12:42 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
71 0 0

Soome president Sauli Niinistö rääkis oma kodanike poole pöördudes valusatest teemadest - pagulastest, demokraatia kriisist, Euroopa vananenud väärtustest ja mõistagi Venemaast.

TALLINN, 2. jaanuar – Sputnik. Soome riigipea, kes vana aasta viimastel minutitel teleesinemises rahva poole pöördus, puudutas peamisi oma kaaskodanikele muret tekitavaid probleeme: kuritegevuse järsku kasvu, mis on seotud sisserändajate arvu suurenemisega, Euroopa demokraatia kriisi ja Soome rolli maailma poliitilise süsteemi muutustes, vahendab RIA Novosti

Traditsiooniliselt loetakse Soome presidendi uusaastakõnet kahes riigikeeles: nii soome, kui rootsi keeles.

Kollased vestid – kaose märgid

Hoolimata asjaolust, et prantslased elavad Soome poolt vaadatuna Euroopa teises otsas, alustas Sauli Niinistö oma aastavahetuse pöördumist just Prantsusmaa "kollaste vestide" protestiliikumise mainimisest. Ta tuletas meelde, et alles hiljuti põles Pariisi triumfikaare all Esimese maailmasõja lõppu meenutav igavene tuli, nüüd aga põletavad Prantsuse meeleavaldajad seal autosid.

"Euroopa on kõige demokraatlikum, võrdõiguslikum ja vabam piirkond maailmas. Nüüd on ta aga lõhestatud vaidluste poolt omaenda väärtuste üle. Kui parim osa maailmast hakkab üha enam meenutama kaost, siis on prognoos kogu ülejäänud maailma osas veelgi süngem," ütles ta.

Soome presidendi sõnul on Euroopa väärtuste eksport asendunud nende kaitsmisega koduväljakul. Ta kutsus kaaskodanikke üles valmistuma selleks, et seni kehtinud maailmakord ei pruugi enam kunagi praegustest vapustustest toibuda.

EL ei ole suuteline Euroopat päästma

"Maailm muutub kiiresti üha mitmepooluselisemaks, maailmakord muudab oma vorme: Hiina kasutab oma majanduslikku jõudu, Venemaa tugevdab oma sõjalist potentsiaali ja USA keerab koostööle selja," ütles ta, rõhutades, et Soomel on head suhted nii Washingtoni, Moskva kui Pekingiga. 

"Peaksime neid sidemeid oma globaalsete eesmärkide saavutamiseks kasutama," pöördus Soome riigipea kaaskodanike poole.

Kui külma sõja perioodil sõlmitud relvastuspiirangute kokkulepped katkevad, peavad soomlased püüdlema selle poole, end nende asemele uusi luua.

Tema sõnul on Soome valmis läbirääkimissildade ehitamiseks oma teenuseid pakkuma.

"Euroopat tuleb sundida istuma nende laudade taha, kus maailma tulevikku otsustatakse. Sisemiselt nõrk Euroopa Liit on selleks võimetu," ütles Niinistö.

Tema sõnul on tänapäeva Euroopas traditsioonilise esindusdemokraatia kõrvale ja isegi selle asemele üha enam tekkimas otsene demokraatia, koos oma vahetu ja kiire mõjuga.

Parem on tõenäoliselt juba selja taga

Soomes kehtiv põgenike vastuvõtu süsteem annab võimaluse seda kuritarvitada neil, kes muudel põhjustel riiki siseneda soovivad, ütles president.

"Mõned neist, kes meilt kaitset otsisid ja seda ka said, vähendavad omaenda ebainimlike tegudega siinset turvalisuse taset. Niisugune olukord on talumatu," ütles ta.

"Käitumine, mis on vastuolus meie seaduste ja väärtustega, suurendab ohtu, et sildistatakse terved inimgrupid, mis põhjustab kahtlust ning isegi vihkamist," ütles Niinistö.

Tema sõnul on Soome ametivõimudel viimasel ajal üha enam kokkupuuteid vääritu, isegi agressiivse käitumisega. "Miski on ilmselt valesti läinud, kui see, kes avalikke teenuseid pakub, peab kartma neid, keda ta aitab," kaebas ta.

"Meie elanikkond vananeb ja keskkonna vastupanuvõime lõpeb samuti varsti. Enam ei saa olla kindel, et lapsed hakkavad elama paremini, kui nende vanemad," hoiatas Soome president oma kaaskodanikke uue aasta lõpul ausalt.

Kes mida oluliseks pidas – Kaljulaidi jaoks oli see kood

Sputnik Eesti juba kirjutas, kuidas eri riikide presidendid oma kaaskodanikke uue, 2019. aasta alguse puhul õnnitlesid.

Näiteks Venemaa president Vladimir Putin rõhutas venelastele head uut aastat soovides, et seatud eesmärke on võimalik saavutada vaid koos, ühtse, kindla ja tugeva meeskonnana. "Meil ei ole

USA president Donald Trump loetles uue aasta tervituses oma "ajaloolisi saavutusi" ja nimetas oma meeskonda "parimaks Ameerika Ühendriikide ajaloos".

"2019. aasta saab olema fantastiline nende jaoks, kes ei kannata "Trumpitalumatuse sündroomi all. Rahunege maha ja nautige reisi, meie riigis toimuvad suured asjad!" ütles ta.

Eesti president Kersti Kaljulaid kõneles oma aastavahetuse tervituses teatavast koodist, mida mõistavad ainult Eesti rahva esindajad. "See on meie kood, millest saab terves maailmas aru vaid miljon meie rahva hulka kuuluvat inimest," ütles ta.

Samal teemal

Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane
Putin ja Niinistö arutasid lendude ohutust Läänemere kohal
Tagid:
Venemaa, USA, Euroopa, Euroliit, maailmakord, Sauli Niinistö, Soome

Peamised teemad