04:28 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Välisuudised
lühendatud link
Arktika (25)
4710

Ameerika Ühendriikide sõjamerejõud plaanivad paigutada Aleuudi saartele valvelennukid Venemaa tegevuse jälgimiseks Arktikas, teatati USA mereväest.

TALLINN, 21. detsember - Sputnik. Ameerika Ühendriikide sõjamerejõud plaanivad paigutada Aleuudi saartele patrullima allveelaevade-vastased lennukid P-8 Poseidon, et jälgida Venemaa tegevust Arktikas, teatab väljaanne The Daily Express osundusega USA mereväe sekretärile Richard Spencerile. Milleks seda ameeriklastel tarvis on, selgitas Sputniku raadiosaates politoloog Jevgeni Ben.

Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt >>

Lennukid paiknevad Aleuudi saarestiku lääneosas Adaki saarel. Varem on seal juba paiknenud USA mereväebaas, kuid 1997. aastal see suleti ning sõjalendude õhuvöönd anti üle kaubanduslikuks kasutamiseks.

Nagu Spencer teatas, võimaldab lennukite paigutus Aleuudi saartele USA-l jälgida Venemaa Vaikse ookeani laevastiku, kuna Moskva on oluliselt suurendanud oma sõjalist kohalolekut Arktikas.

"Kui mul oleks valge lehena vabad käed, siis oleks suurepärane saada jäälõhkuja tüüpi laevu. Ent meie praegusi vajadusi arvestades ei ole see esialgu taskukohane," väitis Spencer.

Ta lisas, et USA merevägi viibib praegu selles piirkonnas "nii taevas kui vee all" ka ühtlasi uuritakse lisavõimalusi oma jõudude lahinguvalmiduse tõstmiseks selles piirkonnas, mille tarvis tehakse koostööd USA rannavalvega.

Publitsist, politoloog, Moskva poliitiklaklubi juhataja Jevgeni Neb avaldas Sputniku raadiosaates oma arvamust USA poolt väljakuulutatud Vene laevade jälgimise kohta Arktikas.

Šoigu teatas konfliktiohust Arktikas >>

"Ameeriklased on varem juba ise möönnud, et põhjaalade hõivamisele mõeldes on neil kujunenud tõsine mahajäämus varustuses ja tehnoloogias. Neil on ainult kaks jäälõhkujat, kusjuures Akktika vetes sõitmiseks kõlbab ainult üks. Aga see on juba väga kulunud ega ole teada, kui kaua see veel vastu peab," ütles Ben. 

Vene Arktika.
© Sputnik / Вера Костамо

"Nähtavasti seetõttu, et nende isiklik kohalolek Arktikas on problemaatiline, kompenseerivad ameeriklased seda nüüd sealse Venemaa tegevuse jälgimisega. Omaenese mahajäämust nad sellega ei vähenda, kuid on vähemasti kursis sellega, mida teeb Venemaa ja mis üldse Arktikas toimu," sõnas politoloog. 

"Ameerika Ühendriigid arvavad ju tavapäraselt, et nemad peavad kõigega kursis olema, mis ükskõik millises maakera puhktis aset leiab, liiatigi kui see on seotud Venemaaga," ütles Jevgeni Ben.

Aleuudi saared kujutavad endast vulkaanilise tekkega saarestikku, moodustades saarkaare Alaska poolsaarest Kamtšatka poolsaareni. Kuuluvad Ameerika Ühendriikide Alaska osariigi koosseisu.

Peaaegu kõik Aleuutide hulka kuuluvad saared (peale Beringi ja Mednõi saare) müüdi Venemaa poolt 1867. aastal Ameerika Ühendriikidele.

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

Holland süüdistab Venemaad NATO Arktika-õppuste segamises
Kompleksi "Bastion" helist kiirema raketi stardimoment Arktikas
Eesti eurosaadik nimetas Venemaad ohuks Arktikale
Tagid:
poliitika, merevägi, Arktika, USA, Venemaa

Peamised teemad