00:31 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
88 0 0

Otsus peatada shutdown on ajutine ja Ameerika Ühendriikide president Donald Trumpi ootavad eelarve pärast ees tõsised lahingud Kongressis, ütles laupäeval agentuurile RIA Novosti Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee juht Konstantin Kossatšov.

TALLINN, 26. jaanuar - Sputnik. USA president Donald Trump andis reedel ootamatult järele demokraatidele Kongressis ja nõustus allkirjastama ajutise eelarve kolmeks nädalaks, peatades rekordilise 35-päevasese shutdowni - föderaalametite ajutise tööseisaku rahastamise puudumise tõttu.

USA valitsuse osaline tööseisak saab kolmeks nädalaks läbi >>

Trump ei saanud seda, mida tahtis - 5,7 miljardit dollarit piiri turvalisuse ja müüri ehitamiseks Mehhiko piirile, kuid lubas "tralli jätkata", kui demokraadid ei nõustu kolme nädala jooksul kompromissiga.

Miks USA valitus ütles aidaa!
© Fotolia / Pozdeevvs

"Lahendus on ajutine, Trump seisab ülejäänud presidendiaja jooksul silmitsi raske võitlusega, sest eelarve on Esindajatekoja pädevuses ja seda kontrollivad demokraadid," ütles Venemaa parlamendiliige.

USA president Donald Trump teatas reedel, et USA valitsuse osaline tööseisak saab kolmeks nädalaks läbi. Valitsuse töö jätkub esialgu 15. veebruarini, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul. 

"Me oleme jõudnud kokkuleppele lõpetada valitsusseisak ja avada föderaalvalitsus. Ma allkirjastan määruse, millega valitsus avatakse kolmeks nädalaks ehk 15. veebruarini," ütles Trump.

Ta lisas, et kolme nädala jooksul tuleb kokku kahe partei liikmetest koosnev komitee, mis arutab riigi piiriturvalisuse vajadusi. President hoiatas samas, et valitsus suletakse taas, kui piiritara rahastamises üksmeelt ei saavutata.

Majanduslik põrgu: Trump jättis sajad tuhanded ameeriklased toiduta >>

Mehhiko piirile müür ehitada on Trumpi jaoks põhimõtteline küsimus, kuna tema valimiskampaania rajanes muuhulgas just sellele lubadusele. Kusjuures toona kinnitas ta, et selle maksavad kinni Mehhiko võimud. Aga seda pole tal õnnestunud saavutada.

"Paljud ütlevad, et müüri rajamine on ebamoraalne. Aga mispärast siis poliitikud oma kodude ümber tarad rajavad?" küsis president oma teleesinemises.

Ja vastas ise: "Nad ei tee seda sellepärast, et vihkavad väljaspool viibivaid inimesi, vaid sellepärast, et nad seesolevaid inimesi armastavad."

Shutdown USA-s

Shutdown tähendab inglise keeles väljalülitamist või sulgemist. Shutdown Ameerika rahanduses tähendab, et Kongressi poolt otserahastatavate valitsusasutuste töö peatatakse, kuna järgmise eelarveaasta eelarvet pole.

Sel aastal on see juba kolmas valitsuse töö peatamine. Rahastamise lõpetamine ei tähenda ettevõtete ja asutuste kohest sulgemist — mõnel neist, näiteks riigidepartemangul on kontodel kasutamata vahendeid, mida nad kasutada saavad.

Samal teemal

Trumpil täitub kaks aastat USA presidendina
Eksperdid Venemaa ja USA erimeelsustest Venezuela olukorras
Valge Maja valmistub eriolukorda välja kuulutama
Tagid:
müür, rahastamine, valitsus, seisak, töö, Venemaa, Mehhiko, USA

Peamised teemad