17:18 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
10320

Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

TALLNN, 18. jaanuar - Sputnik. Venemaa riigipea Belgradi visiidi ajal kujunes Vladimir Putini ja tema Serbia kolleegi Aleksandar Vučići läbirääkimiste üheks peateemaks Balkani poolsaare energiajulgeolek, kirjutab RIA Novosti.

Президент РФ Владимир Путин и президент Республики Сербия Александр Вучич во время встречи в Белграде
© Sputnik / Михаил Климентьев
Venemaa riigipea Vladimir Putini ja tema Serbia kolleegi Aleksandar Vučići kohtumine

Putin ütles läbirääkimistele järgnenud pressikonverentsil, et energeetika on Venemaa ja Serbia üks peamisi koostöövaldkondi. Tema sõnul suurendab Venemaa Gazprom gaasitarneid Serbiale ning jätkab Serbia gaasitaristu arendamist. Lisaks alustatakse sel aastal Banatsky Dvori maa-aluse gaasihoidla laiendamist.

Putin märkis, et need sammud tugevdavad oluliselt kogu Balkani piirkonna energiajulgeolekut.

Aleksandar Vučić ütles omakorda, et Venemaa gaasi hind on turul jätkuvalt parim, seega kavatseb Serbia jätkata Gazpromi teenuste kasutamist. Ta rõhutas, et tema riik ei hakka maksma teiste riikide veeldatud gaasi eest kaks korda kõrgemat hinda.

"Me tahame gaasi saada kõige soodsama hinnaga ja parim gaas on Venemaa oma," ütles Vučić. Tema sõnul on Vene gaas siiani Serbiasse tulnud Ukraina ja Moldova kaudu. "Nüüd tahame me saada gaasi TurkStreamist läbi Bulgaaria, ja seetõttu ehitame gaasijuhet," märkis Serbia president.

Vastuseks ütles Putin, et Venemaa on valmis eraldama projektile, mille eesmärk on jätkata TurkStreami Euroopasse umbes 1,4 miljardit dollarit. Tema sõnul on paljude Euroopa riikidel huvi selle vastu ja Venemaal on kõik võimalused see ellu viia.

"Oleme valmis, ja ka ressursse on meil rohkem kui piisavalt. Siin pole mingeid probleeme," märkis Putin.

TurkStream on projekt gaasijuhtme ehitamiseks Venemaalt Türgisse läbi Musta mere ja edasi Türgi piirini naaberriikidega. Gaasijuhtme esimene toruliin on ette nähtud gaasitarneteks Türgi turule, teine - Lõuna- ja Kagu-Euroopa riikidele. Kummagi võimsus on 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Kosovo norib tüli

Pooled arutasid ka olukorda Kosovos. Vučići sõnul ei tasuks lähiajal Kosovo probleemile lahendust oodata. Vladimir Putin vastas, et Moskva jälgib piirkonnas toimuvat tähelepanelikult.

Сторонники президента Сербии Александра Вучича и президента России Владимира Путина в Белграде
© REUTERS / BERNADETT SZABO
Vladimir Putini ja Aleksandar Vučići pooldajad

"Mõnikord jääb mulje, et varasemad otsused (selles küsimuses) tehti ainult selleks, et Serbia rahvas erinevatesse riikidesse laiali vedada. Ja kui need otsused ei ole õiglased, siis vaevalt nad elujõulisteks osutuvad," rõhutas Venemaa president.

Venemaa on tema sõnul huvitatud sellest, et olukord Balkanil oleks rahulik ja turvaline.

Ta meenutas, et Priština astus hiljuti terve rea provokatiivseid samme, näiteks otsustas möödunud aasta 14. detsembril luua nn Kosovo armee. Putini sõnul on Kosovo sellised sammud vastuolus ÜRO resolutsioonidega ja teravdavad tõsiselt olukorda.

"Me peame üheskoos (...) veenma oma partnereid, et kui me tahame piirkonnas stabiilsust saavutada, peame oskama kompromisse leida, ja kui need on leitud, peame neid ka järgima," rõhutas Venemaa riigipea.

