15:36 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
62 0 0

May ajalooline lüüasaamine parlamendis on viinud Suurbritannia lävele, mille taga ootab riiki poliitiline kaos.

TALLINN, 16. jaanuar - Sputnik. Suurbritannia parlament lükkas riigi peaministri Theresa May väljapakutud Brexiti kokkuleppe eelnõu suure häälteenamusega tagasi. Hääletamine toimus teisipäeva, 15. jaanuari hilisõhtul.

EL-iga eelnevalt Brüsselis kooskõlastatud kokkuleppe vastu hääletas 432 parlamendisaadikut, lahkumisleppe poolt oli 202 saadikut, vahendab telekanal Euronews. Täheldatakse, et see on Suurbritannia ajaloos peaministri kõige hävitavam lüüasaamine viimase 100 aasta jooksul.

May ärgitas Briti parlamenti mitte toetama teist Brexiti referendumit >>

Pärast niisugust ajaloolist läbikukkumist ei ole väljavaateid Brexiti "sujuvaks" variandiks õieti alles jäänudki, teatab RIA Novosti. Võimalikeks variantideks on kas lahkumine EL-ist ilma kokkuleppeta (mis võib kujuneda riigi majandusele katastroofiks) või siis Brexiti edasilükkamine hilisemale tähtajale, ennetähtaegsete üldvalimiste korraldamine või uus referendum, mis teoreetiliselt võib Brexiti üldse tühistada.

Esialgu on teada vaid see, et 21. jaanuaril peab Theresa May esitama parlamendile Euroopa Liidust lahkumise uue plaani, kusjuures midagi juba tagasilükatud leppega sarnanevat selle alternatiivse variandi puhul olla ei tohi.

Juhul kui Suurbritannia parlament ka need algatused tagasi lükkab, ning säärase stsenaariumi tõenäosus on vägagi suur, siis võib riik sattuda säärasesse poliitilisse kaosesse, millist pole kogetud aastakümneid.

Eestil on kahju, kuid "tuhka pähe" ei raputa

Eesti peaminister Jüri Ratas on oma hinnangu Suurbritannia parlamendis toimunud hääletusele juba andnud. Tema sõnul on väljavaade ilma kokkuleppeta Brexitiks kahetsusväärne. Ent nagu Ratas Facebookis nentis, jätkab tema riik koos teiste Euroopa Liidu liikmetega Suurbritanniast "lahkumineku" ettevalmistuste tegemist sündmuste mis iganes arengu puhul.

Samas toonitas peaminister Eesti valitsuse huvitatust sellest, et Eesti kodanike õigused oleksid Suurbritannias täiel määral kaitstud.

"Ka Eesti õigusakte tuleb leppeta lahkumise korral muuta, eeskätt kodanike õiguste valdkonnas," teatas Ratas.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

May ärgitas Briti parlamenti mitte toetama teist Brexiti referendumit
Eestis elavatele brittidele kehtib EL-i õigus aastani 2020
Parlament vastas peaminister May kõnele naeruga
Briti kuninganna hoiatas hõimusolidaarsuse eest
EL-i liidrid lükkasid May ettepanekud tagasi
Tagid:
parlament, EL, poliitika, Theresa May, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad