18:41 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
133 0 0

Olukorra teravnemine Venezuelas võib viia uue "kuuma piirkonna" tekkimisele Venemaa ja Ameerika Ühendriikide vahelistes suhetes ja ergutada Venemaa-vastaseid meeleolusid Ameerikas, usuvad RIA Novosti eksperdid.

TALLINN, 26. jaanuar - Sputnik. Kolmapäeval puhkesid Caracases Venezuela praeguse presidendi Nicolas Maduro vastased massilised protestid. Samal päeval kuulutas riigi parlamendi esimees Juan Guaido end ajutise valitsuse valitsemise ajaks ajutiseks riigipeaks, edastab RIA Novosti

Ameerika Ühendriigid ja mitmed teised riigid tunnustasid Guaido't ajutise riigipeana ja nõudsid Maduro'lt, kelle valimist presidendiks nad seaduslikuks ei pea, opositsiooni vastu jõu rakendamisest hoidumist.

Maduro teatas, et on riigi põhiseaduslik president ja nimetas opositsioonilist parlamendi juhti "Ameerika Ühendriikide marionetiks".

Trump kaalub Venezuela osas sõjalisi võimalusi >>

Lisaks katkestas Maduro diplomaatilised suhted Ameerika Ühendriikidega ja nõudis, et Ameerika diplomaadid lahkuksid riigist 72 tunni jooksul. USA riigisekretär Mike Pompeo keeldus seda nõuet tunnustamast, öeldes, et Madurol ei ole õigust sellist otsust teha.

Moskva teatas Maduro toetamisest ja nimetas Ameerika Ühendriikide avalikke üleskutseid riigipöördeks vastuvõetamatuteks.

Laupäeval avaneb osapooltel võimalus avaldada oma seisukohad selles küsimuses ÜRO Julgeolekunõukogu eriistungil New Yorgis.

Kuum piirkond

Olukord Venezuelas võib muutuda Moskva ja Washingtoni suhetes uueks "kuumaks piirkonnaks", ütles riigidepartemangu endine nõunik Jeffrey Mankoff, kes on praegu Strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuse (CSIS) Venemaa ja Euraasia projektide asepresident.

"Venezuela on kindlasti veel üks potentsiaalselt "kuum piirkond" Ameerika Ühendriikide ja Venemaa huvide kokkupõrkeks. Paljud Washingtonis usuvad, et Venemaa toetus Madurole on vastus USA sekkumisele Ukrainas ja teistes endise Nõukogude Liidu riikides, mida Venemaa peab oma mõjupiirkonnaks, nagu Ameerika Ühendriigid seda traditsiooniliselt Ladina-Ameerikas teevad," arvab Mankoff.

Tema sõnul on reaalne võimalus, et Venezuela olukord väljub kontrolli alt. "Ameerika Ühendriikide otsus mitte tagasi kutsuda oma diplomaate pärast Maduro nõudmist, jätab nad sisuliselt pantvangideks. Kuidas USA sellele reageerib, sõltub tõenäoliselt suuresti sisepoliitilistest sündmustest, kuid kui Washington püüab suurendada survet Madurole või kui Maduro otsustab Ameerika diplomaadid vahistada või muul viisil löögi alla seada, muutub sõjalise sekkumise võimalus reaalseks," ütles ekspert.

Venezuela president sarjas USA sanktsioone >>

Sellega seoses usub Mankoff, et Venemaa ja teised riigid, näiteks Hiina, kes jätkuvalt Madurot toetavad, on raske valiku ees. Ekspert võrdleb seda olukorda Ameerika Ühendriikide omaga, kui Venemaa "Ukrainasse sekkus" ega oska Venemaa ametivõimude edasist tegevust ennustada.

Argumendid Venemaa vastu

Washingtonis asuva Globaalsete huvide keskuse juht Nikolai Zlobin usub samuti, et Venezuelaga seonduvat olukorda kasutavad mõned Ameerika Ühendriikide ringkonnad ära oma Venemaa-vastases poliitikas.

"See on Washingtoni Venemaa vastu meelestatud inimestele, eriti Kongressis, eriline argument. Väidet, et (Venemaa) president (Vladimir) Putin ja Venemaa diktaatorit (Madurot – toim.) toetasid, hakatakse olenemata sellest, kuidas sündmused Venezuelas edasi arenevad, ära kasutama. Asjaolu, et Ameerika Ühendriigid ja Venemaa olid selles küsimuses erinevatel seisukohtadel, mõjutab kindlasti atmosfääri, see saab olema veel üheks probleemiks suhetes," oletab Zlobin.

Tema arvates ei ole Venezuela probleem peamine, kuid "seda tuletatakse igal võimalusel meelde". Venezuela on oma asukoha tõttu Ameerika Ühendriikidele suhteliselt lähedane riik ning Venemaa "jäika hoiakut" tajuvad paljud ameeriklased "tõendina kahe režiimi poliitilisest lähedusest - nende suhtumisest, eesmärkidest ja kavatsustest."

Politoloog tuletas meelde, et neljapäeval juba saatis demokraadist senaator ja väliskomisjoni mõjukas liige Robert Menendez USA välisminister Mike Pompeole kirja, milles kutsus üles viivitamatult vastu võtma teist sanktsioonidepaketti Venemaa vastu seoses juhtumiga Briti Salisbury's.

Pompeo Ameerika Ühendriikide kaitsel: Venemaa ei too kasu USA-le >>

USA valitsus oleks võinud need kehtestada juba novembrikuu alguses, kuid pole seda siiamaani teinud. Üldiselt usub Zlobin, et Venemaa ja Ameerika Ühendriikide huvi kahepoolsete heade suhete vastu on praegu väike.

"Enamik ameeriklasi ütleb nüüd, et neil ükskõik, sest pole ühtki probleemi, mida nad saaksid edukamalt lahendada tänu liitlassuhetele Venemaaga," usub politoloog.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)

Samal teemal

Madurole korraldatud atentaadi hetk sattus videokaadrisse
Tagid:
Nicolás Maduro, poliitika, USA, Venemaa, Venezuela

Peamised teemad