Moskvaga on parem sõber olla

Läbirääkimiste tulemusena allkirjastati umbes kakskümmend kahepoolset dokumenti välispoliitika, energeetika, tööstuse, raudteetaristu, sotsiaalkaitse, hariduse, digitaaltehnoloogia, innovatsiooni ja kosmoseuuringute valdkonnas.

Üheks selliseks dokumendiks oli näiteks koostöömemorandum, mille allkirjastasid Venemaa Gazprom, Serbia J.P. Srbijagas ja Serbia mäetööstuse- ja energeetikaministeerium.

Председатель правления компании Газпром Алексей Миллер (слева) и генеральный директор государственного предприятия Сербиягаз Душан Баятович во время подписания меморандума о взаимопонимании по развитию проекта расширения мощностей подземного хранилища газа Банатский Двор
© Sputnik / Михаил Климентьев
Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller ja Srbijagasi direktor Dušan Bajatović

Dokumendi kohaselt kavatsevad pooled teha koostööd veeldatud maagaasi tootmise ja transporditaristu arendamise ühisprojektide vallas. Samuti sõlmisid koostöölepingu Venemaa energeetikamasinatööstuse ettevõte "Silovõje mašinõ" ja Serbia elektriemajanduse ettevõte.

Dokumendis nähakse ette koostööd Serbia hüdroelektrijaama Djerdap 2 moderniseerimiseks. Muud olulisemad dokumendid on koostööleping rahumeelse tuumaenergeetika valdkonnas, vastastikuse mõistmise memorandum digitaaltehnoloogiate arendamisel, koostööleping teadusuuringute valdkonnas ja kosmose rahumeelsel kasutamisel.

Täname sooja vastuvõtu eest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Vladimir Putin alustas oma visiiti Belgradisse 17. jaanuaril memoriaalkalmistu külastamisest, kus ta austas koos oma Serbia kolleegiga Teises maailmasõjas hukkunud Nõukogude ja Jugoslaavia sõjaväelaste mälestust. Presidendid kohtusid ka kohalike elanikega, kes tervitasid Putinit aplausiga.

"Tahan tänada Belgradi elanikke ja kogu vennalikku Serbia rahvast sooja vastuvõtu eest. Seda on näha otse linna tänavatele tulnud inimeste nägudelt," ütles Putin Aleksandar Vučićiga peetud läbirääkimistel.

Hiljem kinkis Serbia president Aleksandar Vučić Vladimir Putinile nelja kuu vanuse Šarplaninaci lambakoera kutsika Paša. See tõug on tuntud oma suuruse, külmakindluse ja kartmatusega huntide ja karude vastu. Märgitakse, et lemmikloomal on väga aukartustäratav sugupuu.

Putin omakorda annetas Serbia kolleegile Aleksandr Nevski ordeni. Ukaasi Vučići autasustamise kohta isikliku panuse eest mitmekülgse koostöö arendamisse Venemaa Föderatsiooniga allkirjastas Venemaa president 7. jaanuaril.

Venemaa riigipea ütles, et hindab Aleksandar Vučići positsiooni, mis ei ole mõjutatud poliitilisest ega rahvusvahelisest konjunktuurist. Putin järeldas, et tänu sellisele põhimõttekindlale seisukohale kulgeb Venemaa-Serbia koostöö edukalt.

Käesolev ei ole Putini esimene visiit sellesse vennalikku riiki. Eelmine kord külastas Venemaa president Belgradi 2014. aasta oktoobris.

Samal teemal

Serbia välisministeerium: Belgrad on valmis võõrustama Putinit ja Trumpi
Serbia president palub Putinit Kosovole appi
Euroopa Liit on valmis toetama Serbia ja Kosovo vahelist maadevahetust
EL jagab juhiseid Serbia energeetikale: kui leiba ei ole, sööge kooki
Tagid:
majandus, poliitika, Serbia, Aleksandar Vučić, Vladimir Putin

Peamised teemad