tapmine, suursaadik, Andrei Karlov, Venemaa, Türgi

Peamised teemad