04:46 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
Leningradi blokaad (9)
8710

Saksamaa ja Venemaa välisministrid Heiko Maas ja Sergei Lavrov kiidavad Saksamaa valitsuse otsust eraldada 12 miljonit eurot veteranide haiglate moderniseerimiseks ja Saksa-Vene kohtumiskeskuse loomiseks.

TALLINN, 27. jaanuar - Sputnik. "Täna, 75 aastat tagasi vabastasid Nõukogude väed Leningradi - nüüdse Peterburi - Saksa Wehrmachti blokaadist, mis läks ajalukku julma kuriteona linna ja kogu selle elanikkonna vastu, vahendab RIA Novosti.

See tähistas 872 päeva kestnud surma, nälja ja kannatuste aja lõppu, mille käigus suri üle miljoni inimese.

Meie, Saksamaa Liitvabariigi ja Vene Föderatsiooni välisministrid, tervitame Saksamaa föderaalvalitsuse otsust, mis põhineb Saksamaa vastutuse tunnistamisel nendel aastatel sooritatud õigusvastaste tegude eest, vabatahtliku humanitaarne žesti tegemisega veel elavate ohvrite heaks, eraldades 12 miljonit eurot veteranide haiglate moderniseerimiseks ja Saksa-Vene kohtumiskeskuse loomiseks, samuti Peterburi blokaadi ohvrite tarvis", öeldakse ministrite avalduses.

"Oleme kindlad, et see vabatahtlik samm parandab veel elavate blokaadiohvrite elukvaliteeti ja soodustab ajalooliste leppimist kahe riigi rahvaste vahel, mis on aluseks meie kahepoolsetele suhetele tulevikus," lisatakse avalduses.

Leningradi blokaad, mis algas 8. septembril 1941, kestis peaaegu 900 päeva. Ainus tee, elutee, mille kaudu linna toitu toimetati, loodi üle Laadoga järve jää.

Blokaad: tuleb teha kõik, et see ei korduks >>

Blokaad murti 18. jaanuaril 1943, sakslased tõrjuti linnast täielikult eemale 27. jaanuaril 1944. Selle aja jooksul hukkus erinevate allikate järgi 400 tuhat kuni 1,5 miljonit inimest.

Nürnbergi kohtuprotsessides nimetati 632 tuhandet inimest. Vaid kolm protsenti neist suri pommitamise ja suurtükitule tagajärjel, ülejäänud surid nälja tagajärjel.

Teema:
Leningradi blokaad (9)
Tagid:
Wehrmacht, Teine maailmasõda, Suur Isamaasõda, blokaad, Leningrad, Saksamaa

Peamised teemad