04:47 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
68 0 0

USA Luure keskagentuur CIA teatas, et Iraan järgib küll tuumakokkuleppe tingimusi, kuid see ei tähenda, et talle kehtestatud sanktsioonid nüüd tühistatakse. Põhjusi pole vaja kaugelt otsida - lihtsalt "sellepärast".

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Iraan järgib jätkuvalt tuumakokkuleppe tingimusi, tunnistas CIA vastumeelselt. Ja kas te arvate, et pärast seda kõik sanktsioonid tema vastu tühistati ja otsustati koos rahus edasi elada? Loomulikult mitte. Sellepärast, et Ameerika luureteenistuse juhi Gina Haspeli sõnul käitub Teheran hästi ainult pahatahtlikest kavatsustest lähtudes.

Iraak ja Iraan loobusid kaubavahetuses dollaritest >>

Iraan lootvat leppe tingimusi järgides EL-lt investeeringuid saada. Ja see on millegipärast halb. Haspel ei selgitanud, mis täpselt on vale soovis vabaneda sanktsioonidest, teha kõik reeglite järgi ja teenida koostöölt eurooplastega.

Ei, põhjused on tegelikult arusaadavad: Washingtonile oleks ühtviisi meeltmööda nõrgestada nii Iraani kui ka Euroopa Liitu – nüüd aga ajavad nad teineteisega äri. Loomulikult tuleb seda takistada. Samuti pole vaja välja mõelda ettekäändeid väitmaks, et Teheran ei täida mingeid tingimusi, loksutab katseklaase, võtab õhuproove. See on juba eilne päev.

Ameerika poliitikute uus komme on öelda: "Te teete kõik õigesti, kuid te ei meeldi meile ikka ja sellepärast jätkame me teie majanduse kahjustamist." Ei mingeid väljamõeldisi ega värvikaid stsenaariume, see-eest vähemalt ausalt.

Samamoodi toimiti Venezuelaga - ei hakatud otsima põhjuseid, nagu Süürias, vaid öeldi lihtsalt, et "meile ei meeldi see president ja meile sobib hoopis teine poiss". Ja nii ütlevad ameeriklased eurooplastele ka Iraani kohta: "Need iraanlased meile eriti ei meeldi, ärge teie ka nendega mingit tegemist tehke, muidu kahetsete."

Tuleb märkida, et Euroopa käitumisviisid on viimasel ajal muutunud. Isegi väliselt Washingtoniga nõustudes - sedagi mitte alati ja mitte kõiges – teevad paljud EL juhid seda, mida nad vajalikuks peavad.

USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse >>

Näiteks ehitavad Nord Stream 2 ja kehitavad õlgu, et ei saa seda protsessi kuidagi peatada. Või ei vaielda Trumpiga Iraani-vastaste sanktsioonide küsimuses, vaid käivitatakse vähehaaval oma ettevõtetele mehhanism nendest möödahiilimiseks.

USA-s võidakse ükskõik kui palju rääkida, kui halb Iraan on, tegelikult ei Iraanil midagi kaotada - rohkem sanktsioone kui praegu, Ameerika enam kehtestada ei suuda, ja püüda Washingtonile meele järele olla on täiesti mõttetu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

USA kehtestas Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest
Zuckerberg jälgib sind – Facebook avastas Iraani ja Vene jäljed
Lähis-Ida on Assadiga leppinud: Mida see Venemaa jaoks tähendab
Katar lahkub OPEC-ist
Tagid:
tuumakokkulepe, sanktsioonid, USA, Iraan

Peamised teemad