04:21 16. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Ukraina õigeusukiriku peaks valiti piiskop Epifanius

Poola kirik ei tunnista Ukraina "uut kirikut"

© Sputnik / Стрингер
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
59 0 0

Varssavi ja kogu Poola metropoliit Sawa saatis Konstantinoopoli patriarh Bartholomeosile kirja, milles teatas, et Poola kirik ei tunnusta hiljuti Ukrainas kirikulõhestajatest loodud struktuuri ja et "ühendav kirikukogu" ei lahendanud kirikulõhe probleemi, vaid tegi selle veel keerulisemaks.

TALLINN, 4. jaanuar - Sputnik. Metropoliit Sawa kiri oli vastus patriarh Bartholomeosi sõnumile kõigile kohalike õigeusu kirikute juhtidele, kus ta teatas 15. detsembril Kiievis toimunud nn ühendava kirikukogu tulemustest ja avaldas lootust moodustatud struktuuri ja selle uue juhi metropoliit Epifanuse tunnustamiseks.

Poola kirikujuht märkis, et "ühendav kirikukogu" tõi ühiskonna ellu "palju valulisi nähtusi - mitte ainult kiriklikke, vaid ka sotsiaal-poliitilisi".

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta >>

Sellel kirikukogul osalesid kanoonilisusest ilma jäetud kirikulõhestajate rühmituste esindajad, tuletas metropoliit Sawa meelde oma kirjas, mille tekst on avaldatud Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kiriku võrgulehel.

"Tuleb märkida, et vastavalt meie iidsele kirikutraditsioonile saab (teenistuse) keelu maha võtta ainult see, kes selle on kehtestanud. Igal juhul Filaretil (mitte-kanoonilise õigeusukiriku juht Ukrainas – toim.) ja tema järgijatel ei näe me mingit meelemuutust, alandlikkust ega lepitust, mis tavaliselt keelu tühistamisele eelneb! Seda polnud. Ja see on probleem. Seetõttu ei saa neid pidada tõelisteks hingekarjasteks, kes saaksid teenistust pidada. Niinimetatud "metropoliit Epifanusele", kes on tegelikult ilmalik inimene, on kahju tekitatud," öeldakse kirjas.

Läkituse lõpus kutsus Poola kiriku juht patriarh Bartholomeust üles kokku kutsuma kõiki kohalike õigeusukirikute juhte, et arutada Ukraina õigeusu kiriku kohta langetatud otsuseid.

Ukraina õigeusukiriku peaks valiti piiskop Epifanius >>

Metropoliit Sawa tuletas samuti meelde, et "autokefaal antakse kohapealsete õigeusu kirikute veendumuse kohaselt ainult Emakiriku esildise alusel pärast konsulteerimist kõigi eestseisjatega". Koopia oma vastuskirjast Konstantinoopoli patriarhile saatis Poola metropoliit teadmiseks kõigile kohalikele kirikutejuhtidele.

Endine õigeusu kiriku juht USA-s metropoliit Jonah (Paffhausen)
© Фото : из личного архива митрополита Ионы Паффхаузена

Ukraina presidendi Petro Porošenko ja Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeuse algatusel toimus 15. detsembril Kiievis "ühendav kirikukogu", kus osalesid peamiselt mitte-kanooniliste kirikustruktuuride esindajad.

Sellel viibisid ainult kaks kanoonilise Ukraina õigeusu kiriku piiskoppi, kellel Moskva patriarhaadi vene õigeusu kirik keelas hiljem teenistuse pidamise.

Kiievi ürituse tulemuseks oli Epifanuse (Dumenko) valimine uue "autokefaalse kiriku" peaks. Moskva patriarhaadi vene õigeusu kirik nimetas Kiievis toimunud "kirikukogu" kanooniliselt õigustühiseks ja Epifanuse tunnustamist võimatuks ülesandeks.

Samal ajal loodavad Ukraina ametivõimud jaanuari alguses saada Konstantinoopoli patriarhaadilt "tomost" (teadet – toim.) äsja loodud kirikustruktuuri autokefaalia (iseseisvuse – toim.) kohta.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
kirik, Epifanius, Poola, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad