04:08 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
11010

Vene Föderatsiooni president kommenteeris Ukrainasse loodavat "uut kirikut", mida Porošenko režiim jõu säilitamise vahendina kasutada tahab.

ТАLLINN, 16. jaanuar - Sputnik. Ukrainas tegutseval ja Istanbulist juhitaval "uuel kirikul" ei ole vaimulike küsimustega midagi ühist. Sellise hinnangu andis pseudo-religioossele struktuurile president Vladimir Putini oma intervjuus Serbia ajakirjandusele.

Riigipea sõnul on uus "kiriklik struktuur selgelt poliitiline, ilmalik projekt."

"Tema peamine eesmärk on eraldada Venemaa ja Ukraina rahvad, külvates mitte ainult rahvuslikku, vaid ka religioosset vaenu," märkis Vene juht.

Vladimir Putin väljendas veendumust selles, et praegune Ukraina juhtkond on teadlik tagajärgede tõsidusest, mida religiooni vastutustundetu politiseerimine kaasa võib tuua.

"Sellele vaatamata on ta valmis ohverdama riigisisesed usunditevahelised kokkulepped, turgutamaks oma eelseisvat presidendivalimiste kampaaniat, mis on üles ehitatud vaenlaste otsimisele, et iga hinna eest võimu säilitada," lisas president.

Ukraina õigeusu kirik süüdistas Konstantinoopoli hierarhi harimatuses >>

Samas kinnitas riigipea, et Venemaa ei sekku naaberriigi territooriumil toimuvasse.

"Kuid me näeme, millist ohtu sellised katsed ja riigi jõhker sekkumine religioossesse tegevusse kogu maailma õigeusu kirikule kujutavad," lõpetas Vladimir Putin.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, toimus 6. jaanuaril 2019. aastal Istanbulis tseremoonia, millel legaliseeriti Ukraina "uus kirik" Konstantinoopoli patriarhaadi osana. Üritusel osales ka Ukraina president Petro Porošenko koos oma abikaasaga. 

Vene õigeusu kirik loeb pseudo-kirikliku struktuuri kanoonilisest seisukohast tähtsusetuks. Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill nimetas toimuvat afääriks.

Kommenteerides Türgi "tomose" andmist "uuele kirikule", teatas Ukraina ortodoksse kanoonilise õigeusu kiriku peapiiskop Klement, et seaduslik õigeusu kirik ei kavatse sektantliku struktuuri esindajatega ühiseid jumalateenistusi pidada.

"Uus kirik on mittekanooniline religioosne organisatsioon. See tähendab, et antud religioosse struktuuri näol ei ole tegu õigeusu kirikuga, millel oleks õigus täita sakramente. Seetõttu ei ole meil mingit võimalust uue koguduse usuliste juhtidega ühiseid jumalateenistusi läbi viia," ütles preester reporteritele.

Teema:
Kiriku tüli (18)

Samal teemal

Mäss vabaduse vastu: Kiiev näeb Ukraina kirikut Konstantinoopoli "provintsina"
Ameerika metropoliit andis hinnangu Ukraina "ühendava kirikukogu" tagajärgedele
Poola kirik ei tunnista Ukraina "uut kirikut"
Tagid:
Vene Õigeusu kirik, autokefaalia, Pjotr Porošenko, Kiiev, kirik

Peamised teemad