05:53 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
8530

Ligi viiskümmend Venemaa ja Ukraina vahelist lepingut võidakse tühistada Kiievi soovimatuse pärast Moskvaga konstruktiivset dialoogi pidada.

ТАLLINN, 18. jaanuar - Sputnik. Kiiev jätkab kurssi Moskvaga täieliku sidemete katkestamise suunas, selle järjekordseks tunnistuseks võib pidada Ukraina välisministri Pavlo Klimkini poolt tehtud avaldust Viienda Kanali saates. Tema sõnul tühistab Ukraina lähimal ajal ligi viiskümmend lepingut Venemaaga.

Muinasjutt lõhkisest künast: kuidas Kiiev Gazpromi karistada tahtis >>

Lisaks sellele on nelikümmend üheksa dokumenti juba kehtivuse kaotanud, märkis Klimkin, lubades, et Ukraina jätkab järjekindlalt kulgemist samal (suhete katkestamise – toim.) kursil, kirjutab RIA Novosti.

"Ja me vaatame läbi kogu Venemaaga seotud lepingulis-õigusliku baasi," rõhutas Ukraina minister.

Möödunud aasta detsembris kirjutas Ukraina president Petro Porošenko alla tema enda algatatud seadusele Ukraina ja Venemaa Föderatsiooni vahelise sõprus-, koostöö- ja partnerluslepingu kehtivuse lõpetamisest.

Putin põhjendas keeldumist Porošenkoga suhtlemisest >>

Seda sammu põhjendas ta vajadusega "koloniaalse minevikuga" sidemed lõplikult katkestada ja Euroopale ümber orienteeruda. Kremlis avaldati sel puhul kahetsust.

"Üks on selge, vaevalt küll saab seda sammu hinnata sammuks, mis vastab ukrainlaste huvidele. Nendesamade ukrainlaste omadele, kellega meid seovad sugulussidemed ja kõigele vaatamata vennalikud suhted," märkis Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov teatas omakorda, et poliitiliste ja praktiliste tagajärgede poolest on tegemist Ukraina võimude järjekordse "enesele jalgatulistamisega".

Poliitik tuletas meelde, et leping, nagu ka selle arengu käigus sõlmitud kokkulepped tagasid mõlema riigi kodanikele kummagi puhul ühesugusel määral õiguste ja vabaduste austamise.

Ukraina endine välisminister süüdistas Porošenkot suhete teravdamises Venemaaga >>

Eelnevalt on Venemaa võimud korduvalt toonitanud kahe riigi ja nende vennasrahvaste vahelise koostöö tähtsust ning president Vladimir Putin on teatanud, et kujunenud olukorras läheb Moskva ukrainlaste Venemaa Föderatsioonis viibimise liberaliseerimise ja neile Venemaa kodakondsuse omistamise teed.

Keeruliste suhete ajalugu

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, halvenesid Venemaa ja Ukraina suhted oluliselt pärast Krimmi ja Donbassi sündmusi. Krimm sai taas Venemaa omaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud referendumit, kus 96,77% Krimmi Vabariigi valijatest ja 95,6% Sevastopoli elanikest hääletas Venemaaga liitumise poolt.

Ukraina peab Krimmi endiselt enda oma, kuid "ajutiselt okupeeritud" territooriumiks.

Moskva on korduvalt teatanud, et Krimmi elanikud hääletasid demokraatlikul teel, täies vastavuses rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga Venemaaga taasühinemise poolt. Venemaa presidendi sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult lukku löödud."

Donbassis aga alustasid Ukraina võimud 2014. aasta aprillis "terrorismivastast" operatsiooni isehakanud Luganski Rahvavabariigi ja Donetski Rahvavabariigi vastu, kes pärast riigipööret Ukrainas teatasid oma sõltumatusest. Moskva on korduvalt rõhutanud, et ei ole Kagu-Ukraina konflikti osapooleks.

Samal teemal

Ekspert: miks Putinile Ukraina kohta vähe küsimusi esitati
Vene õigeusu kirik: tomos Ukraina kirikule kui "katse varastada jõulud"
Senaatorid tunnistasid Ukraina Ameerika Ühendriikide juhitamatuks probleemiks
Ukraina majandus ja riik on kristalselt hapraks muutunud
Tagid:
majandus, koostöö, leping, poliitika, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad