23:50 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Välisuudised
lühendatud link
Arktika (25)
10610

Viis USA ja Kanada sõjaväelennukit lendasid saatma kahte Venemaa strateegilist pommitajat Tu-160 nende lennul Kanada õhuruumi lähedal, teatas Põhja-Ameerika Õhutõrjekeskuse NORAD juhtkond.

TALLINN, 27. jaanuar - Sputnik. "E-3 AWACS, kaks USA F-22 ja kaks Kanada CF-18 lendasid 26. jaanuaril 2019 tuvastama kaht Venemaa strateegilist pommitajat Kanada seirepiirkonnas," vahendas RIA Novosti NORADi teadet Twitteris.

NORAD lisas, et "pommitajad jäid rahvusvahelisse õhuruumi ega sisenenud suveräänsele territooriumile."

Nagu teatas telekanal FOX News, startisid USA hävituslennukid Alaska õhuväebaasist. 

Атомный ледокол Ямал во время научно-исследовательских работ в Карском море
© Sputnik / Валерий Мельников

Venemaa Kaitseministeeriumi pressiteenistus teatas varem, et kaks strateegilist raketikandjat Tu-160 viisid läbi plaanipärast lendu Arktika ookeani, Laptevite, Barentsi ja Kara mere neutraalvete kohal, viibides õhus rohkem kui 15 tundi.

Märgiti, et kõik Venemaa õhu- ja kosmosejõudude lennud viiakse läbi ranges kooskõlas õhuruumi kasutamise rahvusvaheliste eeskirjadega.

Nagu Sputnik Eesti juba varem kirjutas, hinnatakse Venemaa maavarasid Arktikas 22 triljonile USA dollarile, mis on võrreldav USA riigivõlaga. Märgitakse, et Arktika maavarade hõlvamisega hakkab tegelema Rosatom, kellele kuulub maailma ainuke tuumajäälõhkujate laevastik.

Ekspertide hinnangul on Arktika põues ligikaudu kümme miljardit tonni naftat (83 miljardit barrelit) ja 1550 triljonit kuupmeetrit maagaasi. Lisaks süsivesinikele on Arktikas rikas plaatina ja haruldaste muldmetallide, vase ja nikli maakide, tantaali, nioobiumi, kulla ja teemantide poolest. On ka riigisiseselt defitsiitseid maake.

Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt >>

"Arktika mandrilaval on juba uuritud maavarasid, mis on nõutud nii sise- kui välisturgudel. Täna saame rääkida rohkem kui kümnest puisteainete leiukohast," ütles toona intervjuus Rosgeoloogia ametlik esindaja Anton Sergejev.

Ameerika Ühendriikide sõjamerejõud plaanivad paigutada Aleuudi saartele patrullima allveelaevade-vastased lennukid P-8 Poseidon, et jälgida Venemaa tegevust.

Lennukid hakkaksid paiknema Aleuudi saarestiku lääneosas Adaki saarel. Varem on seal juba paiknenud USA mereväebaas, kuid 1997. aastal see suleti ning sõjalendude õhuvöönd anti üle kaubanduslikuks kasutamiseks.

Nagu teatas USA mereväe sekretäri Richard Spencer, võimaldab lennukite paigutus Aleuudi saartele USA-l jälgida Venemaa Vaikse ookeani laevastiku, kuna Moskva on oluliselt suurendanud oma sõjalist kohalolekut Arktikas.

"Kui mul oleks valge lehena vabad käed, siis oleks suurepärane saada jäälõhkuja tüüpi laevu. Ent meie praegusi vajadusi arvestades ei ole see esialgu taskukohane," väitis Spencer.

"Ameeriklased on varem juba ise möönnud, et põhjaalade hõivamisele mõeldes on neil kujunenud tõsine mahajäämus varustuses ja tehnoloogias. Neil on ainult kaks jäälõhkujat, kusjuures Akktika vetes sõitmiseks kõlbab ainult üks. Aga see on juba väga kulunud ega ole teada, kui kaua see veel vastu peab," ütles Ben.

"Nähtavasti seetõttu, et nende isiklik kohalolek Arktikas on problemaatiline, kompenseerivad ameeriklased seda nüüd sealse Venemaa tegevuse jälgimisega. Omaenese mahajäämust nad sellega ei vähenda, kuid on vähemasti kursis sellega, mida teeb Venemaa ja mis üldse Arktikas toimu," sõnas politoloog.

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

Uus pommituslennuk Tu-22-M3M kasutab tehisintellekti
USA kavatseb saata sõjalaevad Arktikasse
Kompleksi "Bastion" helist kiirema raketi stardimoment Arktikas
Tagid:
Alaska, strateegiline pommitaja, Tu-160-M, USA, Venemaa, Arktika

Peamised teemad