05:44 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
4710

Tšehhi peaminister Andrei Babiš väljendas kolmapäeval lootust, et Briti poliitikud langetavad riigi EList väljaastumise kohta mõistliku otsuse, sest "metsiku" Brexitiga kaasneks kaos.

ТАLLINN, 17. jaanuar - Sputnik. Teisipäeva õhtul, nagu võiski arvata, lükkasid Briti parlamendiliikmed peaministri Theresa May pakutud Brexiti kokkuleppe tagasi, avades seeläbi tee mitmesugustele võimalikele stsenaariumidele, sealhulgas ka riigi kõige "karmimale" väljumisele või üldse Brexitist loobumisele, vahendab RIA Novosti. Kokkulepet toetas 202 parlamendiliiget, vastu oli 432. 

"Loodan, et Briti poliitikutel on vastutustunnet ja kõik lõpeb edukalt, konkreetse kokkuleppe saavutamisega. "Metsik" Brexit tähendaks kaost," ütles Babiš, kes viibib hetkel töövisiidil Tais - tema avalduse edastasid telekanalid.

Tšehhi välisminister Tomasz Petršitšek teatas omakorda kolmapäeval Prahas ajakirjanikele, et riik valmistub ka "kõva" Brexiti võimalikeks sündmusteks.

Suurbritannia on kaose ja leppeta Brexiti lävel >>

"Me tahame tagada, et Tšehhi kodanikud võiksid Londoni ja Euroopa Liidu vahel kokku lepitud tingimustel Suurbritanniasse edasi jääda," ütles Petršitšek.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, ei ole pärast niisugust ajaloolist läbikukkumist  väljavaateid Brexiti "sujuvaks" variandiks õieti alles jäänudki.

Võimalikeks variantideks on kas lahkumine EL-ist ilma kokkuleppeta (mis võib kujuneda riigi majandusele katastroofiks) või siis Brexiti edasilükkamine hilisemale tähtajale, ennetähtaegsete üldvalimiste korraldamine või uus referendum, mis teoreetiliselt võib Brexiti üldse tühistada.

Esialgu on teada vaid see, et 21. jaanuaril peab Theresa May esitama parlamendile Euroopa Liidust lahkumise uue plaani, kusjuures midagi juba tagasilükatud leppega sarnanevat selle alternatiivse variandi puhul olla ei tohi.

Juhul kui Suurbritannia parlament ka need algatused tagasi lükkab, ning säärase stsenaariumi tõenäosus on vägagi suur, siis võib riik sattuda säärasesse poliitilisse kaosesse, millist pole kogetud aastakümneid.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Kohutav tõde Venemaa kohta: salajasele propagandale kulutatakse miljoneid
Briti politseiülem: leppeta Brexit ohustaks ka julgeolekut
Tagid:
EL, emigrant, Tšehhi, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad