15:24 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Politoloog nimetas Trumpi valupunkti vastasseisus Kongressiga, illustreeriv foto

Politoloog nimetas Trumpi "valupunkti" vastasseisus Kongressiga

© Sputnik / Jesus Alvarado
Välisuudised
lühendatud link
23 0 0

USA president Donald Trump ütles videopöördumises, et müür Mehhiko piiril "tasub end kiiresti ära". Demokraadid teevad kõik, et see plaan ei teostuks, arvas poliitikateaduste doktor Ildus Jarulin raadio Sputnik eetris olukorda kommenteerides.

TALLINN, 9. jaanuar - Sputnik. USA president Donald Trump ütles, et Mehhiko piirile rajatav müür "tasuks end kiiresti ära", sealhulgas kahe riigi vaheliste kasumlike kaubanduslepingute kaudu.

Donald Trump: hea USA president ei peagi Euroopale meeldima >>

"Piirimüür tasub end kiiresti ära. (Üle piiri Ameerika Ühendriikidesse tulevate) ebaseaduslike uimastite maksumus ületab 500 miljardit dollarit aastas – seda on palju rohkem kui need 5,7 miljardit dollarit, mida me Kongressilt (müüri ehitamiseks) taotlesime. Müüri ehitamise kulud tasutakse kaudselt ka uue kaubanduslepinguga, mille me Mehhikoga allkirjastasime," ütles Trump televisioonis.

Mitmed USA ministeeriumid ja ametkonnad, sealhulgas riigidepartemang, justiitsministeerium, julgeolekuministeerium, transpordi- ja põllumajandusministeerium, on alates 22. detsembrist töömahtu vähendanud.

Trump vajab piirijulgeoleku tugevdamiseks üle 5 miljardi dollari, keeldudes vastasel juhul eelarvet allkirjastamast. Demokraadid, kes saavutasid novembris toimunud vahevalimistel enamuse Esindajatekojas, on valmis eraldama mitte rohkem kui 1,3 miljardit.

Trump püüab demokraatide poolehoidu saavutada, ütles Vaikse ookeani riikliku ülikooli professor, poliitikateaduste doktor Ildus Jarulin raadio Sputnik eetris.

"Demokraadid haaravad igast võimalusest, et Trumpi tegevust torpedeerida ja viia asi iga hinnaga presidendi tagandamiseni. Trump süüdistas videopöördumises otsesõnu demokraate, et nad ei muretse mitte piirimüüri vaid tema isiku päras," ütles Jarulin. 

Trump lõpetas 7-triljonilise operatsiooni - ei taheta maksta >>

"Kui nüüd Trumpil õnnestuks saavutada demokraatide toetuse piirimüürile, laheneksid tema jaoks paljud probleemid, nagu kontrollimatu sisseränne ja valgenahalise elanikkonna sündide arvu vähenemine. Teisest küljest põhjustab Ameerika Ühendriikides teatud rahulolematust ka migratsiooniga majandusele tekitatud kahju, mis viitab sellele, et president justkui ei suuda seda probleemi lahendada," ütles ekspert.

"Trump lubas omal ajal selle müüri ehitada ja ta ehitab selle, sest see oli sellele valijate osale antud lubadus, kes on väga rahulolematud sisserändajate domineerimisega ja kuludega, mida USA peab sellega seoses kandma," ütles Ildus Jarulin.

Samal ajal on piirimüür tema arvates vaid ettekäändeks presidendi ja kongressi vastasseisule.

"Demokraadid jäävad oma nõudmiste juurde, sest neile on kasulik, et Trump näitaks oma nõrkust. Kui ta müüri ehitamisest loobub, saab teda erinevatel põhjustel kritiseerida edaspidigi. Palju sõltub läbirääkimistest Pekingis. Kui USA läbirääkimismeeskonnal õnnestub kaubandussõda lõpetada, saab see olema Trumpi võit ja hea uudis USA majandusele. Siis suudab Trump demokraate lüüa ka müüriküsimuse," ütles ekspert.

"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli >>

"Kuid niikaua, kui tal ei ole ette näidata võite välispoliitikas, hakatakse teda selle probleemiga pidevalt ründama, et ta ei saa edukalt töötada. Müür ise on vaid ettekääne, see ei huvita eriti kedagi. See on valupunkt, mis võib Trumpi tasakaalu kõigutada," sõnas ta.

"Ta hakkab selle müüri eest võitlema, sest tema jaoks on see märgilise tähendusega. Kui tal õnnestub see saavutada, siis on tal millega minna ka 2020. aasta valimistele," leiab Ildus Jarulin.

Samal teemal

Mehhiklased moodustasid USA piirile inimmüüri
Trumpi müür: valitsus küsib kongressilt 18 miljardit dollarit
USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  9
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  16
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  26