15:23 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
4620

Taani Saxo Bank ennustab maailmale keerulist aastat. "Šokeerivate prognooside" nimekirja koostajad arvestasid isegi päikeseenergia aktiivsuse mõjuga majandusele. Mida eelseisval aastal oodata on?

TALLINN, 3. jaanuar – Sputnik. Traditsiooniliselt oodatakse, et uus aasta tuleb parem kui eelmine. Ainult mitte Taani Saxo pangas. See investeerimisettevõte hirmutab igal aastal šokeerivate majandusstsenaariumitega, vahendab RIA Novosti.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Sedapuhku ennustatakse uut ülemaailmset transpordimaksu, Elon Muski Tesla allaneelamist Apple'i poolt ja võimsast päikeseenergiaplahvatusest põhjustatud kaost, mis hävitab enamiku GPS-satelliitidest ja tekitab 2 triljoni dollari eest kahju.

Loomulikult teevad sellised ennustused pigem nalja kui hirmu. Kuid huvitaval kombel lähevad nad mõnikord ka täide. Näiteks 2014. aastal prognoosisid pankurid üsna täpselt Hiina jüaani devalveerimist.

Kui naftahinnad tõusid üle saja dollari barrelist, prognoosisid pangaeksperdid toormehindade kukkumist, mis pärast selle "musta luige" ennustaja rõõmuks juhtuski. Üldiselt ei ole selliste sündmuste toimumise tõenäosus majanduses suurem kui 10 protsenti. Seda tunnistab ka pank ise.

Mõned ennustused on nii fantastilised, et üllatav on isegi nende prognoosimine. Näiteks maailma transpordimaks.

Väidetavalt võetakse ülemaailmse soojenemise vastu võitlemiseks kõnealune maks kasutusele kõikides riikides, kus tasu lennundusele ja meretranspordile juba kehtib.

Siiski mäletame me hästi, kuidas USA ja Donald Trump isiklikult matsid maha hea algatuse heitgaaside vastu võitlemiseks Pariisi lepingust loobumisega, mille sõlmimiseks oli suuri jõupingutusi tehtud.

Ka hammustatud õuna embleemiga Elon Muski elektriautosid on üsna raske ette kujutada. Kummalgi ettevõttel on raskusi ja sellises olukorras võrduks autoettevõtlusesse siseneda soovival nutitelefonide tootjal kahjumliku ettevõtte ostmine enesetapuga.

Tõenäolisemad on teised šokistsenaariumid - kaubandussõjad, uued laienevad sanktsioonid ja protektsionism. Tavapärasem ja ebameeldiv - aga teostub suure tõenäosusega.

Samal teemal

Vaatame Eesti arhiividesse: mida tulevik toob
Elektrisõidukite maratonist osavõtjad: tulevik kuulub elektriautodele
Ratas Aasia-Euroopa kohtumisel: meie tulevik on turvaline vaba internet ja digiturg
Tagid:
Saxo, maailm, prognoos, ennustus

Peamised teemad