21:19 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
21210

Alates tankist T-64A on suurtüki automaatlaadimine olnud Nõukogude ja Vene tankide üheks peamiseks innovatsiooniks. NATO riikide tankides laadib mürsu tankisuurtükki ikka veel inimene. Käsitsi.

TALLINN, 12. jaanuar - Sputnik. Mõlemal lähenemise plussidest ja miinustest RIA Novosti materjalis. Kas eelistada kaskekiirust või töökindlust? Kas sihtmärgi tabamiskindlust või täiendavat soomuskaitset? Kas neljandat meeskonnaliiget või keerulist mehhanismi? 

Trummel ja karussell

Automaatlaaduriks (AL) nimetatakse suurtükiväes mehhanismi, mis laeb relva, eemaldab lastud kestad ja laeb uue moona minimaalse inimosalusega. AL-ga on varustatud Venemaa peamise lahingtanki (MBT) tüübid, soomukid, liikursuurtükid ning keskmise- ja suurekaliibrilised laevasuurtükid.

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad >>

Esimene AL-ga varustatud tankitüüp oli Prantsuse kerge tank AMX-13, mida toodeti massiliselt eelmise sajandi 50-60-ndatel aastatel. Tankitorni mõlemal küljel olevas nišis paiknes kaks trummel-tüüpi salve, millest kummaski oli kuus mürsku.

Tank T-14 Armata
© Sputnik / Алексей Куденко

Lasu korral pööras tagasilöögijõud trumlit ja vabastas järgmise mürsu, mis langes tõukurile ja see suunati mürsukambrisse. Selline lahendus võimaldas suurendada tanki laskekiirust kümne-kaheteistkümne lasuni minutis ja vabaneda laadurist meeskonnas.

Automaatlaaduri efektiivsus leidis kinnitust paljudes 20. sajandi teisel poolel toimunud relvakonfliktides. Kuuepäevases sõjas hävitas üksainus Iisraeliga AMX-13 lahingus ükshaaval seitse Jordaania M48 tanki. Prantsuse automaatlaaduri puuduseks oli tühjaks saanud trumlite laadimise keerulisus. Selleks pidi AMX-13 lahinguväljalt lahkuma, sest ta muutus täiesti kaitsetuks.

Mõnedes Ameerika tankides kasutati katseliselt samuti trummel (revolver-) laadurit. Sarnaseid seadmeid katsetati ka teistes NATO, samuti Aasia riikides. Kõige laialdasemalt levis konveierilint, mis paiknes torni põhitelje suhtes risti ja millelt spetsiaalne tõukur mürsu mürsukambrisse saatis.

Briti peamine tank tapab oma sõdureid >>

Sellise mehhanismiga on näiteks varustatud prantsuse tank Leclerc. Praeguseks on kõik teised NATO riikide relvajõud automaatlaaduritest loobunud. Nõukogude ja Venemaa MBT-s kasutatakse nn karussell-tüüpi automaatlaadurit.

Väiksemad mõõtmed, rohkem soomust

Nõukogude peamine lahingutank (MBT) T-64A on relvastatud 125-millimeetrise siledaraudse suurtükiga, mida laetakse konstantse nurga all töötava hüdromehaanilise laadimismehhanismiga 6ЭЦ10.

Selle peamine element on karussell-tüüpi suletud konveier, mis asub tanki tornis spetsiaalses latris. Konveieril on 28 erinevat mürsku: soomustläbistavad, kumulatiivsed ja kild-fugassmürsud. Ülejäänud mürsud on ladustatud juhtimiskabiinis asuvatesse niššidesse.

Tankide T-64 ja T-80 automaatlaadur erineb konstruktsioonilt mõnevõrra T-72 ja T-90 laadurist – laengud ja kestad asetsevad veidi erinevalt ja saadetakse mürsukambrisse teisiti. Esimesel kahel suunataks kest ja laeng relva samaaegselt, viimastel järjestikku, kuid AL tööpõhimõte on sama.

