23:26 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
3410

Viimastel aastatel on Moskva ja Washington regulaarselt süüdistanud teineteist kesk- ja lühimaarakettide lepingu rikkumises.

TALLINN, 22. detsember - Sputnik. Venemaa välisministeerium väljendas pettumust ÜRO Peaassambleel toimunud kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingu (INF) resolutsiooni hääletamise tulemuste üle, mida kinnitab välisministeeriumi veebilehel avaldatud info- ja ajakirjandusosakonna kommentaar.

"Sellega on rahvusvahelise julgeoleku ja stabiilsuse arhitektuurile antud uus löök. Nüüd, INF-lepingu katkirebimisega võidakse relvastuse võidujooksu tõmmata mitmed maailma piirkonnad ja osad riigid sattuda otsesesse vastasseisu."

Moskva sõnul on riigid oma nõusoleku või järelemõtlematu leppimisega õnnistasid de facto Washingtoni poolt lepingu puruksrebimist. Alles hiljuti ei toetanud ÜRO Peaassamblee Venemaa ja veel kümne riigi esitatud resolutsiooni eelnõu INF-lepingu toime jätkamiseks. 43 riiki hääletas selle poolt, 46 vastu ja 78 riiki jäi erapooletuks.

Putin tuumasõja ohust: ärgu pärast vigisegu>>

INF-leping

Viimastel aastatel on Moskva ja Washington regulaarselt süüdistanud teineteist kesk- ja lühimaarakettide lepingu rikkumises.

Samal ajal on Venemaa korduvalt kinnitanud, et on täpselt täitnud oma lepingujärgseid kohustusi ning märkinud, et neil on hoopis Ameerika Ühendriikidele selles osas küsimusi.

Muuhulgas rajasid Ameerika Ühendriigid Rumeeniasse ja rajavad Poola raketitõrjesüsteeme, mis on võimelised tulistama ka Tomahawk tiibrakette, mis on INF lepinguga keelatud. Washington süüdistab Moskvat lepingu rikkumises ja president Donald Trump teatas oktoobris, et seetõttu taganeb USA INF-lepingust.

Pentagon ei vastanud Šoigu ettepanekule arutada erimeelsusi>>

Hiljem ütles riigisekretär Mike Pompeo, et Moskval on kaks kuud aega lepingu täitmise juurde tagasipöördumiseks ja kui seda ei toimu, peatavad Ameerika Ühendriigid oma kohustuste täitmise.

Muuhulgas nõuab Ameerika pool, et Venemaa loobuks 9M729 (SSC-8) raketist, mille laskeulatus ületab Washingtoni väitel INF lepinguga määratud laskekaugust.

USA ultimaatum Venemaale: miks ameeriklased ära jooksevad>>

Venemaa välisministeerium nimetas neid süüdistusi paljasõnalisteks ja põhjendamatuteks, rõhutades, et raketti 9M729 ei ole arendatud ega testitud laskekaugusel, mis ületab kehtestatud piirmäära.

Teema:
INF-lepe (19)
Tagid:
rakett, INF, ÜRO, Washington, Moskva

Peamised teemad