15:25 11. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1077
  • RUB70.4627
Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Prantsusmaa ja Saksamaa allkirjastasid uue koostöö- ja lõimumislepingu

© AP Photo / Gonzalo Fuentes
Välisuudised
lühendatud link
72 0 0

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel kirjutasid Saksamaal Aachenis alla uuele koostöö- ja lõimumislepingule.

TALLINN, 22. jaanuar - Sputnik. Oma allkirjad lisasid dokumendile ka Prantsusmaa ja Saksamaa välisministrid Jean-Yves Le Drian ja Heiko Maas, vahendas RIA Novosti.

Aacheni kokkulepe tugineb 1963. aastal sõlmitud Élysée lepingule, mis on olulisel määral aidanud kaasa ajaloolisele lepitusele Prantsusmaa ja Saksamaa vahel, Charles de Gaulle'i ja Konrad Adenaueri poolt Pariisis 56 aastat tagasi allkirjastatud dokument kohustas mõlema riigi valitsusi korraldama regulaarseid konsultatsioone välispoliitika põhisuundade ja julgeoleku, aga ka noorsoo- ja kultuuripoliitika küsimustes.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi >>

Uue kokkuleppe eesmärgiks nimetatakse Prantsusmaa ja Saksamaa veelgi suuremat lähenemist ning valmistumist väljakutseteks, millega nad 21. sajandil silmitsi seisavad. Kokku on lepingus, mille sisu Élysée palee on laiali jaganud, seitse peatükki ja 28 paragrahvi.

Välispoliitika ja riigikaitse

Dokumendi kohaselt kavatsevad Prantsusmaa ja Saksamaa tugevdada koostööd Euroopa poliitika valdkonnas.

"Nad tegutsevad tõhusa ja tugeva ühtse välis- ja julgeolekupoliitika huvides, tugevdades ja süvendades majandus- ja rahaliitu. Nad püüavad saavutada ühtse turu loomise ja moodustada tugeval tööstuslikul alusel konkurentsivõimeline liit," öeldakse dokumendis.

Lepingus on juttu ka koostöö süvendamisest riigikaitse, välis- ja sisejulgeoleku valdkonnas. Berliin ja Pariis asuvad teineteisega nõu pidama, "et määrata kindlaks ühised seisukohad iga tähtsa otsuse osas, mis puudutab nende ühiseid huve, ja tegutseda ühiselt kõigil juhtudel, mil see on võimalik."

Lisaks sellele kohustuvad Prantsusmaa ja Saksamaa ka edaspidi tugevdama koostööd relvajõudude vahel, tõhustama ühiste kaitseprogrammide edasiarendamist ja nende laiendamist partneritele.

"Seega kavatsevad nad kaasa aidata Euroopa kaitse konkurentsivõimelisuse ja tööstusliku ning tehnoloogilise baasi konsolideerimisele," öeldakse lepingus.

Riigid loovad poliitilise organina Prantsuse-Saksa kaitse- ja julgeolekunõukogu, mis hakkab regulaarselt kõrgemal tasemel koos käima.

Moskvas kommenteeriti Macroni ja Merkeli avaldust Kertši väina vahejuhtumi kohta >>

Nagu Merkel lepingu allkirjastamise tseremoonial teatas, kohustuvad Berliin ja Pariis osutama teineteisele igasugust abi, sealhulgas sõjalist abi relvastatud kallaletungi korral nende suveräänsetele territooriumidele. Lisaks sellele kavatsevad nad kantsleri sõnul anda panuse Euroopa armee moodustamisse.

Kokkuleppes on juttu ka Prantsusmaa ja Saksamaa koostöö tugevdamisest võitluses terrorismi ja organiseeritud kuritegevusega, õigusvaldkonnas ning luure- ja politseitöö küsimustes.

Pariis ja Berliin kavatsevad ka luua tihedamat partnerlust Euroopa ja Aafrika vahel.

USA president Donald Trump
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kultuur, haridus, kliima

Üks osa lepingust on pühendatud ka Saksa-Prantsuse sudemete tugevdamisele kultuuri, hariduse ja noorsoovahetuse vallas. Esmajoones asutavad Prantsusmaa ja Saksamaa ühise sihtasutuse kodanikualgatuste ja sõproslinnade vaheliste sidemete toetamiseks, samuti asutakse kaasa aitama takistuste kõrvaldamisele piiriüleste projektide elluviimiseks.

Muuhulgas kavatsevad Berliin ja Pariis töötada koos mitmepoolsete dokumentide kallal, mis puudutavad keskkonnakaitset ja kliimaküsimusi, sealhulgas 2015. aasta Pariisi kokkuleppe osas.

Majanduste lõimumine

Berliin ja Pariis kavatsevad ühtlasi süvendada oma majanduste lõimumist, et luua Prantsusmaa ja Saksamaa ühiste reeglitega majandusvöönd. Kahe riigi majandus- ja rahandusnõukogu hakkab kaasa aitama seaduste kooskõlastamisele ja astub samme majanduspoliitika koordineerimiseks.

Samuti kavatsevad Prantsusmaa ja Saksamaa tõhustada koostööd teadusuuringute, digitehnoloogia, tehisintellekti ja innovatsiooni vallas.

 

Samal teemal

Saksamaa ja Prantsusmaa korraldavad Ida-Euroopas valikuvooru
Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia elanikud nimetasid Putini tugevaimaks liidriks
Tagid:
Emmanuel Macron, Angela Merkel, leping, koostöö, Saksamaa, Prantsusmaa

Peamised teemad