11:34 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
7830

Ameerika Ühendriigid on sattunud oma ajaloo kõige pikemasse eelarvekriisi. Põhjuseks on kahekümne kolmandat päeva kestev valitsuse töö rahastamise peatamine.

TALLINN, 15. jaanuar - Sputnik. Neljandik riigi ministeeriumidest ja ametkondadest on suletud, sajad tuhanded riigiteenistujaid ei ole kolm nädalat palka saanud, edastab RIA Novosti. Analüütikud hoiatavad: hädaolukord läheb Ameerika majandusele kalliks maksma ning selle tulemusena võib riik kaotada kõrgeima krediidireitingu.

Uuendas rekordit

Valitsuse töö rahastamise peatamisel (ingl. k. – shutdown – toim.) seiskub riigi institutsioonide töö. Praegune eelarvekriis on ületanud senise, Bill Clintoni poolt 1995. aastal määratud valitsuse rahastuse peatamise kestusrekordi, kui komistuskiviks Medicare'i meditsiiniline abiprogramm. Tookord kestis shutdown 21 päeva.

Erakorraline olukord USA-s: Trump läheb täispangale >>

Praeguseks on töö peatanud veerand USA föderaalministeeriumidest ja ametkondadest, sealhulgas riigidepartemang, justiitsministeerium, transpordiministeerium, põllumajandusministeerium ja siseministeerium.

Samal ajal rahastatakse jätkuvalt mitmeid sotsiaalprogramme, mis kuuluvad "kohustuslike kulutuste" alla ja mis ei sõltu iga-aastastest eraldistest, eelkõige Medicaid ja Medicare.

Järelevalveta toiduained ja ravimid

Töötab ka põllumajandusministeeriumi Toiduinspektsioon, kuid töötajad töötavad tasuta. Keskkonnakaitseagentuur ja Toiduainete- ja ravimiamet teatasid, et rahastamishäirete tõttu ollakse sunnitud vähendama toiduainete impordi, sealhulgas liha, linnuliha ja munade kontrolle. See võib kaasa tuua massilisi toidumürgitusi kogu riigis.

"Kas te arvate, et inspektorid, kes ei ole kolm nädalat palka saanud, keskenduvad kolibakterite, soolekepikeste, salmonella või listeria nakkuspuhangute ennetamisele?" kommenteeris ametkonna ametnik portaalile Business Insider. "Mis teha? Ilmselt peab helistama või kirjutama presidendile."

Pole raha toidu ostmiseks ega laenumaksete tasumiseks

Shutdown jättis sissetulekuta üle 800 tuhande inimese – föderaalsete ministeeriumide ja ametkondade töötajad. Väljaanne The Hill kirjutab, et tuhanded riigiteenistujad ründavad nn toidupanku - heategevusorganisatsioone, mis pakuvad tasuta toitu abivajajatele. 

Politoloog nimetas Trumpi "valupunkti" vastasseisus Kongressiga >>

National Public Radio andmetel pöördus eelmisel laupäeval Marylandi osariigis ühte sellisesse keskusesse umbes 200 föderaalametnikku tasuta konservide ja toiduabi saamiseks ja pühapäeval üle 500 inimese. Et ots otsaga kokku tulla, otsustas umbes tuhat riigitöötajat kasutada elanikkonna ühisrahastus platvorme (i.k. - crowdfunding platforms), mille kogutavad vahendid on ette nähtud mähkmete ja imikutoidu soetamiseks, eluasemelaenude tasumiseks ja eluruumi üürimiseks. Kolme nädalaga on paljud riigiteenistujad ära kulutanud kõik oma säästud.

"Enamik ameerika peresid elavad palgapäevast palgapäeva," ütles üks GoFundMe rahakogumiskampaania algatajaid, "kuidas me ilma sissetulekuta elada saame? Mida teha?" Ametivõimud lubasid, et nad maksavad kõigile hüvitist niipea, kui valitsus tööle naaseb, kuid tuhanded lepingulised töövõtjad ei saa sentigi.

Massilised haiguslehed

Kollaps ähvardab lennundust ja turismitööstust. USA Transpordiohutuse amet kinnitas: lennuettevõtete töös häireid ei tule. Sama kehtib lennujuhtide kohta, kes kuuluvad Föderaalse lennundusameti jurisdiktsiooni alla ja on kohustatud tööd jätkama.

Kuid lennujaamade juhtkond laiutab käsi: palgata jäänud lennujaamade töötajad jäävad massiliselt haiguslehele. Transpordiohutuse amet kinnitab, et olukord ei ole veel kriitiline, kõik üksused "saavad oma kohustustega hakkama". Siiski on üsna ilmne, et töötajate puudus ähvardab kaasa tuua tõsised probleemid.

Trump nimetas teateid massilistest haigestumistest libauudisteks, kuid olukord halveneb üha. CNNi sõnul on kõige keerulisem olukord New Yorgi ja Põhja-Carolina lennujaamades. George Bushi nimelises rahvusvahelises lennujaamas Houstonis suleti personali nappuse tõttu B-terminal, reisijaid paluti saabuda aegsasti.

Trump lõpetas 7-triljonilise operatsiooni - ei taheta maksta >>

Miami rahvusvaheline lennujaam peatas samal põhjusel C-terminali töö - töötajad jäävad haiguspuhkusele tavalisest kaks korda sagedamini. The New York Times rõhutab, et lennujaama turvalisusega on tekkinud raskusi - üha rohkem turvatöötajaid lihtsalt keeldub tööle tulemast.

Miks USA valitus ütles aidaa!
© Fotolia / Pozdeevvs

Kuidas edasi

Analüütikud hoiatavad, et tavaliste ameeriklaste jaoks algab tegelik majanduslik põrgu siis, kui valitsus ei asu uuesti tööle veebruari lõpuks. Sel juhul kaotab ligi 40 miljonit inimest juurdepääsu föderaalsele täiendavale toiduabiprogrammile (SNAP Special Needs And Parents – heategevusprogramm puudustkannatavatele peredele ning erivajadusega lastele ja noortele – toim.), millest antakse toetusi toidu ostmiseks (endised toidutalongid).

Ametivõimud lubasid, et sellise stsenaariumi vältimiseks makstakse SNAP veebruari toetused välja kuni 20. jaanuarini. See põhjustas jaemüüjatele palju peavalu, sest sellises mahus enneaegsete väljamaksetega ei ole arvestatud, mistõttu tekib kohtadel kindlasti toidukaupade defitsiit.

Lisaks ei pruugi lubatud toetused arvete töötlemise raskuste tõttu kodumajapidamisteni kunagi jõuda. Vaatlejad ei välista massirahutusi ja pogromme, kui vihased inimesed tänavatele tulevad.

Samal teemal

USA valitsusasutuste osaline tööseisak kestab viiendat päeva
USA saadab Mehhiko piirile rohkem kui viis tuhat sõdurit
Donald Trump: hea USA president ei peagi Euroopale meeldima
Tagid:
seisak, Donald Trump, poliitika, majandus, USA

Peamised teemad