10:03 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
5231

NATO laevade suundumine Aasovi merele ilma Venemaa nõusolekuta on välistatud, kinnitas Krimmi asepeaminister.

TALLINN, 15. jaanuar - Sputnik. "Vastavalt 2003. aasta Vene-Ukraina kokkuleppele võivad välisriikide sõjalaevad siseneda Aasovi merele ainult mõlema osapoole - Venemaa ja Ukraina nõusolekul," meenutas RIA Novostile Krimmi asepeaminister, Krimmi Vabariigi alaline esindaja presidendi juures, Georgi Muradov. 

Tema sõnul Moskva sellist nõusolekut ei anna.

Seejuures pidas ta välismaa sõjalaevade ilmumist Aasovi merre täiesti vastuvõetamatuks.

Muradov väljendas ka arvamust, et Ukraina ametivõimud kavandasid novembrikuise provokatsiooni Kertši väinas selleks, et kutsuda piirkonda Venemaaga piirnevate alade destabiliseerimisest huvitatud Lääneriikide laevu.

Kiievi plaanid Kertši väinast "läbi murda"

Eelmisel nädalal teatas "ajutiselt hõivatud" Ukraina territooriumide ministri asetäitja Juri Grõmtšak, et Kiiev kavatseb jätkata katseid sõjalaevu läbi Kertši väina viia.

Varem on "läbimurde katsetamise" plaanidest rääkinud president Petro Porošenko nõunik Juri Birjukov ja Ukraina kaitse- ja julgeolekunõukogu esimees Aleksandr Turtšinov.

Ukraina provokatsioon Kertši väinas

Novembri lõpul rikkusid kolm Ukraina sõjalaeva Venemaa piiri ja sõitsid Mustalt merelt Kertši väina suunas. Nad manööverdasid ohtlikult, keeldudes Venemaa ametivõimude õiguspärastele nõudmistele allumast. 

Selle tulemusena kinni peeti laevad kinni ja Ukraina meremehed arreteeriti. Riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest algatati nende suhtes kriminaalasi.

Vladimir Putin nimetas vahejuhtumit provokatsiooniks. Ta rõhutas, et meremeeste seas oli kaks Ukraina julgeolekuteenistuse töötajat, kes erioperatsiooni tegelikult juhtisid. Riigipea on kindel, et Kiiev astus sellise sammu, kuna Porošenko reiting oli valimiste eelõhtul väga madal.

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Ukraina mereväe kolm laeva rikkusid Venemaa riigipiiri
Venemaa suursaatkond kutsus Washingtoni üles oma "hoolealuseid ohjeldama"
Saksamaa leidis viisi, kuidas Moskvat Kertši intsidendi eest karistada
Tagid:
Ukraina, Venemaa, Aasovi meri, Must meri

Peamised teemad