12:44 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8810

Häkkerid ühendusest Anonymous avaldasid dokumendid, mille kohaselt kutsusid Ühendkuningriigi rahastatava Integrity Initiative projekti töötajad juba mitu aastat enne Salisbury vahejuhtumit üles saatma Vene diplomaate riigist välja.

TALLINN, 5. jaanuar - Sputnik. Nad teatasid samuti mingist "katastroofist" kui impulsist Briti riigikaitse tugevdamiseks. Selgitatakse, et selles projektis osalenud inimesed värbasid tööle spetsialisti keemiarelvade alal ning võtsid ühendust ka Sergei Skripali naabri ja värbajaga, vahendab RIA Novosti.

Häkkerid rääkisid briti venevaenulikust programmist >>

Eelmise aasta novembris avaldas Anonymous esimest korda dokumendid Integrity Initiative kohta, mida Ühendkuningriik võis kasutada sekkumiseks Euroopa asjadesse ja infosõjaks Venemaa vastu. Briti ametivõimud kinnitasid teatud reservatsioonidega avaldatud dokumentide autentsust.

Hiljuti ilmus Anonymous nimel võrgulehel cyberguerrilla.org uusi andmeid, mis autorite sõnul on seotud ka Integrity Initiative projektiga. Tegemist on dokumentide ja arvetega ettekannete eest Venemaa meediakanalite, eelkõige RT ja Sputnik tegevuse kohta.

Avaldatud dokumentides räägitakse ka Salisbury juhtumist. Selles inglise linnas mürgitati endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali.

London süüdistas tapmiskatses Venemaad, Moskva eitas seda kategooriliselt. Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles, et "Skripal'ide kriminaalasi" vajub silmnähtavalt laiali, kuna puuduvad tõendid Venemaa süü kohta.

Tuleb korrata

Avaldatud dokumentide hulgas on 2015. aastal Victor Madeira koostatud dokument. Madeira on Integrity Initiative'i rahastava Briti riigihalduse instituudi (The Institute for Statecraft) vanemteadur.

Dokument sisaldab ettepanekuid Venemaale sanktsioonide kehtestamiseks, sealhulgas ettepanekut "saata samaaegselt välja kõik Venemaa luureametnikud ja kaitseatašeed võimalikult paljudest riikidest".

Vladimir Putini  2019. a. uusaastakõne
© Sputnik / Михаил Климентьев

Madeira nägi selles 1971. aasta operatsiooni FOOT kordust, kui London saatis riigist välja 105 nõukogude diplomaati.

2018. aastal edutati riigihalduse instituudi direktor Christopher Donnelly sõjaväeluure spetsialistide grupi ülemaks. See üksus kuulub 2014. aastal loodud Briti esimese seirebrigaadi koosseisu, mis vastutab kogu Briti sõjalise luure eest. Selle kinnitamiseks postitasid häkkerid esildise tema sellele ametikohale määramiseks.

Teisest dokumendist nähtub, et 2016. aasta oktoobris andis Donnelly koos endise Ühendkuningriigi relvajõudude juhatajaga kindral Richard Barronsiga trööstitu hinnangu Ühendkuningriigi võimekusele Venemaale vastu seista.

"Kui ei toimu mingit katastroofi, mis inimesed üles ärataks ja vastuseid nõudma sunniks, peame leidma viisi, kuidas probleemist valitsust teavitada ja see poliitilisse ruumi viia. Järeldus on selline, et kas justnimelt meie alustame diskussiooni või ootame ära millegi kohutava toimumise, mis meid kõiki vihastaks ja tegutsema sunniks," kirjutas Donnelly.

Rooda: abiks trilleri "Novitšoki pritsimine" stsenaristile >>

Pärast seda võttis ta sõjaliste luurajate grupi koosseisu keemiliste ja bioloogilise relvade eksperdi Mark Andrew Lavericki Porton Downi sõjaväelaborist, kirjutab Anonymous.

Venemaa on korduvalt väljendanud kahtlusi, et selles Salisbury lähedal paiknevas laboris arendatakse keemiarelvi, sealhulgas mürgiseid kemikaale, mis kuuluvad närviagentide rühma ja millega Londoni sõnul mürgitati Skripale ja mida Suurbritannias nimetatakse "Novitšokiks".

