00:29 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Välisuudised
lühendatud link
38 0 0

Alates 1. jaanuarist on Belgia ÜRO Julgeolekunõukogu uus mittealaline liige.

TALLINN, 2. jaanuar — Sputnik. Kuningriigi välisministeeriumi levitatavas pressiteates märgitakse, et Belgia on järgmisel kahel aastal "koos teiste Julgeolekunõukogu liikmete ja kõigi huvitatud isikutega rahvusvahelise rahu ja julgeoleku küsimustele kollektiivseid vastuseid otsides konstruktiivne, usaldusväärne ja avatud partner", edastas RIA Novosti.

Eesti lobistab ÜRO julgeolekunõukokku saamise nimel>>

Belgia moto ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena on "Püüame rahu nimel tegutsedes konsensust saavutada".
Belgia välisministri Didier Reinderi sõnul pöörab Brüssel lisaks Julgeolekunõukogu ees seisvate konkreetsete ülesannete lahendamisele erilist tähelepanu pöörata relvastatud konfliktide ennetamisele, konfliktiohvrite õiguste kaitsmisele ja ÜRO rahuvalvemissioonide tõhusale juhtimisele, märgitakse teates.

Veebruaris 2020 saab Belgiast ÜRO Julgeolekunõukogu eesistuja, mille mittealaline liige oli ta olnud ka aastatel 2007 – 2008, öeldakse pressiteates.

Julgeolekunõukogu uuteks alalisteks liikmeteks said ka Saksamaa, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika. Need riigid töötavad koos vetoõigust omava viie Julgeolekunõukogu alalise liikme: Venemaa, Ameerika Ühendriikide, Hiina, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga. ÜRO Julgeolekunõukogu on alaline organ, mille peaülesandeks on vastavalt ÜRO põhikirja artiklile 24 rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamine.

Eesti kandideerib ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks 2020-2021

Sputnik Eesti teatas varem, et Eesti alustas New Yorgis ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks kandideerimise kampaaniat aasta 2017 juulis.

Eesti jätkab ÜRO Julgeolekunõukokku pürgimist>>

ÜRO Julgeolekunõukogusse kandideerimise kampaania juhi Margus Kolga sõnul on peamine ajend kandideerimiseks julgeolek.

"Liikmesus julgeolekunõukogus annaks meile võimaluse mängida suuremat rolli oluliste julgeolekuküsimuste lahendamisel. See võimaldaks rääkida otseselt kaasa ka Eestit puudutavates maailmaasjades, kuna see ÜRO keham käsitleb üleilmseid julgeolekuprobleeme ning otsustab nende lahendamise põhisuunad," ütles tollal Kolga.

Eesti, kandideerides esimest korda, on arvamusel, et igal ÜRO liikmesriigil peab olema võimalus panustada julgeolekunõukogu liikmena stabiilsuse ja julgeoleku kindlustamisse, teatab Välisministeerium.

Eesti kui väikeriik tooks julgeolekunõukogu aruteludesse väikeste riikide vaatenurga julgeolekuküsimustele ja tegutseks ühiseid huve kaitstes nende eestkõnelejana.

Eesti kui uuendusmeelne riik on valmis jagama oma teadmisi ja kogemusi tõhusa valitsemise ja nutikate e-lahenduste valdkonnas.

Мигранты в Париже
© Sputnik / Мария Шелудякова

Eesti püüd on, et julgeolekunõukogu muutuks kaasava ja suunatud tegevuse abil vastutustundlikumaks, sidusamaks ja läbipaistvamaks.

Eesti on seisukohal, et ÜRO süsteemis tuleks konfliktiennetusele pöörata rohkem tähelepanu ja eraldada rohkem vahendeid, ning tegutseb selle nimel, et julgeolekunõukogu astuks selleks konkreetseid samme.

Eesti peab äärmiselt oluliseks vastutuse võtmist kui peamist tingimust kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks, mille abil püüelda majanduskasvu, vaesuse kaotamise ja elukeskkonna säilimise suunas.

Eesti on kindlalt veendunud, et igal inimesel on õigus lugupidamisele ja väärikusele ning jätkab selle nimel aktiivselt osalemist rahuvalves ning arengu- ja humanitaarabi andmist.

Tagid:
Eesti NSV, Eesti, Belgia, Julgeolekunõukogu, ÜRO

Peamised teemad