07:14 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
8520

Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik moodustasid Iraaniga arveldamiseks erimehhanismi, mis võimaldab neil USA sanktsioonest mööda hiilida.

TALLINN, 31 jaanuar — Sputnik. Süsteemile antakse nimeks INSTEX - "Instrument ekspordi toetamiseks", vahendab RIA Novosti uudisteagentuuri NDR

Nagu teatas diplomaatiline allikas Brüsselist, luuakse maksesüsteem eraõigusliku struktuurina.

Teiste allikate kohaselt registreeritakse kõnealune juriidiline isik, mille alusel mehhanism luuakse, Prantsusmaal, organisatsiooni hakkab juhtima Saksamaa esindaja ja peamise investorina osaleb Ühendkuningriik.

Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja Iraanil tulid välja ideega luua Teheraniga arveldamiseks finantsmehhanism, mis USA sanktsioone väldib, juba möödunud aasta septembris.

Rouhani: Euroopa toetus Iraanile on "ajalooline võit" >>

ELi diplomaatilise juhi Federica Mogherini sõnul loovad ELi riigid tehingute tagamiseks juriidilise isiku, mis võimaldab Euroopa ettevõtetel kooskõlas Euroopa seadustega Iraaniga koostööd teha.

Ameerika Ühendriigid: Saksamaa ei kuuletu enam meile >>

Eeldati, et mehhanism avatakse ka kolmandatele osapooltele.

2018. aasta mais teatas USA president Donald Trump, et Washington loobub Iraaniga sõlmitud tuumakokkuleppest ja taastab kõik sanktsioonid, sealhulgas ka teisesed, riikidega, kes Teheraniga äri teevad.

Osa sanktsioonidest jõustus augustis, naftaeksporti puudutavad aga alates 5. novembrist.

Uue finantsmehhanismi kohta on USA juba hoiatanud, et selle kaudu tehtud tehingud muutuvad samuti USA sanktsioonide objektiks.

Washington teatas, et kavatseb vähenda Iraani naftaekspordi mahu nullini, ning kutsus ka teisi riike selle ostudest loobuma, kuid tegi siiski Hiinale, Indiale, Itaaliale, Kreekale, Jaapanile, Lõuna-Koreale, Taiwanile ja Türgile sanktsioonide osas ajutise erandi.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, teatas Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif, et Iraan ei oota kauem, kuni Euroopa spetsiaalse finantsmehhanismi loob ja jätkab koostööd oma traditsiooniliste partneritega, kelleks on India, Hiina ja Venemaa.

"Loomulikult eurooplased üritasid, kuid ei suutnud kahjuks edasi liikuda, nagu me arvasimegi. Me suhtleme Euroopaga endiselt, kuid ei oota enam nende järel ...

Kuigi me jätkame koostööd Euroopaga spetsiaalse finantsmehhanismi loomise raames, ei oota me enam nende järel ja töötame edasi oma traditsiooniliste partneritega, nagu India, Hiina, Venemaa," edastas agentuur Zarifi sõnavõttu

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis
USA blokeeris Suhhoi Superjet 100 tarned Iraanile
Jõustusid ameeriklaste Iraani-vastased sanktsioonid
Tagid:
nafta, Washington, sanktsioonid, Iraani tuumalepe, USA, Euroliit, Iraan

Peamised teemad