Sealsamas Porton Downi laboris tehti ka ekspertiis ka Skripalide mürgitamiseks kasutatud ainele.

Operatsioon Iris

Kui 2018. aasta märtsis toimus mürgitamine Salisburys, puhkes selle ümber Integrity Initiative aktiivne kampaania. Projekti kaasati Harod Associates, mis asus uurima olulisemaid meedia- ja sotsiaalvõrgustikke. Seda nimetati projektiks "Operation Iris".

Praeguseks on häkkerid avalikustanud 25 nende andmetel selle programmi raames koostatud dokumenti. Need on aruanded intsidendi kajastamise ulatuse ja hulga kohta Briti, Ameerika, Euroopa ja Venemaa meedias, publikatsioonide analüüs teemade kaupa erinevate riikide sotsiaalvõrgustikes, teave "väidetavate trollide kohta" ja nende asukohad.

Anonymous avaldas ka kirja Andy Price'ilt, kes vastutab Briti välisministeeriumis infovõitluse eest. See on kirjutatud aprillis 2018 ja oli mõeldud ainult "usaldusväärsetele kolleegidele ja partneritele".

Kiri sisaldas analüüsi Salisbury juhtumi kajastamisest Venemaa meedias ja selles jõuti järeldusele, et Moskva üritas ühiskonda desinformeerida. Varsti pärast seda lahkusid Venemaa diplomaadid Londonist.

"13. jaanuar 2015. aasta Madeira plaan realiseeriti täielikult 2018. aasta keskpaigaks," järeldasid häkkerid.

"Juhuslik" intervjuu

Anonymous sõnul osales Skrypali naaber ja värbaja Pablo Miller juulis 2018 kohtumisel organisatsiooni "Valged kiivrid" esindajatega, kes süüdistasid Moskvat ja Damaskust keemiarelvade provokatsioonide korraldamises Süürias. Kohtumine olevat toimunud riigihalduse instituudi hoones.

"Oktoober 2018. Milleri teenistuskaaslane neljandast kuninglikust tankirügemendist Mark Urban avaldab raamatu, milles on intervjuu Skripaliga, mis olevat tal õnnestunud võtta "juhuslikult", kuus kuud enne mürgitamist. Järeldus on ilmne," märgib Anonymous.

Oscari asemel kodakondsus – Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu >>

Tegemist on BBC ajakirjanik Mark Urbani raamatuga Skripal Files (The Skripal Files: The Life and Near Death of a Russian Spy).

Tema elulugu kinnitab, et enne ajakirjandusse tulekut 1983. aastal teenis ta üheksa kuud tankirügemendis ja pärast seda neli aastat reservis. Ajakirjaniku sõnul oli tal vestlusi Skripal'iga kokku kümme tundi.

Organisatsioon "Valged kiivrid" deklareerib oma eesmärgina Süüria tsiviilelanikke kaitsmise, olles poliitiliselt neutraalne ja vaenutegevuses erapooletu organisatsioon. Viimastel aastatel on internetis hakanud ilmuma videod, kus valgetes kiivrites inimesed päästavad rusude alt lapsi.

Samas on ilmunud ka salvestisi, millelt on näha, kuidas needsamad "Valged kiivrid" lavastavad sündmustikku, grimeerivad inimesi "vigastatuteks" ja dikteerivad, mida nad kaamera ees ütlema peaksid.

Veelgi enam, Süüria ajakirjanikud näitasid mitmeid materjale, kus "päästjad" on jäädvustatud relvadega ja sõjaväevormis.

Venemaa välisministeerium nimetas "Valgete kiivrite" tegevust osaks Süüria ametivõimude laiaulatuslikust teavituskampaaniast.

President Bashar Assad ütles omakorda, et "Valgete kiivrite" organisatsiooni liikmed on tegelikult al-Qaida* poolehoidjad.

Eelmise aasta lõpus evakueeriti "Valged kiivrid" Süüriast ja mõned neist siirdusid elama Ühendkuningriiki.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
häkker, Integrity Initiative, Anonymos, Sergei Skripal, Venemaa, Suurbritannia

Peamised teemad