13:25 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
6620

Ameerika Ühendriikides on riigiametite ja föderaalvalitsuse tegevus detsembri lõpust saadik halvatud: kestab tööseisak, mis on üks kolmest suurimast kogu riigi ajaloos. 

TALLINN, 10. jaanuar - Sputnik. President Trump ja Kongressi opositsioon ei suuda lahendada küsimust müüritara rajamisest Mehhiko piirile. Kuidas see võiks lõppeda, uuris välja RIA Novosti korrespondent.

Pöördumine rahva poole

"Kui palju Ameerika verd peame me valama, enne kui Kongress oma töö ära teeb?" küsis Trump tundeliselt oma telepöördumises. Jõulu- ja uusaastapidusid tumestas USA-s vabariiklaste ja demokraatide suutmatus riigieelarve asjus kokku leppida. Komistuskiviks kujunes küsimus raha eraldamisest migrantidevastase müüri püstitamiseks.

Erakorraline olukord USA-s: Trump läheb täispangale >>

Erakorralises telepöördumises ameeriklaste poole kurtis Trump teravneva kriisi üle Mehhiko piiril ja nimetas amoraalseks "kujunenud olukorda ignoreerivate" demokraatide käitumist. Trumpi sõnul võib sisserändest tingitud kuritegevuse kasvu tõttu hukkuda tuhandeid ameeriklasi. "USA lõunapiiridel kasvab humanitaarkriis ja julgeolekukriis," ei hoidnud president värve kokku.

Trump kinnitas, et müür, mille ehitus nõuab üsna palju raha, "tasub end kiiresti ära" Mehhikoga sõlmitud uue kasuliku kaubanduslepingu arvelt. "Illegaalselt USA-sse sattuvate narkootikumide maksumus ületab 500 miljardit dollarit aastas – palju enam kui 5,7 miljardit dollarit, mida me Kongressilt taotlesime," selgitas riigipea.

See etteaste on tekitanud USA-s mitmetist vastukaja. Ühed on pidanud väljaöeldut ebapiisavalt argumenteerituks, teised on süüdistanud presidenti valetamises. Ühesõnaga, tänu Trumpi komplitseeritud suhetele ajakirjandusega keeldusid USA telekanalid riigipea pöördumist rahva poole esialgu üle kandmast, kuid lõpuks nõustusid kolm neljast suurimast televisioonikompaniist siiski seda tegema.

Piirimüür

Mehhiko piirile müür ehitada on Trumpi jaoks põhimõtteline küsimus, kuna tema valimiskampaania rajanes muuhulgas just sellele lubadusele. Kusjuures toona kinnitas ta, et selle maksavad kinni Mehhiko võimud. Aga seda pole tal õnnestunud saavutada.

USA saadab Mehhiko piirile rohkem kui viis tuhat sõdurit >>

Tulemusena on juba kaheteistkümnendat päeva järjest jäänud rahata üheksa viieteistkümnest riigiametist, sealhulgas Riigidepartemang, rahandusministeerium, kaubandusministeerium ja siseturvalisusega tegelevad asutused.

Teised töötavad nende vahendite arvel, mille Kongress oli jõudnud eelnevalt kooskõlastada, mõned ametkonnad aga ei olegi seni veel 2018. aasta eelarves ettenähtud raha ära kulutanud.

Jõulupühade eelõhtul jäi ilma palgata ligi 800 000 riigiametnikku, kusjuures neist 380 000 on saadetud palgata puhkusele ning üle 400 000 saavad hüvitist alles pärast eelarve kinnitamist.

Kui palju nimelt tööseisak majandusele maksma läheb, ei ole USA meedia veel kokku rehkendanud, esitatakse vaid 2013. aasta andmeid – siis kaotas majandus valitsuse 16-päevase tööseisakuga 24 miljardit dollarit.

Üldse on valitsusasutused viimase 40 aasta jooksul töö katkestanud 21 korda. Kuid praegune juhtum on juba kujunenud üheks suurimaks kolmest pikimast tööseisakust kogu riigi ajaloo vältel. Esimest korda katsetati säärast skeemi 1976. aastal.

Kõige kauem on valitsuse töö olnud peatunud 1978. aastal, aga ka 1995/1996. aastal. Rekord püstitati Bill Clintoni valitsusajal, mil konflikti tõttu Esindajatekoja spiikri Newton Gingrichiga sisekulude kärbete asjus ei töötanud valitsusasutused kolm nädalat. Praegusel tööseisakul on kõik väljavaated see rekord purustada.

Väljapääs ummikseisust

Valges Majas on hakatud tõsiselt kaaluma erakorralise olukorra kehtestamise võimalust. See annaks presidendile vabad käed: ta saaks alustada riigipiiri tõkestamist ilma Kongressi heakskiiduta. Müüri ehitaksid sõdurid, raha selleks aga võiks leiduda eriolukordadas kasutamiseks mõeldud fondides. Ent sellekski puhuks on Trumpi vastastel trump varrukast võtta – nad on valmis tema tegevuse kohtulikult vaidlustama.

USA president Donald Trump
© Sputnik / Ирина Калашникова

USA asepresident Mike Pence on tunnistanud, et administratsioon selgitas välja, kuivõrd seaduslik oleks müüriehitusele rahasaamiseks erakorralise olukorra väljakuulutamine. Samas märkis ta, et Trum tahab siiski selle küsimuse Kongressi kaudu lahendada, ei olnud ju telepöördumise ajal eriolukorda ometi välja kuulutatud.

President on juba korduvalt tõhutanud, et on valmis järeleandmisi tegema. Üks põhilisi neist on nõusolek, et müür ei pea olema betoonist. Terasest piiritaraga on Trump samuti rahul – see tuleks mitte ainult odavam, vaid ka vastupidavam ning "hakkab vähem silma riivama".

"Paljud ütlevad, et müüri rajamine on ebamoraalne. Aga mispärast siis poliitikud oma kodude ümber tarad rajavad?" küsis president oma teleesinemises. Ja vastas ise: "Nad ei tee seda sellepärast, et vihkavad väljaspool viibivaid inimesi, vaid sellepärast, et nad seesolevaid inimesi armastavad."

Samal teemal

Mehhiklased moodustasid USA piirile inimmüüri
USA saadab Mehhiko piirile rohkem kui viis tuhat sõdurit
"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli

Peamised teemad