12:21 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
25 0 0

Saksa ajalehe Der Spiegel tunnustatud ajakirjanik Claas Relotius kogus lugejailt raha Türgi linnade tänavail elavate Süüria orbude toetuseks ning kandis annetused oma pangaarvele, selgus ajalehe sisejuurdluse käigus.

TALLINN, 24. dets — Sputnik. Pole teada, paljud heausksed lugejad tegelikult Relotiusele raha saatnud on, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Osa Spiegeli ajakirjaniku lugudest osutus bluffiks >>

Sisejuurdlus algatati, kui selgus, et väljaande üks auhinnatumaid ajakirjanikke on oma lugudes fakte moonutanud ning mõne loo algusest lõpuni välja mõelnud.

Uute faktide ilmnedes kaebas Der Spiegel Relotiuse kriminaalpolitseisse ning andis politseile üle ka kogu temaga seotud materjali.

Saksa ajakirja Spiegel reporter Claas Relotius tunnistas, et on seitsme aasta jooksul oma lugude jaoks fakte väänanud ja ise välja mõelnud.

Nagu Spiegel teatab, tekkisid kahtlused ajakirjaniku siiruses tema kolleegil Juan Morenol, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Pärast seda, kui nad oli avaldatud nende ühisartikkel "Jahimeeste piir" ("Jaegers Grenze"), teatas Moreno oma kahtlustest väljaande juhtkonnale.

Nagu selgus, mõtles reporter teadlikult välja terveid tekstilõike – seda mitte ainult artiklis "Jahimeeste piir", kus jutt käib Mehhiko ja USA piiri valvamisest, vaid ka paljudes teistes lugudes.

Lääne meediakanalid paluvad venelastelt laimu pärast vabandust >>

2011. aastast peale Relotius on kirjutanud umbes 60 artiklit, mis ilmusid Spiegelis. Oma süü üles tunnistanud reporteri enda sõnul on ta vähemalt 14 artiklit ühel või teisel määral fabritseeritud.

Enamgi veel, Relotius on korduvalt pälvinud autasusid, nii on ta saanud CNN-i hinnangul aasta ajakirjanikuks ja pääsenud Forbesi edetabelisse.

Spiegeli juhtkond kavatseb moodustada erikomisjoni, mis asub ajakirjaniku artikleid faktivõltsimiste osas uurima.

Der Spiegel palub vabandust igalt mehelt ja igalt naistelt, keda võidi mainida võltsitud tsitaatides, väljamõeldud olustikes, fiktiivsetes stseenides, mida Claas Relothius Spiegelis kirjeldas, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti osundusega portaalile Inosmi.

Ajakiri vabandab ka lugejate, kõiki lugupeetud kolleegide, erinevate auhindade žüriide liikmete, ajakirjanduskoolidee, Rudolf Augsteini perekonna, äripartnerite ja klientide ees.

Der Spiegel loob komisjoni, kuhu kaasatakse ka inimesed väljastpoolt, et selgitada kõik juhtunu asjaolud ja välistada sarnaste sündmuste toimumine tulevikus, kuid seda täielikult välistada on parimagi tahtmise korral võimatu.

Samal teemal

Suurbritannia tunnistas, et peab meediasõda kõigi Venemaa kodanikega
Libauudised kui infosõja sõnnik
Zahharova andis hinnangu BBC tööstiilile: vapustav küünilisus
Tagid:
võlts, pettus, ajakirjanik, Der Spiegel

Peamised teemad