06:56 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
7810

USA president Donald Trump teatas reedel, et USA valitsuse osaline tööseisak saab kolmeks nädalaks läbi. Valitsuse töö jätkub esialgu 15. veebruarini.

TALLINN, 26. jaanuar — Sputnik. "Me oleme jõudnud kokkuleppele lõpetada valitsusseisak ja avada föderaalvalitsus. Ma allkirjastan määruse, millega valitsus avatakse kolmeks nädalaks ehk 15. veebruarini," vahendas ERR viitega Reutersile Trumpi sõnu.

Majanduslik põrgu: Trump jättis sajad tuhanded ameeriklased toiduta >>

Ta lisas, et kolme nädala jooksul tuleb kokku kahe partei liikmetest koosnev komitee, mis arutab riigi piiriturvalisuse vajadusi. President hoiatas samas, et valitsus suletakse taas, kui piiritara rahastamises üksmeelt ei saavutata.

Alisa Gitsba – Moskva Helikon-Opera solist, Venemaa teeneline kunstnik
© Фото : из личного архива Алисы Гицба

Ameerika Ühendriikides oli riigiametite ja föderaalvalitsuse tegevus detsembri lõpust saadik halvatud: kestis tööseisak, mis oli üks kolmest suurimast kogu riigi ajaloos, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

President Trump ja Kongressi opositsioon ei suuda lahendada küsimust müüritara rajamisest Mehhiko piirile.

Mehhiko piirile müür ehitada on Trumpi jaoks põhimõtteline küsimus, kuna tema valimiskampaania rajanes muuhulgas just sellele lubadusele. Kusjuures toona kinnitas ta, et selle maksavad kinni Mehhiko võimud. Aga seda pole tal õnnestunud saavutada.

"Paljud ütlevad, et müüri rajamine on ebamoraalne. Aga mispärast siis poliitikud oma kodude ümber tarad rajavad?" küsis president oma teleesinemises.

USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu >>

Ja vastas ise: "Nad ei tee seda sellepärast, et vihkavad väljaspool viibivaid inimesi, vaid sellepärast, et nad seesolevaid inimesi armastavad."

Shutdown USA-s

Shutdown tähendab inglise keeles väljalülitamist või sulgemist. Shutdown Ameerika rahanduses tähendab, et Kongressi poolt otserahastatavate valitsusasutuste töö peatatakse, kuna järgmise eelarveaasta eelarvet pole.

Sel aastal on see juba kolmas valitsuse töö peatamine. Rahastamise lõpetamine ei tähenda ettevõtete ja asutuste kohest sulgemist — mõnel neist, näiteks riigidepartemangul on kontodel kasutamata vahendeid, mida nad kasutada saavad.

Kaks aastat presidendina

Trumpil täitus kaks aastat USA presidendina, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kaks aastat tagasi, 20. jaanuaril 2017 vannutati Ameerika Ühendriikide 45. presidendi ametisse Donald Trump.

Donald John Trump (sündinud 14. juunil 1946 Queensis New Yorgis) on Ameerika Ühendriikide ettevõtja ja poliitik, 45. Ameerika Ühendriikide president. Ta on Vabariikliku Partei liige.

8. novembril 2016 kogus ta Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel vajaliku arvu valijameeste toetuse. 20. jaanuaril 2017 toimus tema ametisseastumine.

Samal teemal

USA valitsusasutuste osaline tööseisak kestab viiendat päeva
Kongressi liikmed võtsid vastu uue seaduse: Trump ei tohi NATOst lahkuda
USA uus küberstrateegia: varjamatu ülemvõim maailmas
Tagid:
poliitika, valitsus, seisak, töö, USA

Peamised teemad