Танк Т-80
© Sputnik / Дмитрий Коробейников
Tank T-80

Karussell pöörleb, sellelt valitakse vajalikku tüüpi lask, misjärel tõmbab spetsiaalne haarats mürsu suurtüki mürsukambri juurde ja "käpp" surub selle pessa. Edasi laskub haarats karussellile tagasi, pääs laskemoona juurde suletakse ja toimub lask. Seejärel kest eemaldatakse ja lukk avaneb. Vajadusel korratakse kogu protseduuri.

Automaatlaaduri eelised on ilmsed. Esiteks, tänu laaduri puudumisele saab vähendada lahingumasina mõõtmeid ja vähenenud massi arvel tugevdada soomuskaitset. Teiseks, tanki laskekiirus suureneb oluliselt. Kolmandaks, kuna kogu ettevalmistus lasu sooritamiseks toimub automaatselt, kaob inimteguri vea oht. Miinused: suhteliselt väike laskekomplekt, mida karussellile panna saab, pikemaid mürske pole võimalik kasutada. Eksperdid märgivad ka automaatlaaduri ja selles olevate mürskude vähest kaitstust vaenlase tankitõrjerelvade eest.

Maitseasi

Enamik Lääne tankikooli tankidest on mõeldud neljaliikmelisele meeskonnale, kuhu kuulub ka laadur. Tavaliselt istub ta näoga relva suunas, tõstab käsitsi põrandalt vajaliku mürsu, asetab selle mürsupessa, võtab taas sisse ohutu asendi relva kõrval ja teavitab komandöri laskevalmidusest.

Американские танки M1A2 Abrams в Европе.
© Фото : eur.army.mil
M1 Abrams on USA-s toodetav kolmanda põlvkonna põhitank

Põhimõte on sama nagu Teise maailmasõja aegsetes tankides. Selle lähenemisviisi eelised on samuti ilmsed. Kõik mürsud asuvad meeskonnast eraldatud soomustatud pesades, mis suurendab masina eluvõimet. Pole takistust pikemate mürskude kasutamiseks. Lisaks hõlbustab neljas meeskonnaliige masina hooldust ja kiirendab mürskude laadimist tanki.

Tanki "Leopard 2 A7V" renessanss >>

Jätkub ka puudusi. Esiteks võib laadur väsida juba vähem kui poole laskemoona kulutamise järel, mis vähendab tulekiirust või ta võib maastikul sõites end vigastada. Kolmandaks, nelja meeskonnaliikmega tankid on suurema torniga, mis muudab masina märgatavamaks ja haavatavamaks.

Nõukogude ja Venemaa konstruktorid suutsid vähendada automaatlaaduri ja laskemoona haavatavust ning suurendada meeskonna ellujäämise võimalusi peamiselt tänu dünaamilise soomusele, optilis-elektroonilistele ja muudele kõrgtehnoloogilistele vastumeetmetele.

Venemaa laadimisautomaatika peamine puudus on uuestilaadimise keerulisus pärast karussellil paikneva laskemoona ära laskmist. Sellisel juhul võib tanki laskekiirus langeda kuni kahe-kolme lasuni minutis ja komandör peab mürske laadima käsitsi ise.

Siiski, nagu näitab 20. sajandi teise poole sõdade ja relvakonfliktide, samuti tänapäeva "kuumade piirkondade" kogemus, võidab see tankimeeskond, kes tunneb paremini oma masinat, arvestab selle tugevaid ja nõrku külgi, korraldab hästi koostööd liitlastega ja tulistab täpsemalt. Kuidas täpselt mürsk rauda viiakse, on kümnenda järgu küsimus.

Samal teemal

Ekspert Eesti sildade seisundist: kannatavad isegi tanki
Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri
Tanki tehnoülevaatus: kuidas Venemaal soomustehnikat hoitakse
Tagid:
sõjaväemasin, tank, Lääs, Venemaa

Peamised teemad