21:40 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
6910

Briti parlament hääletas teisipäeval hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumise üle.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Parlamendis hääletas vastavasisulise mittesiduva ettepaneku poolt 318 ja vastu oli 310 rahvaesindajat, vahendab Pealinn.

"Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas Briti peaminister Theresa May.

Seadusandjate enamus soovib ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle. Ühtlasi soovis parlament, et Iirimaa piiri puudutavad erimeetmed asendataks alternatiivse variandiga, mille poolt hääletas 317 ja vastu oli 301 rahvaesindajat.

Maksuamet: ettevõtted peaksid olema valmis leppeta Brexitiks >>

Briti peaminister Theresa May märkis pärast hääletust, et kahjuks ei piisa sellest, kui millelegi lihtsalt vastu ollakse. May möönis, et Brüsselis pole pea mingit soovi leppe uuesti avamiseks ja sellepärast on vaja Suurbritannia parlamendilt väga selget sõnumit.

"Maailm teab, mida me ei taha. Täna me peame saatma sõnumi selle kohta, et mida me tahame. Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas May.

Ühendkuningriigi lahkumiseni Euroopa Liidust (EL) on jäänud vaid kaks kuud ja teisipäeval arutasid parlamendisaadikud peaminister Theresa May plaani pidada leppe osas uusi läbirääkimisi, kuigi Brüssel on selle võimaluse välistanud.

Telekanali CNN analüütikute hinnangul ei muutnud teisipäevane arutelu ja hääletamine oluliselt midagi.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kinnitas teisipäeval veelkord, et Suurbritannia lahkumislepet ei avata uuesti läbirääkimisteks.

"Me kutsume jätkuvalt Suurbritannia valitsust üles selgitama oma kavatsusi järgmiste sammude osas ja seda võimalikult kiiresti," märkis Tusk.

Novembris May ja Euroopa Liidu sõlmitud lahkumislepe lükati Briti parlamendis 15. jaanuaril ülekaalukalt tagasi, mis on suurendanud ohu, et riik lahkub EL-ist leppeta.

Suurbritannia on kaose ja leppeta Brexiti lävel >>

Euroopa Parlamendi komisjon tegi teisipäeval ettepaneku lubada Ühendkuningriigi kodanikud pärast Brexitit lühikeseks ajaks viisata Euroopa Liidu riikidesse, kui britid samaga vastavad.

Ettepanek läheb edasi europarlamenti hääletusele ja seda hakkavad vaagima liikmesriigid.

Kui plaan heaks kiidetakse, saavad mõlema poole kodanikud ka edaspidi suurema paberimäärimiseta üksteise territooriumile siseneda.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Pärast Briti parlamendi keeldumist Brüsseliga eelnevalt kokku lepitud lepingu eelnõu heaks kiita tundub, et Brexiti rong on umbteel. Sellest väljumist raskendab asjaolu, et ELi juhtkond välistab võimaluse lepingu tingimusi muuta.

Briti peaministri Theresa May jaoks oli hääletuse tulemus poliitiline maavärin, mis oleks võinud viia valitsuskabineti lahkumiseni ühes kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Eksperdid pakuvad ummikseisust väljatulemiseks erinevaid võimalusi, millest kõige tõenäolisemaks peetakse kokkuleppeta väljumist ELst (mis võib saada katastroofiks riigi majanduse), Brexiti edasilükkamist, ennetähtaegseid üldvalimisi või uut referendumit, mis teoreetiliselt võiks Brexi tühistada.

Aega kõiki rahuldava lahenduse leidmiseks on 29. märtsini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
parlament, EL, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad