14:37 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
7010

Donald Trumpi ootamatu otsus viia sõjaväelased Süüriast välja võib tuleneda Washingtoni soovist suurendada oma sõjalist kohalolekut mõnes teises piirkonnas.

TALLINN, 20. detsember - Sputnik. Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders teatas ajakirjanikele, et president Donald Trump andis käsu tuua USA väekontingent Süüria Araabia Vabariigist välja. Tema sõnul tähendab selline samm tunnistust üleminekust kampaania uude faasi.

"Me jätkame tööd, et võtta radikaalsetelt islamiterroristidelt rahastus, toetus ja kõiki vahendeid meie piiride ületamiseks," vahendab RIA Novosti Sandersi sõnu.

National Interest rääkis USA läbikukkumisest Süürias >>

Ta ei välistanud, et Washington võib "Ameerika huvide kaitsmise" vajaduse tekkides väed Süüriasse tagasi viia.

Reuters täpsustas oma allikatele viidates, et USA üksuste väljaviimine Süüriast peaks võtma aega kuuskümmend kuni sada päeva.

Donald Trump teatas oma otsusest väed Süüriast välja viia Twitteris 19. detsembril.

"Me võitsime ISIS*e. Me võitsime neid, vallutasime neilt tagasi territooriumi ja nüüd on meie vägedel aeg koju tagasi tulla," ütles Valge Maja peremees.

Kuhu pealetükkivad külalised järgmisena lähevad

Venemaa Föderatsiooninõukogu liikme Franz Klintsevitši sõnul on ameeriklaste täielikust väljumisest Süüriast veel vara rääkida. Senaator usub, et Pentagon jätab Süüriasse alles "eriüksused ja lennuväe".

Süüriast leiti NATO riikide relvadega täidetud mässajate varustuslaod >>

Arutledes, millisesse piirkonda on nüüd Ameerika sõjalist kohalolekut oodata, arvas Klintsevitš, et tõenäoliselt Afganistani.

"Arvestades, et märkimisväärne osa islamivõitlejaid lennutati Afganistani, siis on nende sihiks just see riik, samuti võimalust mõjutada Afganistanist Kesk-Aasiat," tsiteerib senaatorit RIA Novosti.

Franz Klintsevitš - Venemaa Föderatsiooninõukogu Kaitse- ja Julgeolekukomitee liige
© Sputnik / Владимир Трефилов

Washingtoni ootamatut otsust kommenteeris ka Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova Venemaa esimese telekanali programmis "Bolšaja Igra" ("Suur mäng"), öeldes, et kui ameeriklased lahkuvad Süüriast, siis on terrorism selles riigis võimalik lõpetada poole aastaga.

Samas märkis Zahharova, et kui Washington tõepoolest oma kontingendi Süüriast ära korjab, avab see "tõelise perspektiivi poliitiliseks lahenduseks".

Sputnik Eesti on kirjutanud Damaskuse korduvatest üleskutsetest Ameerika Ühendriikidele ja tema liitlastele oma väed Süüriast välja viia.

Erinevalt Venemaast, kelle poole Süüria terroriorganisatsiooni ISIS* hävitamiseks pöördus, tulid Ameerika Ühendriigid ja nende liitlased 2014. aastal Süüria Araabia Vabariigi territooriumile omavoliliselt.

Zahharova süüdistustest Süürias saavutatud võidu "omistamises" >>

Veelgi enam, ameeriklased abistavad oma instruktorite ja relvadega nn opositsiooni relvaüksusi, millest paljud võitlevad Süüria valitsusvägede vastu.

Samal teemal

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
USA lõpetas Süüria opositsioonivägede rahastus- ja väljaõppekava
Putin nimetas USA poolt Süüria lennuväebaasi ründamist agressiooniks

Peamised teemad