11:09 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
5920

Kümnepäevase puhkuse infovaikuses Venemaal andis ühiskonda erutavaid uudiseid ainult üks välispoliitika küsimus – Vene-Jaapani rahulepingu läbirääkimised ja sellest tulenevalt Kuriili saarte saatus.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Tasub meelde tuletada peamisi põhjusi, miks ainult see pühade ajal avalikkuse meeli köitis. Suisa 1. jaanuaril lubas Jaapani peaminister Shinzo Abe, et Kuriili saarte tagastamise korral Jaapanile ei aeta saartel elavaid venelasi sealt ära. Lisaks tegi Jaapani liider avalduse, et saarte tagastamiseks Jaapanile on vaja seal elavate venelaste nõusolekut.

Jaapan kavatseb Venemaalt Kuriilide eest hüvitise nõudmisest loobuda >>

Seda peeti kohe vihjeks referendumile Kuriili saartel, mis on Venemaa õigusaktide seisukohast absoluutne ketserlus ja sarnaneb üldiselt Tokyo sekkumisega Venemaa siseasjadesse.

Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe
© Sputnik / Алексей Дружинин

Jaapani meedia on täis siseringiinfot, millest värskeim väidab, et järgmise läbirääkimiste vooru ajal teeb Tokyo Moskvale ettepaneku loobuda mistahes hüvitise nõudmisest territoriaalse vaidluse lahendamise eest.

Ja lõpuks ütles Jaapani peaministri välispoliitika eriabi Katsuyuki Kawai, et Jaapan loodab rahulepingu sõlmimisel Venemaaga USA toetusele.

Milliseid järeldusi võiks selle uudise põhjal teha? Esiteks: Jaapani juhtkonnal oli mingil põhjusel vaja hakata teesklema, et Kuriilid talle kohe-kohe tagasi antakse.

Teiseks, igasugune lootus Jaapani vabanemisele Ameerika Ühendriikidest vasallsõltuvusest on alusetu. Meenutame, et 1956. aastal rikkus just USA ära plaani NSVL ja Jaapani rahulepingu sõlmimiseks.

Sellesama, mis pidi allkirjastatama Moskva deklaratsiooni alusel, nähes ette kahe Kuriili saare (õigemini peaaegu asustamata Šikotani ja täiesti asustamata Habomai saarestiku) üleandmise Tokyole. Katsuyuki Kawai avaldus ei jäta illusioone, et Jaapani-poolse seisukoha kujundamine toimub Washingtonis.

Jaapani peaminister teatas "uuest ajastust" suhetes Venemaaga >>

Ja nüüd kõige olulisemast. Moskval ei ole mingeid illusioone. Piisab, kui meenutada presidendi hiljutist märkust pressikonverentsil: "Me ei mõista Jaapani suveräänsuse taset, kui otsustatakse Ameerika sõjaväebaaside paigutamist Jaapanis." Selle "me ei mõista" all peetakse üsna läbipaistvalt silmas, et "me teame, et Tokyol sellist suveräänsust ei ole".

Veel ühe kinnituse andis selle kohta Jaapanis paiknevate USA vägede juhataja, kindralleitnant Jerry Martinez pärast Kawai avaldust: "Ühendriikidel pole praegu kavatsust paigutada oma relvajõude Kuriili saartele."

Kuriili saarestiku saar Kunašir
© Sputnik / Андрей Шапран

Tuleb igati hinnata ameeriklaste ülesnäidanud kiiduväärset ausust. Küsimust, kas ameeriklastel ei võiks selliseid plaane tekkida tulevikus, ei maksa isegi esitada. NATO laienemise ajalugu Ida-Euroopas pärast NSV Liidu kokkuvarisemist teeb vastuse ilmseks.

Selle tulemusena tegigi Venemaa välisministeerium omapoolse avalduse. Jaapani meedialärmi taustal kõlas see vägagi kaalukalt. Jaapani suursaadik kutsuti Smolenski väljakule (Venemaa välisministeeriumi asukoht – toim.).

Ulatuslikust diplomaatilisest retoorikast valiti välja ja kasutati äärmiselt karmi kõnepruuki, mis viitab ühemõtteliselt Moskva äärmisele rahulolematusele.

Tokyot süüdistati kahe riigijuhi vaheliste kokkulepete olemuse tõsises moonutamises ja katses Kuriilide ümber toimuva atmosfääri põhjendamatult üles kütta. Arvestades Venemaa diplomaatide karmi käitumist, tekib tahtmatult küsimus, kas 21. jaanuariks kavandatud Putini ja Abe kohtumine üldse toimub.

Jaapan kaotas ööpäevaga rohkem kui ainult Kuriilid >>

Otsustades Moskva reaktsiooni põhjal, on Tokyo soovitu esitamisel tegelikkuse pähe üle pingutanud. Igal juhul on selge, et Jaapani hiljutist meedialärmi ei maksa tõsiselt võtta.

Emotsioonidesse mittelaskuvatel inimestel oli otse Kuriilidelt tulevaid viimaseid uudiseid lugedes põhjust Jaapani kõlavates avaldustes kahelda. Just enne aastavahetust teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et Kuriili saartel on valmimas Venemaa sõjaväelastele uued rajatised.

Aniva laht Sahhalini saarel
© Sputnik / Владимир Федоренко

Sõjaväeallikate kohaselt on Venemaa eelmisel aastal paigutanud saartele meresihtmärkide seirejaamu "Mõs-1" ja hüdroakustilisi komplekse, mis tagavad lausseiretsooni kõikide peal- ja allvee ning õhu sihtmärkide avastamiseks ja jälgimiseks.

Jaapani meedia teatel kavatseb Moskva 2020. aasta lõpuks viia lõpule ühtse kaitsesüsteemi loomise Kuriilidel, mis tähendab seal juba paiknevate raketikomplekside "Bal" ja "Bastion" hulga suurendamist, samuti lennuväljade ja suurte laevade vastuvõtuvõimekusega sadamate arendamist.

Nii et võib olla täiesti kindel: Ameerika Ühendriigid ei paiguta tõepoolest oma vägesid Kuriilidele, ei nüüd ega kunagi hiljem. Maailma parimaks tagatiseks sellele on Venemaa relvajõud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Muneo Suzuki: rahulepingu sõlmimine on võimalik ainult Putini ja Abe otsusega
Jaapan solvus: Washingtoniga ollakse kaubandussõja lävel
Tagid:
Kuriilid, rahuleping, poliitika, USA, Venemaa, Jaapan

Peamised teemad