21:35 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
5301

USA merevägede ülemjuhataja Richard Spencer teatas, et Washington kavatseb suvel saata sõjalaevad Arktikasse, et kontrollida nende toimimist kõrgetel laiuskraadidel.

TALLINN, 12. jaanuar - Sputnik. 2018. aasta oktoobris sai "Harry Truman" esimeseks USA lennukikandjaks, mis pärast 27-aastast vaheaega ületas põhjapolaarjoone, vahendas RIA Novosti viitega USNI Newsile.

Ameerika Ühendriigid ei paiguta Kuriili saartele oma vägesid >>

Tema retk oli üheks osaks NATO õppustest Norras nimetuse all Trident Juncture. Alliansis teatati avalikult, et peamiseks eesmärgiks on vägede lahinguvõimekuse kontrollimine külmades kliimatingimustes ja suurte väeüksuste ümberpaigutamise treening.

Nagu väljaanne märgib, õppuste ajal "Harry Truman" erilisi raskusi ei kogenud, kuid saatelaevad ei näidanud end just parimal moel.

Spenceri sõnul olid ameeriklaste viimasteks jääklassi laevadeks, mis olid varustatud aurutusseadmetega jää eemaldamiseks, Ticonderoga-klassi ristlejad. Kaasaegsematel alustel seda võimekust ei ole.

Spencer kutsus üles karmistama NATO ühendatud väejuhatuse nõudeid Arktika operatsioonide suhtes.

USA merevägede ülemjuhataja oli ühtlasi sarkastiline Venemaa aktiivsuse suhtes selles piirkonas. Kremlis on korduvalt rõhutatud, et Vene laevade tegevus toimub teadusuuringute eesmärkidel ja päästeoperatsioonide jaoks.

"Ma arvan, et meilgi tasub vaadata seal ringi uuringute ja päästeoperatsioonide järele," teatas Spencer. Seejärel selgitas ta, et tegemist oli iroonilise kommentaariga ja USA tegelikuks eesmärgiks on navigatsioonivabaduse tagamine.

Politoloog: USA on möönnud oma jõuetust Arktikas >>

2018. aasta suvel hoiatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu konfliktiohu eest Arktikas. Hiljem kirjutasid Saksamaa meediaväljaanded, et USA ettevõtmisi "meresõidu navigatsioonivabaduse tagamiseks" hakatakse korraldama piirkondades, millele pretendeerib Venemaa, ja need võivad viia Kertši vahejuhtumi kordumiseni.

Samal teemal

Vene Arktika: armuda ja tagasi tulla
Šoigu teatas konfliktiohust Arktikas
Venemaa toetab Arktika probleemide lahendamist konstruktiivse dialoogi abil
Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt

Peamised teemad