18:46 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
41 0 0

Washingtoni peaprokurör Karl Racine andis sotsiaalvõrgustiku Facebook kohtusse. Peaprokuröri hinnangul on Facebook ebaõnnestunud kasutajate andmete kaitsmisel ja hämanud neid ühtlasi selles osas, kuidas ja milleks nende andmeid kasutatakse.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. New York Times kirjutas päev varem, et Facebook võimaldas aastate jooksul mitmetele suurfirmadele laialdasemat ligipääsu kasutajate andmetele, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Kümneid Facebooki endisi töötajaid intervjueerinud ja ettevõtte sisedokumentidele ligi pääsenud ajaleht väidab, et Facebook sõlmis rohkem kui 150 ettevõttega lepingud informatsiooni jagamise kohta.

Yana Toom: Facebook ei vääri pimedat usaldust >>

New York Timesi hinnangul tähendab see sisuliselt seda, et Facebook andis tehnoloogiahiidudele nagu Microsoft ja Amazon eriloa hiilida mööda omaenda privaatsusreeglitest.

Facebook proovib saada pankadelt klientide andmeid, illustreeriv foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Meedia andmetel puudutab kohtuasi muu hulgas kurikuulsaks saanud ettevõtet Cambridge Analytica, mis kogus kümnete miljonite kasutajate andmeid, kuid ka muid juhtumeid, kus Facebooki andmekaitse on ebaõnnestunud.

"Jälgime kohtuasja kulgu ja oleme valmis jätkama keskustelu peaprokuröriga Washingtonis ja mujal," kommenteeriti Facebooki avalduses.

Viimasel ajal leketega hädas olnud Facebooki on tabanud uus löök: nimelt selgus, et 6,8 miljoni kasutaja privaatsed pildid on olnud kättesaadavad kõrvalistele isikutele, vahendas udusteportaal Sputnik Eesti eelmisel nädalal. Facebooki viga võimaldas arendajatel juurde pääseda kasutajate privaatsetele fotodele.

Uuring: ameeriklased kasutavad Facebooki harvemini >>

Kokku on saanud juurdepääsu 1500 eri rakendust ehk äppi, lisaks on olnud juurdepääs veel saatmata postitustele 13-25. septembrini käesoleval aastal. Facebook parandas vea 25. septembril pärast seda, kui firma töötajad veale jälile said. Firma teatas lekkest ametivõimudele 22. novembril.

Septembri lõpus teatas Facebook, et programmivea tõttu sattusid ohtu 50 miljonit kontot, millele küberkurjategijad ligipääsu said. Polnud esialgu siiski teada, milliseid tagajärgi rünnak võis põhjustada ja kes selle korraldas.

Sotsiaalvõrgustik lülitas turvalisuse tagamiseks välja "View as" funktsiooni, mida kurjategijad kasutasid. Facebook informeeris juhtunust ka politseid.

Facebooki asutaja Mark Zuckerberg on olnud kriitikarahe all pärast seda, kui USA meedia teatas, et Donald Trumpi 2016. aasta presidendivalimiste kampaaniameeskonna palgatud andmeanalüüsifirma Cambridge Analytica varastas 50 miljonilt Facebooki kasutaja profiililt andmeid, et luua tarkvara valijate valikute prognoosimiseks ja mõjutamiseks.

Hoolimata Facebooki tabanud süüdistustest on see üle kahe miljardi kasutajaga jätkuvalt maailma suurim sotsiaalmeediaplatvorm.

Samal teemal

Facebook edastas oma kasutajate andmeid nutirakenduste tootjatele
Ameeriklased ja eurooplased arvavad, et Google ja Facebook manipuleerivad infoga
Facebook soovib oma kahe miljardi kasutaja arvamust
Facebook kuulutas ekslikult elus kasutajad surnuks
Tagid:
andmeleke, kohus, Facebook

Peamised teemad