12:02 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
66 0 0

Kiievi võimud üritavad Konstantinoopoli patriarh Bartholomeusi abiga miljonitelt Ukraina usklikelt jõulud varastada, ütles Moskva patriarhaadi Sinodi ühiskonna ja meediaga suhete osakonna juhataja Vladimir Legoida.

TALLINN, 5. jaanuar - Sputnik. Bartholomeus allkirjastas Ukraina "uue kiriku" autokefaali tomose. Selle kättetoimetamise tseremoonia on kavandatud kuuendale jaanuarile, vahendas RIA Novosti.

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta >>

"Tomos on vastuoluliste poliitiliste ja isiklike ambitsioonide tulemusena sündinud paber," kirjutas Legoida oma Telegrami kontol. Ta rõhutas, et dokument on allkirjastatud kaanoneid rikkudes ja sel ei ole kanoonilist jõudu.

"Ükskõik kui väga mõned Ukraina poliitikud ka ei püüaks varastada patriarhi abiga jõulusid miljonitelt Ukraina usklikelt, saabuvad need ikkagi," ütles Legoida.

"Kõigi reegleid rikkudes"

Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kiriku peapiiskop Kliment Vetšerja ütles agentuurile RIA Novosti, et Konstantinoopoli poolt Ukraina "uuele kirikule" autokefaali andmisega rikuti kõiki patriarhilisi ja apostellikke reegleid.

"Kirikuid ei loo patriarhid ega presidendid. Kiriku lõi jumal ja kellelgi ei ole mingit õigust luua kirikuid uusi," märkis ta.

Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kirik nimetas patriarh Bartholomeusi kirikulõhestajaks. Vetšerja rõhutas: "Konstantinoopoli patriarhi selline tegevus ei ole mitte ainult tema isiklik sügav vaimne trauma, vaid ka kiusatuseks paljudele usklikele."

"Ühendav kirikukogu"
Endine õigeusu kiriku juht USA-s metropoliit Jonah (Paffhausen)
© Фото : из личного архива митрополита Ионы Паффхаузена

Ukraina presidendi Petro Porošenko ja Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeuse algatusel toimus 15. detsembril Kiievis "ühendav kirikukogu", kus osalesid peamiselt mitte-kanooniliste kirikustruktuuride esindajad.

Sellel viibisid ainult kaks kanoonilise Ukraina õigeusu kiriku piiskoppi, kellel Moskva patriarhaadi vene õigeusu kirik keelas hiljem teenistuse pidamise.

Kiievi ürituse tulemuseks oli Epifanuse (Dumenko) valimine uue "autokefaalse kiriku" peaks. Moskva patriarhaadi vene õigeusu kirik nimetas Kiievis toimunud "kirikukogu" kanooniliselt õigustühiseks ja Epifanuse tunnustamist võimatuks ülesandeks.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
jõulud, autokefaalia, kirik, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad