23:56 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
8140

Olmejäätmete ümbertöötlus on tänapäeva ühiskonnas üks kõige keerukamaid ülesandeid. Eriti raskeks osutub see Hiinale pidevalt kasvavate linnade tõttu. Olukorra võivad päästa ja prügimägedest vabastada... tarakanid.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Hiina prügimäed on ülekuhjatud ning jäätmetöötlustehased ei tule sääraste mahtudega toime. Olukorra võivad päästa ja prügimägedest vabastada... tarakanid.

Jinan Shi linnas asub tarakanifarm, kus iga päev õgitakse ära kuni 50 tonni toidujäätmeid. Seda farmi haldab ettevõte Shandong Qiaobin Agricultural Technology. Tuleval aastal plaanib ta avada veel kolm samasuguste "ettevõtet", mis tema arvates võimaldab hakkama saada kolmandikuga kogu linna toidujäätmete kogusest.

Bioloogiakandidaat, Tjumeni riikliku ülikooli keskkonnahoiu ja geneetika kateedri assistent Sergei Artjomenko rääkis intervjuus Sputnikule sellest, miks tarakanid võivad osutuda headeks utiliseerijateks.

"On olemas selline mikroorganismide rühm nagu lagundajad, kelle hulka võib muuhulgas liigitada ka putukad, kes söövad mädanikku ja mitmesuguseid orgaanilisi jäätmeid. Nimelt sellega just tarakanid tegelevadki. Või kui teisiti öelda, siis tegemist on looduslike jäätmetöötlejatega."

Tarakanid sobivad suurepäraselt "sodiõgijate" rolli, ent on väga nõudlikud välistingimuste – soojuse ja õhuniiskuse suhtes. Seetõttu tuleb tarakanifarmi korralikuks toimimiseks tingimata järgida kõiki nende pidamistingimusi.

"Idee on ülimalt hea, eriti selle poolest, et nende putukate seedetraktis on olemas tselluloosi töötlevad bakterid. Looduses on tselluloosiks lehed, antud juhul aga paber. Esineb küll mõningaid nüansse, Tarakanide ainevahetuse kiirus ei ole nii suur, nagu sooviksime ja tööstuslikul tasandil on tegemist uskumatute hordidega. Isegi nende seedimiskiirus sõltub õhusoojusest ja -niiskusest. Seetõttu tuleb tarakanide mugavuste eest hoolitseda rohkem kui inimeste mugavuse eest. Kõiki tingimusi järgides on täiesti reaalne ümber töödelda mägede kaupa olmejäätmeid ja ohutuid väetisi," leiab Artjomenko.

"Ja muidugi ei maksa välistada tööõnnetuse ohtu , mil kõik putukad võivad plagama pista," hoiatab teadlane.

Обычное место обитания тараканов - кухня
© Фото : Prokill
Tarakanid köögis.

Jinan Shis, muide, tegeldi selle probleemiga otsekohe ja kaevati vastav veega täidetud kraav. Kui putukad pistavadki jooksu, siis kukuvad nad kraavi ja saavad seal elavate kalade poolt ära söödud.

Uudis tarakanifarmi kohta tekitas Weibo kasutajate seas mitmetist vastukaja. Avaldati kartusi selle kohta, mida hakataks peale surnud tarakanidega ja milleni võib viia nende üliväga ulatuslik põgenemine.

Keskkonnaamet koristas riigimaalt tänavu üle 150 tonni jäätmeid>>

"Aga kui tarakanid surevad, satuvad nad toidusse või ravimitesse? Kuidas saan kindlalt teada, millest too tarakan enne seda toitus?"

"Iiveldama ajab. Huvitav, kas need inimesed, kes tarakane söövad, on kursis sellega, et enne seda on nood solki söönud??? Kuidas nad küll selle mõttega tarakane suhu pistavad?"

"Nende plehkupanek võib saada heaks ideeks katastrooffilmile."

Tagid:
putukas, prügi, Hiina

Peamised teemad